Valašské muzeum v přírodě slaví 100 let od svého založení

Valašské muzeum v přírodě bylo až do 70. let 20. století jediné svého druhu v České republice. Otevřeli jej roku 1925 v Rožnově pod Radhoštěm na úpatí Beskyd. Má několik částí – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Areál zahrnuje kolem 100 roubených staveb, které jsou zasazeny do přirozeného rázu krajiny. Skanzen nadchne jak malé, tak dospělé návštěvníky díky velmi poutavým expozicím.
Valašské muzeum v přírodě – představení
Valašské muzeum v přírodě usiluje o oživení tradičních technik a lidového umění, aby v průběhu let nedošlo k jejich zapomenutí. Pokouší se také o věrohodnou rekonstrukci tehdejšího života, zvyků a zábavy našich předků.
Za nejstarší část skanzenu lze považovat dřevěné městečko, jenž vykresluje dobový život na malém městě od poloviny 19. století až do první čtvrtiny století 20. Návštěvníci se mohou každý víkend těšit na spoustu folklorního a řemeslného programu.
V Mlýnské dolině pak můžete obdivovat staré technické stroje jako valchu, pilu nebo lisovnu olejů, které stále plně fungují. Většinu těchto exponátů pohání voda.
Nejrozsáhlejší část skanzenu tvoří Valašská dědina, která čítá více než 70 budov. Najdete tu hospodářská stavení, stáje, kovárnu, a dokonce i větrný mlýn, který ale bohužel nestojí na vhodném místě, a proto nelze sílu větru dostatečně využít. V ohradách pak můžete pozorovat stáda původních valašských plemen ovcí.
Valašské muzeum v přírodě – historie
O založení Valašského muzea v přírodě se zasloužili zejména bratři Jaroňkovi. Ještě před první světovou válkou předložili návrh na přenesení několika historických budov do městského parku. Tyto plány se jim podařilo uskutečnit až při slavnosti roku 1925, kdy se z náměstí přestěhovaly dva roubené domy společně s několika dalšími budovami. V těchto prostorách se pak odehrávala slavnost Valašský rok. Tímto počinem vznikl základ pro Dřevěné městečko, které se postupně rozšiřovalo, až z něho vzniklo Valašské muzeum v přírodě. V 60. letech pak započala výstavba Valašské dědiny a v letech 80. vznikla Mlýnská dolina.
Poslední část areálu byla otevřena v roce 1995. Jde o Pustevny se zvoničkou a objekty nazývající se Maměnka a Libušín. Ty se zároveň staly národní kulturní památkou.
Valašské muzeum v přírodě slaví 100 let
Každoročně se v muzeu koná řada velmi zajímavých akcí. Letošní rok je ale obzvlášť výjimečný, protože uplynulo 100 let od založení muzea. K této příležitosti muzeum chystá 63 akcí, což je doposud nejvíce, co se kdy konalo.
Ve spolupráci s Českou poštou vznikl speciální aršík se známkou a obálkou k 100. výročí založení Valašského muzea v přírodě. Hlavním motivem se staly nejstarší stavby Dřevěného městečka, které jsou zasazeny do valašské přírody. Nominální hodnota známky je 82 Kč a k dostání bude jak na všech pobočkách České pošty, tak také na pobočce v Dřevěném městečku.
Mezi hlavní akce patří Rožnovské slavnosti, které se uskuteční 4.-6. července. Vystoupí na nich domácí i zahraniční folklorní soubory a těšit se můžete i na reprízu divadelního představení Valašská svatba rožnovská.
Během roku se uskuteční pokus o zápis do České knihy rekordů, kdy se zde shromáždí co největší počet krojovaných Valachů. Ti společně zatančí celkem 16 typických rožnovských tanců.
Mezi další důležité akce patří také Dožínky, Dušičkové nebo Vánoční dílny. Ve skanzenu to žije po celý rok a v podstatě každý víkend se můžete těšit na zajímavé akce. Více informací se o nich dozvíte v kalendáři akcí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/muzeum-roznov-pod-radhostem-sto-let-znamka.A250228_841150_zlin-zpravy_jfuk, https://www.nmvp.cz/roznov/aktualne/specialni-znamka-ke-100-vyroci, https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/kulturni/valasske-muzeum-v-prirode
ubytování v okolí

4* pobyt v Beskydech: strava, wellness i výlety

Relax v Rožnově: jídlo, neomezený wellness i procedury

Relax v Rožnově pod Radhoštěm: jídlo, sauna i bazény

Luxus v Beskydech s jídlem i privátním wellness

Mořské lázně v Rožnovském pivovaru vč. ubytování
