Vranov nad Dyjí – rekreace, turistika ale i historie

Zámek Vranov nad Dyjí
Foto: Pavel Kovář

Vranov nad Dyjí je malebné městečko, které se nachází poblíž města Znojmo. Toto krásné městečko se rozkládá pod přehradní nádrží Vranov v Údolí řeky Dyje. Už z dálky dominuje městečku i celé krajině mohutná stavba zámku na vysoké skále. V katastru obce se nachází také Národní park Podyjí. To máme opravdu rekreaci, historii ale i turistiku v jednom jediném městečku. Stačí si jen vybrat, a nebo prozkoumat vše, co tahle krásná oblast nabízí.

Reklama

Vranovská pláž a přehrada

Pláž u Vranovské přehrady poskytuje každoročně tisícům návštěvníků vítaný oddych a osvěžení. Můžete se tu dosyta vyřádit ve vodě, nebo jen vyhřívat se na sluníčku.

Hlavní Vranovská pláž leží přímo za Vranovskou přehradou. Její rozlehlý areál nabízí obrovské množství možností. Najdete zde skvělé přírodní koupání a potřebné zázemí. Kromě stereotypního plavání si zde můžete samozřejmě také zasportovat, a užít si potřebnou zábavu. Můžete zkusit půjčit si vodní šlapadla, windsurfing, nebo si vybrat z několika druhů lodiček. A co takhle zábava na pevnině? Můžete si zapůjčit například horské kola nebo koloběžky, na kterých si můžete užít krásy okolní krajiny. Je zde možnost také míčových her, do kterých se můžete s rodinou a přáteli pustit. Součástí areálu jsou víceúčelová hřiště, na kterých si můžete užít volejbal nebo nohejbal. A co vodní fotbálek na nafukovacím hřišti s pěkně mokrou podlahou? Ten je součástí areálu také! A pokud se Vám pořád nedostal do žil potřebný adrenalin, můžete si vyzkoušet seskok z mostu nad Švýcarskou zátokou.

Součástí Vranovské přehrady je také lodní doprava. Při vyhlídkové plavbě vás nadchne pohled na dominanty Vranovska – například Bítovský hrad i blízký Cornštejn, které po cestě budete mít jako na dlani. Prožitek z příjemné cesty ještě vylepší lodní bar s nabídkou občerstvení. Vyhlídkové plavby jezdí pravidelně, a to podle jízdních řádů místního lodního dopravce.

Po námaze i relaxaci se můžete osvěžit v restauracích, stáncích a barech. Najdete tu vše od zmrzliny a koktejlů přes saláty, hamburgery, pizzu po klasickou českou. A samozřejmě dobré pití. Tohle všechno Vám může Vranovská pláž nabídnout.

Reklama

Zámek Vranov nad Dyjí

Dominantou, která se tyčí vysoko nad městečkem Vranov nad Dyjí, je hrad přestavěný na barokní zámek. Tento zámek, je jako mnoho dalších v Česku, přístupný veřejnosti. Zámek nabízí tři prohlídkové okruhy, kterými jsou: reprezentační interiéry, soukromé pokoje a prohlídka věže. Právě prohlídka věže je novinkou roku 2020. Na zámku je také možnost uspořádání svatebního obřadu.

Na tento zámek se lze dostat samozřejmě autem, ale také stezkou nazývanou „Kozí stezka“, která vede přímo kolem skály, na které se zámek tyčí. Už podle názvu je znát, že tato stezka je velice úzká, strmá a taková jak ji „příroda stvořila“. Určitě tudy nelze projít například s kočárkem.

Další možnost jak se dostat na zámek, je už příjemnější lesní cesta. Stoupání je pozvolné a cesta je dost široká i pro již zmíněné kočárky nebo větší skupiny lidí.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je dosud jediným moravským národním parkem. Je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Park je zalesněn z 84 %, kromě běžných lesních porostů se zde vyskytují mnohé vzácné dřeviny. Pro území je charakteristická mimořádná rozmanitost vyskytujících se živočišných a rostlinných druhů a jejich vysoká koncentrace na relativně malé ploše. Významná druhová pestrost rostlin a živočichů je podmíněná polohou chráněného území. Žije zde celá řada vzácných živočichů. Na území národního parku bylo zatím zjištěno 65 druhů savců a 152 druhů ptáků. Své zastoupení tu mají také ryby, plazi, obojživelníci a hmyz, jehož zastoupení je velmi bohatý. Národní park si můžete projít po vyznačených stezkách.

Reklama

Reklama

Zdroj: Návštěva místa Vranov nad Dyjí, wikipedia.org

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu