3 tipy na zámky, kde vás uvítají i po skončení sezóny
I když v minulosti platilo pravidlo, že od října do konce března jsou zámky zavřené, dnes už to tak není. Existuje mnoho krásných památek, které se návštěvníkům otevírají celoročně. Pojďte se podívat na tři zámky považované za architektonické skvosty, kam se dostanete i během sychravého podzimu.
Zámek Mníšek pod Brdy: Pověsti o věžích
Zámky se dostávaly do rukou i zbohatlým osobám. Holandský koželuh Servác Facis Engel, který dodával kůže pro vojsko Albrechta z Valdštejna a kvůli tomu se přestěhoval do Čech, si poznamenal: „Dne 30. září 1655 jsem za 50 000 zlatých koupil zcela zpustlý a z největší části vyhořelý statek Mníšek s tvrzí Velkými Hrašticemi. “ Od té doby je zámek Mníšek pod Brdy spojen s rodem Engelů.
Mníšecký zámek má tři věže. O tom, proč jsou zrovna tři, vypráví různé legendy. Jedna z nich bere vysvětlení ze skutečnosti, že rod Engelů byl nižší šlechtou a podle pravidel směl zapřahovat pouze trojspřeží. Druhá pověst tvrdí, že tři věže symbolizují trojku ledových mužů, tedy Pankráce, Serváce a Bonifáce. Ovšem nejpravděpodobnější vysvětlení směřuje ke svaté Trojici. „11. května byl posvěcen první kámen a byl sepsán na pergamenu zvláštní spis, jenž byl vložen do základního kamene, který byl ke cti Nejsvětější Trojice položen pod prostředním rondelem v ose proti mostu,“ potvrdil svými zápisky sám Engel.
Zámky představují život drobné šlechty
Barokní podobu mníšeckému zámku, jehož historie se coby tvrze píše od konce 13. století, dodal právě Engel z Engelflussu v polovině 17. století. Poslední majitelé zámku, rodina Kastů, upravila vnitřní prostory do současné podoby na počátku 20. století. Dnes si můžete projít hned dva prohlídkové okruhy – první se nazývá První republika – reprezentativní salony – základní okruh, druhý První republika – soukromé pokoje – Výběrový okruh. Prohlédnete si v nich, jak žila drobná šlechta na počátku 20. století v letech 1918–1938.
Uvidíte zavinovačku i nočník
Pokoje zámku obou návštěvnických okruhů jsou zařízeny do nejmenších detailů, vypadají tak, jako by je rodina Kastů v roce 1945 právě opustila. Můžete narazit na spoustu zajímavých a krásných dobových předmětů včetně třeba hraček, učebních pomůcek, křtící zavinovačky nebo fotoaparátu. Nahlédnete i do dobového sociálního zařízení a ke svému pobavení uvidíte nočník či záchod. První prohlídkový okruh si prohlédnete v listopadu a prosinci denně kromě pondělí mezi 11:00 – 13:00 hodinou, o víkendech mezi 10:00 – 15:00 hodinou. Druhý prohlídkový je otevřen o víkendech mezi 11:00 – 13:00 hodinou. Na webových stránkách také najdete aktuální termíny pro děti mimořádně atraktivních pohádkových prohlídek. Na zámek zavítá 1. prosince 2024 Mikuláš. O víkendech v prosinci také budou probíhat vánoční prohlídky.
Zámek Zákupy: Renesanční i barokní přestavba
V severních Čechách nedaleko České Lípy láká k podzimní návštěvě nádherný zámek Zákupy. Za sebou má bohatou a slavnou historii. Ve 14. století stávala v místech dnešního zámku Zákupy gotická tvrz. Na konci 15. století se Zákupy dostaly do majetku rodu Berků z Dubé. Roku 1493 se jejich majitelem stal Petr Berka. Nejvyšší hofmistr Království českého Zdislav Berka z Dubé přestavěl Zákupy na velkorysé renesanční sídlo. V roce 1612 se Zákupy dostaly do majetku Novohradských z Kolovrat a přes vdovu po posledním majiteli z tohoto rodu přešly jejím druhým sňatkem do správu vévodů Sasko-Lauenburských. Za jejich období byl zámek přestavěn barokně.
