Přehrady ke koupání, kde si budete připadat jako u moře

Lipno, přehrada, Marina Lipno
Foto: Rene Cortin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Pokud hledáte ideální místo na letní dovolenou plnou koupání a vodních radovánek, přehrady v České republice jsou skvělou volbou. Tento článek vám představí ty nejkrásnější přehrady, kde si užijete nejen vodní sporty, ale i relaxaci na pláži a zábavu pro celou rodinu.

Reklama

Lipno – Česká moře, které musíte navštívit

Výčtu obsahujícím nejhezčí přehrady ke koupání, musí vévodit Lipno. Říká se mu české moře a jde o opravdu trefnou přezdívku. Travnatá pláž s pískem se jako nit vine kolem celé délky vesnice Lipno nad Vltavou. Na nedostatek zábavy a vybavenosti si tu rozhodně nemůžete stěžovat. Narazíte zde na spoustu kiosků s občerstvením. Můžete si půjčit šlapadlo nebo loď. Děti se vyřádí na hřištích.

Přehrady ke koupání: Zábava i za špatného počasí

Lipno vám nabídne pocit jako na Jadranu. U pláže se nachází Marina Lipno s restauracemi a cukrárničkami, které popisovaný dojem jenom podtrhuje. Pokud zrovna nebude počasí na koupání venku, můžete tu navštívit Aquaworld Lipno s krytým bazénem a vaše děti si užijí prolézačky a trampolíny v Hopsáriu. Takže náhlý deštivý den vás určitě v zajímavém programu neomezí.

Další skvělé pláže na Lipně

Najdete zde ale i spoustu dalších pláží, jak se na správné moře sluší. Ta na Králičím ostrově bývala tišší, ale jak si stále více návštěvníků půjčuje loďky a šlapadla, ruch je tu o poznání větší.

Pláž ve Frymburku nabídne kromě koupání i spoustu další zábavy. Je zde hřiště na plážový volejbal, velké dětské hřiště včetně lezecké stěny, spousta možností k občerstvení,

Reklama

Pláž v Černé v Pošumaví překvapí asi nejfantastičtějším výhledem na celou vodní plochu Lipenské nádrže. Vychutnáte si tu i jízdu na tobogánu.

Nedaleká pláž Windy Point zase připomíná atmosféru Karibiku včetně stylového coctail baru a bistra.

Někdo ale jako nekrásnější pláž na Lipně označuje tu v Horní Plané, která nadchne jemným pískem a rodiny s dětmi ocení velmi pozvolný vstup do vody.

Přehrady ke koupání: Klidné pláže na Lipně

Klid s výhledem na hezký kostel svatého Jakuba si pro změnu užijete na pláži v Přední Výtoni. Zvláštní atmosféru zase nabízí pláž v Nové Peci, protože se nachází v místě, kde se setkává řeka Vltava a nádrž samotná. To jsou větší pláže. Toužíte-li po klidu, potom si vyberte některou z malých plážiček na pravém břehu přehradního jezera. Je jich tu bezpočet, vždyť nádrž má obvod 150 km. Rozlohou jde o naši největší přehradu.

Reklama

Orlická přehrada: Romantika a krásné pláže

Koupací klasikou, která nezklame, je Orlická přehradní nádrž. Pokud jde o nejhezčí přehrady ke koupání, rozhodně nesmí v top žebříčku chybět. Pokud jde o objem zadržené vody, drží v České republice prvenství. Ubytovat se můžete v některém ze 13 kempů. Pláže jsou zde písečné, případně kamenité. Nenajdete tu tolik luxusu jako na Lipně, ale užijete si romantiku a pěkných míst ke koupání tu najdete spoustu. Stručně přiblížíme některá z nich.

Pláže s pozvolným vstupem do vody

Travnato-písčitá pláž Popelíky na pravém břehu nabízí velmi dobrou vybavenost včetně restaurací, přístaviště a sportovního hřiště i půjčovny lodí. Najdete zde pozvolný vstup do vody, stejně jako na pláži Lavičky nalézající se na levém břehu nádrže. Pláž Trhovky je pro změnu na pravém břehu. Písek lemuje borový les a často sem zajíždějí výletní lodě.

