Nejhezčí rybníky ke koupání: Odpočinek, sport a přírodní krásy

Vestecký rybník
Foto: COH / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Pokud jde o ty nejzajímavější rybníky ke koupání, v následujícím výčtu zjistíte, jak rozmanitou podobu a polohou mohou mít. Je jenom na vás, který si vyberete.

Reklama

Rybníky ke koupání: Koupání u Třeboně a vodní radovánky s tobogánem

Zamíříte-li na dovolenou do jižních Čech, určitě byste se za krásného počasí měli zastavit u rybníka Svět na kraji Třeboně. U obrovské vodní plochy o rozloze 200 ha si můžete vychutnat odpočinek na jedné ze dvou zdejších pláží otevřených od června do září. Městská pláž se nachází co byste kamenem dohodili od zdejší architektonické pýchy – třeboňského renesančního zámku. Při koupání tak budete mít krásnou kulisu na dohled. Dostanete-li hlad nebo žízeň, občerstvíte se v některém ze stánků. Můžete si také užít jízdu na tobogánu.

Aktivní dovolená: Sportovní vyžití na pláži u rybníka Svět

Druhá pláž rybníka Svět se nachází na protějším břehu a koupání chtivé osazenstvo láká hlavně na sportovní vyžití. Nabízí volejbalové hřiště, kde si můžete s přáteli zahrát. Kdo má raději menší míčky, může nějakou chvíli ve sportovním zápalu strávit u ping-pongových stolů, dále jsou tady i kuželky. Nudit se nebudou ani děti, které tu mají k dispozici hřiště včetně trampolíny a kolotoče.  

Rybníky ke koupání: Poklidné koupání na Vysočině

Trochu komornější, ale velmi příjemné koupání můžete zažít v rybníku Kalich. Leží na Vysočině nedaleko Kamenice and Lipou. Jako magnet vás přitáhne krásně čistá voda. Příjemně si odpočinete na velmi pěkně upravené pláži, vybavené dokonce převlékárnou a schůdkami do vody. Protáhnout svaly si můžete na hřišti pro míčové hry.

Plzeňský ráj: Rybník s čistou vodou a kulturními akcemi

Kdo dá při cestách přednost Plzeňsku, neměl by minout Velký Bolevecký rybník. Je toho více, čím toto přírodní koupaliště přitahuje. Především je to ale pozvolný vstup do průzračně čisté vody a hladké písčité dno. Sídlí zde jachetní klub, zázemí najdete v pěkném kempu. Užijete si tu různé vodní sporty, při troše štěstí se i pobavíte na nějaké kulturní akci, které se u rybníka v létě konají. Koupání je zde skvělé a zábavu také není nouze.

Reklama

Volnočasový ráj u Prahy

Na Vestecký rybník narazíte kousek od metropole ve vesnici Vestec u Prahy. Není to zde zdaleka jenom o koupání. Kdyby vám šlo ale právě o koupání, určitě vás potěší mola u břehů a krásné lávky sahající hluboko do prostoru vodní plochy.  Ve venkovním volnočasovém areálu si ale přijdou na své všechny věkové skupiny. Dospěláci potrápí svaly ve venkovních posilovnách, děti si užijí na hřištích. Milovníci jízdy na kole mohou otestovat zdejší cyklostezku. Z hlavního města sem můžete vyrazit s pomocí MHD, a to od metra Budějovická nebo Opatov.

Rybníky ke koupání: Přírodní oáza u rybníka Terezka

U Prahy ještě zůstaneme, ale přesuneme se na její severozápadní okraj. V Liboci u obory Hvězda se roku 2018 zrodil rybník Terezka. Šlo o revitalizaci prostoru, kde bývaly rozpadlé budovy a ilegální skládky. Dnes se tu můžete těšit z krásné přírody. Nejde ovšem o oficiální koupaliště, kde se sleduje kvalita vody. Koupat se tu dá tzv. na divoko, ale přístup k vodě je pěkný. Kdo nechce mít kolem sebe davy lidí a rád by v horku utekl z hlavního města, tohle je krásná oáza pro strávení letního dne.

Počernický rybník pro koupání i nudisty

Do třetice ještě jednou Praha. Největší rybník u metropole je Počernický. Rozložit deku můžete na travnaté neupravované pláži. Parkovat s autem se dá na cestě směřující od Českobrodské ulice, ke hrázi se ale nesmí. Klídek tu jenom lehce narušuje mírný hluk pramenící z nedaleké Jižní spojky, ale i tak je to dobrý tip, kam zmizet před horkem sálajícím z rozpálených ulic. Zjistíte, že se můžete krásně vykoupat i prakticky uprostřed pražské zástavby. Ve východní části rybníka často smočí svoje tělo i nudisté.

Léto v Pardubickém kraji: Rybník Buňkov s písečnou pláží

Je vidět, že rybníky ke koupání mohou mít různou podobu. Počínaje skrytou oázou nedaleko rušné silnice a konče nádhernou modrou plochou, která zůstává trochu ve stínu těch známějších rybníků. Velikostí a pohodou při koupání se s nimi ale může rovnat. O čem hovoříme? U obce Břehy v Pardubickém kraji narazíte na rybník Buňkov. Chlubí se pěknou písečnou pláží. Můžete zaparkovat v autokempu a strávit tu pár poklidných dnů a lenošení.

Reklama

Rybníky ke koupání: Nádherná příroda chráněného území

Další tip, jak si můžete ty nejhezčí rybníky ke koupání ve své fantazii představit. Velký pařezitý rybník u Řásné na Vysočině byl založen už roku 1565 jako zdroj pitné vody. Jméno dostal podle pařezů na dně, které pocházejí z původního lesa. Dnes se zde nachází chráněná krajinná oblast (CHKO) a daří se tu pestré škále rostlin, typických pro bažinaté oblasti. Rybník má výjimku pro koupání a vy se díky tomu můžete slunit na travnatých či písčitých plážích a obdivovat přírodu. Vzhledem k tomu, že vstup do vody je pozvolný, vezměte s sebou i děti.

Rybník Hejtman pro rybáře i plavce

Obloukem se vracíme zpátky k Třeboni. V Chlumu u Třeboně leží rybník Hejtman. Podobně jako Velký pařezitý, i tento je velmi starý, pochází už z roku 1554. Bronz tu můžete chytat na travnatých i písečných plážích. Díky členitosti břehů tu najdeme opravdu klidná místa ke koupání s maximálním soukromím. Skvělé zázemí tu mají i rybáři, kteří se mohou těšit na opravdu bohatý úlovek. Na druhou stranu je tu i koupaliště s tobogánem.

Reklama

Zdroj: https://www.trebonsko.cz/rybnik-svet, https://vestec.cz/obec-vestec/o-obci/historie/vestecky-rybnik-historie/, https://www.ceskovdatech.cz/clanek/111-vodni-plochy-v-cesku/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_rybn%C3%ADk%C5%AF_v_%C4%8Cesku, ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska. Praha: Libri, 2010. ISBN 978-80-7277-440-1,

Reklama
Zavřít reklamu