Vinné sklepy Vrbice: Vinařské akce a kouzlo Moravského Hobitína

Vinařské sklepy Vrbice
Foto: Aneta Karlíková

Vrbice na Břeclavsku je malá obec, která skrývá velký poklad – a nemusíte kvůli němu cestovat až na Nový Zéland. Příznivci Pána prstenů a dobrého moravského vína zde najdou svůj ráj, v labyrintu vinných sklepů vytesaných do pískovcových kopců, které vypadají jako Český Hobitín. Pojďte objevit vinné sklepy Vrbice.

Tady ve Vrbicích je vinařství řemeslo ale i tradice, která se tu předává z generace na generaci. Sklepy s kamennými průčelími a pseudogotickými oblouky nade dveřmi jsou jako brány do vinařského světa. Právě zde se totiž rodí a zraje výborné moravské víno.

Historie těchto míst je bohatá. Některé sklepy tu stojí už stovky let a každý z nich má svůj vlastní příběh. Starší sklepní kolonie zvaná Na sklepech, zahrnuje dvě nejnižší patra vinařských budov v obci, která byla založena už ve druhé polovině 17. století. Tyto sklepy jsou dodnes součástí zástavby vinných sklepů.

Mezi nejvíce známé patří sklepy nazvané Stráž. Jejich výstavba začala na konci 18. století a pokračovala do počátku 19. století, přičemž kamenné lisovny byly k již existujícím chodbám přidány až v 50. letech 20. století. Přítomnost ušlechtilé černé plísně na stěnách sklepů je důkazem ideálních podmínek pro zrání vína, které zdejší prostředí poskytuje.

Vinařské sklepy Vrbice

Když se vydáte na procházku Vrbicemi, brzy zjistíte, že sklepy zde nejsou jen obyčejnými místy pro uchovávání vína. Jsou to skutečné poklady, vytesané hluboko pod zemí, každý s vlastním příběhem a charakterem. Vinařské sklípky Vrbice, zvláště ty v lokalitě Stráž, jsou známé svou architektonickou jedinečností a historickou hodnotou.

Jednou z věcí, která tyto sklepy odlišuje, je jejich komplexnost a rozmanitost. Vrbice sklepy nabízí nejen prostor pro zrání vína, ale i místo pro setkávání komunity a oslavu vinařské tradice. Při návštěvě vinných sklepů Vrbice se můžete těšit na prohlídku nejen samotných sklepů, ale také na ochutnávku vína přímo od místních vinařů, kteří vás rádi seznámí s procesem výroby a filozofií, která stojí za každou lahví.

Prozkoumejte Hobitín Vrbice

A proč vlastně Hobitín? Tato přezdívka vznikla díky vinným sklepům, které svým vzhledem připomínají domečky hobitů z oblíbeného příběhu “Pán prstenů”. Stejně jako hobiti žijí v souladu s přírodou a mají hluboký vztah k zemi, která je živí, tak i vinaři ve Vrbicích pečlivě obhospodařují své vinice a vyrábějí vína s respektem k tradicím i přírodě.

Vinařské akce Vrbice

Akce jako „Z kopca do kopca“, „Sklepy pod hvězdami“ nebo „Po stopách opičky Emilky“ (názvy pro akce typu “Otevřené sklepy”) jsou skvělou příležitostí pro všechny, kdo chtějí prozkoumat sklepy, naučit se něco nového o víně a zároveň si užít zábavu v přátelské atmosféře.

Navíc během letních měsíců, jsou otevřené sklepy přístupné v rámci služby „Na Vrbicu pro opicu“. Pro náhodné turisty, kteří by chtěli na vlastní pěst objevit otevřené vinné sklepy, mají vinaři Vrbice připravenou speciální službu. V červnu, červenci a srpnu se vždy dva vinaři postarají o to, že jejich sklepy budou přístupné veřejnosti. V červnu vás uvítají v pátek a sobotu mezi 10:00 a 18:00 hodinou. Během července a srpna se otevírací doba rozšiřuje od úterý do soboty, kdy můžete sklepy navštívit také od 10:00 do 18:00.

Pokud preferujete individuální přístup, doporučujeme si návštěvu vinného sklepa domluvit přímo u jednotlivých vinařů. Mnozí z nich nabízí soukromé degustace a prohlídky, kde vám vinař může více povyprávět o specifikách své produkce a filozofie.

Reklama

Zdroj: vinarivrbice.cz

Sdílet článek:
Reklama