Neobjevené skvosty: Najděte si cestu k neznámým památkám
Naše země je turisticky velmi atraktivní. Dýchá historií, najdeme tu spoustu architektonických perel z různých dob i technické unikáty. Můžeme se jasně přesvědčit o tom, že populární nejsou jenom ty nejznámější památky, ale ke slovu se dostávají i neobjevené skvosty. Památky, které přinášejí něco zajímavého, jsou neokoukané.
Naše země láká
Česko stále patří mezi lákavé destinace. Objevují ho nejenom našinci, ale i zahraniční turisté. „I přes celkový pokles návštěvnosti ve 3. čtvrtletí Česko zůstává atraktivním místem pro zahraniční turisty. A to je pozitivní zpráva, protože zahraniční turisté utrácejí na svých cestách více než rezidenti a významně tak přispívají do tuzemské ekonomiky,“ uvádí ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller. Kromě třeba Karlštejna či Hluboké, ale zavítají i jinam a odhalují neobjevené skvosty, které byly dosud opomíjeny.
Přijíždějí i turisté zdaleka
Kdo sem na objevné cesty přijíždí? Nejčastěji k nám v minulých měsících mířili od července do září návštěvníci z Německa – 665 tis., Polska – 299 tis. a Slovenska – 269 tis. lidí. Nicméně pokud jde o ubytování, našinci nezaostávali, obsadili 59 % (4,6 mil.) kapacit, 41 % (3,2 mil.) pak připadlo na zahraniční návštěvníky. Zajímavé je, že Česko láká i hosty ze vzdálených destinací, dochází k meziročnímu nárůstu turistů z Číny, Izraele (+40 %), Turecka (+25 %), ze Saudské Arábie (+23 %) či Kanady (+20 %). Plusem je, že cizinci zdaleka nám mohou otevřít oči, jaké krásy máme doma. Zaujme je něco, o čem jsme dosud třeba ani my nevěděli, že tu máme.
Lidé se nespokojí se známými místa a hledají neobjevené skvosty
Pochopitelně, že největším lákadlem jsou hlavní destinace, ale lidé objevují i méně známé malebné kouty naší republiky. Zmiňované neobjevené skvosty. Cizinci nejčastěji míří do Prahy, Jihomoravského a Karlovarského kraje. Kromě nejznámějších míst míří i jinam. Jaké neobjevené skvosty máme na mysli? Jde o památky, které nepatří k těm známým, ale jejichž návštěvnost roste. Jasně tedy vypovídají o tom, že lidé se nespokojí se známými destinacemi a chtějí poznávat něco nového. Následující tipy mohou být inspirací pro vaše další cesty.
V metropoli tvoří neobjevené skvosty hlavně architektura
V Praze například roste zájem o architekturu, v kurzu je Bílkova vila, dílo sochaře a grafika Františka Bílka z let 1910-1911, Rothmayerova vila, tedy vlastní vila architekta Otto Rothmayera postavená v letech 1929-1930, která ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“ Milovníky fotografie láká Galerie Josefa Sudka, proslulého fotografa. V Jihočeském kraji lidé objevují Rybářské muzeum ve Vodňanech. V Brně je to interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno zaměřená na 2. světovou válku a dále zámek Bohutice a expozice Bohutické křížové cesty.
Podívejte se na výstavu malířky světa Romů
V Karlovarském kraji Chebský hrad, Národopisná expozice na chebském hrázděném statku v Milíkově a Císařské lázně v Karlových Varech. Na Vysočině zámek Červená Řečice a Stálá expozice nevšední malířky světa Romů Míly Doleželové v telčském Univerzitním centru Masarykovy univerzity. Dále na Královehradecku Muzeum bednářství Jaroslava Tománka, Palopark Balka a dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově. Na Liberecku lidé odhalili krásu zámku v Doksech a Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Moravskoslezský kraj se pyšní objevem z oblasti techniky – Osoblažskou úzkokolejkou.
Za neobjevené skvosty považujeme muzeum atomu i středověký dům
Olomoucko láká na zámek Plumlov i Bunkr Přáslavice a Nadhlednu Háječek. Pardubicko zase zámek Nasavrky, konkrétně na expozici Po stopách Keltů. V Plzeňském kraji stojí za to objevovat Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Atom Muzeum v Mišově v Brdech – depot Javor 51 býval nejutajovanějším a nejstřeženějším místem v někdejším Československu – skladovaly se zde zbraně, nebo zámek Červené Poříčí. Ve středních Čechách je to Živé muzeum Eduarda Štorcha v Lobči, Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany a zámek Březnice. Na Ústecku zaujme Mederův dům, tedy zachovalý středověký dům ze 16. století a klášter Osek. Zlínsko nadchne Šachovou synagogou v Holešově, Památníkem Tomáše Bati a Muzeem Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.
Turistickým atrakcím nechybí pestrost
Z uvedeného výčtu je vidět obrovská pestrost. Od opomíjených zámků přes technické a vojenské památky až po architekturu včetně lidové, umění i připomenutí významných historických momentů. Máte z čeho vybírat. Do mnoha míst už se teď po turistické sezóně nedostanete, ale budete mít v záloze prima tipy na příští rok.
Zdroj: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/11/Cesko-laka-vice-zahranicnich-turistu-roste-pocet-n, https://tourdata.cz/data/navstevnost-turistickych-cilu-2023/, ,