Zámky lákají na pestrou minulost
Nejslavnější éra zámku Zákupy se začala psát v 19. století. Tehdy se zámek stal letním sídlem panovnické rodiny Habsburků. Od roku 1805 ho výměnou získala toskánská větev rodu. Titul vévoda zákupský získal Napoleonův syn Orlík, kterého měl s Marii Louisou, dcerou habsburského císaře. Orlík ale Zákupy nikdy nenavštívil a zámek se po smrti jeho matky v roce 1847 dostal do rukou císaře Ferdinanda V. Dobrotivého. Zdejší prostory k pobytu využíval on i jeho následovník František Josef I. a také korunní princ Rudolf. Ve zdejší zámecké kapli se také oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este.
Luxusní interiéry hodné obdivu
V současnosti můžete obdivovat luxusně vyzdobené a nákladně zařízené místnosti právě z panovnické doby. Během listopadu se na Zákupy můžete podívat od úterý do neděle, prohlídky se konají vždy v 9:30, 11:00, 13:00 a 14:30 hodin. Chystají se adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zámku, přehled termínů najdete na zámeckém webu. Lákadlem bude určitě i štědrodenní prohlídka zámku a netradiční prohlídky nazvané Císařské Vánoce, které budou probíhat od 25. prosince 2024 do 5. ledna 2024.
Zámek Zbiroh: Zámky slouží i jako hotely
Mimořádně krásné prostředí nabízí zámek Zbiroh. Můžete si zde dokonce užít i pobyt v zámeckém hotelu. Ostatně zámky v roli hotelu už nejsou u nás výjimkou. Milovníci historie by ale měli zavítat i do zámeckých expozic. Základní okruh vás provede celou historií zbirožského zámku, jehož existence se začala psát na konci 12. století a pokračovala až do nové doby. Ve výkladu nechybí spousta zajímavostí o dějinách templářského řádu, představeny budou i velice zajímavé exponáty z této oblasti. Perlou je secesní salonek, který svými malbami během svého zdejšího pobytu vyzdobil slavný malíř Alfons Mucha. Právě zde totiž tvořil svoje nejslavnější dílo, a tím byla Slovanská epopej. Muchovo působení na Zbirohu připomíná také výstava jeho fotografií v malé galerii zámeckého šenku. Mucha je pořídil v letech 1910 – 1928, kdy zde pobýval a zachytil na nich i některé občany Zbirohu.
Zámek Zbiroh připomene vazby na Karla IV.
Rozhodně byste neměli vynechat také Okruh Karla IV., který je otevřený od roku 2016, tedy roku, kdy slavili 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Lucemburský Zbiroh připomíná vazby Lucemburků na zbirožský hrad. Ti ho totiž vlastnili v letech 1333-1437. Uvidíte původní gotickou část hradu včetně nádvoří, samotného paláce a opevnění. Podíváte se do královských komnat středověkého paláce, který byl členy lucemburského rodu využíván. Uvidíte zajímavé exponáty pocházející z jejich doby. Na závěr celého okruhu navštívíte kapli, kterou Karel IV. se svojí první manželkou Blankou z Valois využíval jako soukromou modlitebnu. Závěrečná tečka prohlídky v podobě výhledu z ochozu hlásné věže vás určitě také nadchne.
Tajuplná noční prohlídka
Pokud rádi odhalujete dávná tajemství pod rouškou noci, potom byste rozhodně měli absolvovat noční prohlídku zámku Zbiroh. Tehdy před vámi barvitě ožijí osudy hradu přestavěného později na zámek z dob Přemysla Otakara II., Karla IV. nebo Rudolfa II. Atmosféra tmy jenom umocní vaše zážitky. Tajuplné to bude zejména s ohledem na osud rytířů templářského řádu. Jinak si samozřejmě otevřený zámek Zbiroh můžete plně užít i ve dne, a to od pondělí do neděle od 10:00 do 17:00 hodin.
Zdroj: https://www.zamek-mnisek.cz/cs, https://www.zamek-zakupy.cz/cs, https://zbiroh.com/,