Přehrady ke koupání: Pláže pro milovníky vodních sportů

Velmi dobrým vybavením láká rekreanty pláž Podskalí taktéž na pravém břehu nádrže. Hodí se pro rodinné rekreace, je zde přístaviště lodních linek. Pro milovníky vodních sportů jako je windsurfing nebo jachting je kemp Radava. Můžete si tu půjčit motorovou loď nebo rybařit a bonusem navíc je přímý výhled na zámek Orlík tyčící se na protějším břehu.

Poloostrov s romantickým výhledem

Ve Velkém Víru najdete hned dvě pláže, Dolní a Horní. První z nich je písčitá a skvělá ke slunění a zajistí pozvolný vstup do vody. Druhá, tedy Horní, vám vezme dech nádherným výhledem na celé přehradní jezero. Na dvě částí ji dělí poloostrov ze skal s plošinou porostlou trávou. Jako na dlani odsud uvidíte zátoky přehradní nádrže.

Reklama

Slezská Harta: Koupací eso ve Slezsku

Přehrady ke koupání skrývají i jedeno méně známé místo. Je jím Slezská Harta, naše nejmladší přehrada dokončená v roce 1997. Nachází se na řece Moravici a je takovým esem, pokud jde o aktivity a vybavenost. Koupání je samozřejmost, ale můžete si zde užít spoustu zábavy počínaje jízdou na loďkách – lze si půjčit elektroloď, ale i paddleboard nebo šlapadlo – přes sporty jako jachting a windsurfing, můžete zde také rybařit.

Brněnská přehrada: Oáza v blízkosti města

Pokud zavítáte v horkém létě do Brna, rozhodně se osvěžte v Brněnské přehradě. Je důkazem toho, že ty nejkrásnější přehrady ke koupání se mohou nacházet hned u velkého města. Dříve sloužila jako zdroj pitné vody pro město, dnes je vyhlášeným centrem rekreace, kam míří nejenom Brňáci, ale spousta turistů z daleka. Nachází se zde restaurace, stánky s občerstvením ale i bary. Můžeme říct, že v létě tu bývá dost rušno.  

Vodní sporty a relaxace

Najdete tu pestré sportovní vyžití nejenom co se týče třeba jachtingu nebo paddleboardingu, ale i včetně možnosti zapůjčit si kajak nebo osmiveslici. Břehy lemují pláže a spousty letních restaurací. Okolní lesy nabízejí příležitost ke klidným procházkám nebo projížďkám na kole. Můžete si vychutnat vyhlídkovou plavbu, protože na obou březích staví parníky.

Vranovská přehrada: Malý Jadran na Moravě

Vranovská přehrada, často přezdívaná jako Moravský Jadran, je dalším skvělým místem ke koupání a rekreaci. Nachází se v krásném prostředí národního parku Podyjí a nabízí návštěvníkům písečné a travnaté pláže s pozvolným vstupem do vody, ideálním pro rodiny s dětmi.

Reklama

V letních měsících se tu konají také různé kulturní akce a festivaly. K dispozici jsou i půjčovny loděk, šlapadel a možnost windsurfingu. Okolní příroda a turistické trasy lákají k výletům ať už pěšky či na kole. K výletům můžete využít také pravidelné linky lodní dopravy, nebo zažít okružní jízdu na výletní lodi. Na Vranovské přehradě samozřejmě najdete i spoustu restaurací, kiosků a barů.

Nové Mlýny: Odskočte si na ochutnávku vína

Tři v jednom, i tak mohou vypadat naše přehrady ke koupání. V tomto případě jde o nádrž Nové Mlýny, která zahrnuje hned tři jezera: Mušovské, Věstonické a Novomlýnské. Vás bude nejvíce zajímat Mušovské, které je přímo určené k rekreačním účelům. Můžete si tu vyzkoušet wakeboarding, windsurfing,či paddleboarding. Když vás voda omrzí, vydejte se na ochutnávku vína na nedalekou Pálavu.

Reklama

Zdroj: https://www.lipno.cz/volny-cas/koupani-a-vodni-sporty/plaze, https://khsstc.cz/vn-orlik-podskali/, https://www.orlickalodni.cz/, vlastní zkušenost autorky, https://slezskaharta.cz/, https://www.brnenskaprehrada.cz/, https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/o70543-novomlynske-nadrze,

Reklama
Zavřít reklamu