Zatopené lomy: Tipy na skvělé koupání, kde si užijete soukromí

Trhová Kamenice, lom Kamenný vrch
Foto: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Máte při koupání rádi svůj klid, soukromí a nechcete se někde tlačit hlava na hlavě na veřejném koupališti ve městě? Odpovídáte na tuto otázku ano? Potom skvělým tipem na koupání pro vás jsou zatopené lomy. Po celé České republice se jich nachází mnoho a my vám přinášíme výčet těch, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti.

Reklama

Zatopené lomy jenom pro dobré plavce

Předpokladem, abyste se mohli vydat na výpravu k některému z nich, jsou ovšem dostatečné plavecké schopnosti. Důvod je zřejmý. Zatopené lomy bývají obvykle dost hluboké, takže to není rozhodně žádná mělká idylka pro neplavce. Jestliže si svými plaveckými schopnostmi nejste dostatečně jistí, bude lepší uvažovat o jiné možnosti koupání. Jde přece především o vaši bezpečnost.

Užijete si více adrenalinu

Na druhou stranu pro zdatné plavce je to skvělá příležitost, jak si koupání opravdu vychutnat. Většinou nehrozí nebezpečí, že bude v lomu přelidněno. Užijete si dlouhé plavání bez obav, že byste se s někým srazili. Vychutnáte si klid. Větší hloubka přináší také trochu adrenalinu, můžete se zkusit třeba potápět. Pochopitelně za předpokladu, že máte za sebou potápěčský kurz.  

Průzračná voda na Kamenném vrchu

Poblíž Trhové Kamenice na Chrudimsku, na úpatí Kamenného vrchu narazíte na zatopené lomy. Je jich zde hned několik, takže budete mít z čeho vybírat. Kdysi se zde těžila žula, v současnosti si zde užijete opravdu průzračnou vodu. Díky tomu vám nezůstane skrytá krása podvodního světa. Dno je čisté, nemusíte se obávat skoků do vody.

Zatopené lomy: Kujalův lom jako skvělá příležitost pro skokany

Zajímavou historii má za sebou Kujalův lom ve středočeských Hříměždicích. Využíval se nejenom jako zdroj těžby žuly, ale po zatopení rovněž k výcviku armádních potápěčů. V současnosti přitahuje hlavně adrenalinové dobrodruhy. Najdete zde totiž skvělé možnosti pro skoky do vody. Dá se tu skočit i z 10 metrů. Skály označené čísly vám napoví výšku, ze které se můžete vrhnout do vody. Jde o skvělý zážitek.

Reklama

Podvodní muzeum u Svobodných Heřmanic

Hloubkou a čistou vodou doslova jako magnet přitahuje lom Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku. Nadchne hlavně potápěče. Aby ponory byly ještě zajímavější a dobrodružnější, stalo se z tohoto lomu doslova podvodní muzeum. Je možné se zde potápět k různým prvkům připomínajícím někdejší těžbu. Nejvýraznějším z nich je ponorná kabina Permon. Nechybí zde ani krásně upravená pláž, na které se můžete opalovat dle libosti.

Zatopené lomy: Nádherný lom Výkleky

Lom Výkleky u Olomouce také slibuje opravdu nezapomenutelné koupání. Je jedním z těch, které by se bezpochyby umístily v top desítce nejkrásnějších koupališť svého druhu v Čechách a na Moravě. Lom je hluboký cca 6 metrů, má kamenné dno a viditelnost zde bývá až do 3 metrů. Pod hladinou můžete objevit raky i drobné rybky. Ze skalisek, která lom obklopují, si užijete pěkný výhled po okolí. Jedno místo nabízí i pozvolný vstup do vody.

Největší pozorovatelna vodního života u nás

Travnatými i písčitými plážemi pro změnu upoutá zatopený lom Starý Klíčov u Mrákova na Domažlicku. V jeho areálu se můžete také občerstvit. Potápěči i ostatní si užijí největší podvodní pozorovatelnu v Čechách, která je umístěna v osmimetrové hloubce uprostřed lomového jezera.

Na pomezí Hostýnských vrchů se nachází Kurovický lom. Jde o vápencovou přírodní památku vyznačující se průzračně modrou vodou. Žijí zde také chránění obojživelníci a vstup do lomu je zpoplatněn.

Reklama

Zatopené lomy s neobvyklými atrakcemi

Pořádně zablbnout si můžete v lomu Jimlíkov u Karlových Varů. Bývalý lom na kaolín totiž nabízí speciální atrakci, kterou jinde nenajdete: “vyčvachtání se v kaolínu”. Nesmí vám ale vadit, že se zde stále ještě těží.

Mimořádnou romantiku vám nabídne lom Žulový vrch v Rychlebských horách. Užijete si výhled na Žulovskou pahorkatinu. Nad lomem se nachází stará trampská osada.

Lom Hradišťský vrch a jeho podvodní život

Lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní je čedičový lom, kterému dominují sloupcovité bloky tohoto kamene, což je také zajímavá atrakce. Nechybí zde spousta vodní havěti od drobných ryb až po sumce i ostatní živočichy jako například žáby nebo raci. Hloubka je 14 metrů, viditelnost do 4 metrů.

Útesy jako atrakce

Ejpovický lom nedaleko Plzně vám přinese i spoustu sportovního vyžití. Lomové jezero o rozloze 44 ha má místy hloubku až 43 metrů. Z vodních sportů je zde velmi oblíbenou zábavou wakeboarding. Atraktivitu lokality svádějící k návštěvě zvyšují Ejpovické útesy, které jsou vyhlášenou přírodní památkou. Na břehu jezera se nachází kemp, ve kterém můžete strávit pár dní.  

Reklama

Zkuste si přístrojové potápění v lomu Bořená Hora

Vrtulník potopený v hloubce cca 11 metrů láká milovníky koupání v lomu Bořená Hora u Štětkovic na Sedlčansku. Můžete si zde vypůjčit potápěčskou výstroj, paddleboard a občerstvit se v kiosku či v restauraci. Lze si zde vyzkoušet také přístrojové potápění pod vedením zkušeného instruktora.

Reklama

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lom-hrimezdice-raj-pro-milovniky-skoku-z-vysky, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lom-sifr-u-svobodnych-hermanic, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lomy-u-trhove-kamenice-na-kamennem-vrchu, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kurovicky-lom-u-kromerize, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lom-stary-klicov-u-mrakova, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zatopeny-lom-jimlikov, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zatopeny-lom-zulovy-vrch, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/okrouhlak-lom-u-konstantinovych-lazni, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/ejpovicky-lom-vodni-nadrz-ejpovice, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/prirodni-koupani-lom-borena-hora,

Reklama
Zavřít reklamu