Rozhledna Šance: Strážce historie a přírodních krás

Rozhledna Šance
Foto: Pavel Kovář

V srdci malebné krajiny, mezi historickými zámky v Hradci nad Moravicí a Raduni, se tyčí rozhledna Šance, která nabízí návštěvníkům nejen úchvatné výhledy na okolní přírodu, ale i poutavý příběh. Stojící na okraji Jakubčovic, městské části Hradce nad Moravicí, v nadmořské výšce 522 metrů, je rozhledna Šance příkladem dokonalého spojení historie, architektury a přírodních krás. Z jejího ochozu se naskýtá dechberoucí panorama nejvyšších vrcholků Jeseníků i Beskyd, stejně jako pohled na rozlehlou Opavskou rovinu.

Rozhledna Šance u Jakubčovic – Základní informace

Celková výška15,5 metrů
Výška vyhlídkové plošiny13 mertů
Nadmořská výška522 m. n. m.
Počet schodů61
Otevřena veřejnostiod dubna 2005
Otevírací dobavolně přístupná
Vstupnézdarma

Rozhledna Šance: Historie

Jméno rozhledny Šance nese v sobě odkaz na bohatou historii regionu, konkrétně na vojenské obranné šance, které byly vystavěny v oblasti po Slezských válkách v 18. století. Tato skvostná dřevěná stavba, stojící na pevných kamenných pilířích, je dílem uznávaného architekta Miroslava Slívy. Jeho design spočívá v harmonickém propojení čtyř základních modulů, které společně vytvářejí nejen funkční celek.

Rozhledna byla otevřena pro veřejnost 29. dubna 2005, a to při příležitosti oslav 60. výročí osvobození Jakubčovic Rudou armádou na závěr druhé světové války. Od té doby se stala nejen oblíbeným výletním cílem pro milovníky přírody a historie, ale také symbolem odolnosti regionu.

Rozhledna u Jakubčovic: Konstrukce a výhled

Konstrukce rozhledny se skládá ze čtyř základních dřevěných modulů, které jsou postavené na robustních kamenných pilířích. Tento design zajišťuje nejen stabilitu stavby, ale také přispívá k jejímu unikátnímu vzhledu, který krásně zapadá do okolní krajiny.

Výška rozhledny dosahuje 15,5 metru a pro návštěvníky je přístupná po 61 schodech, které vedou na ochoz s kruhovým výhledem. Zastřešená plošina ve výšce 13 metrů poskytuje ideální místo pro pozorování širokého okolí. Dohlédnete odsud na nejvyšší vrcholky Jeseníků a Beskyd, přes město Opava, až po rozlehlou opavskou rovinu.

Celá rozhledna je důkazem, že moderní architektura může být v souladu s přírodním a historickým kontextem místa, kde se nachází.

Přístup k rozhledně Šance

Rozhledna Šance, situovaná na okraji Jakubčovic u Hradce nad Moravicí a je snadno dostupná pro všechny, kteří si chtějí užít výhledy a poznat kousek historie. Přístup k ní vede žlutě označenou turistickou stezkou z Hradce nad Moravicí, která je vhodná pro pěší, i pro cyklisty.

Pro ty, kteří cestují autem, je k dispozici bezplatné parkoviště u vodojemu vlevo hned na začátku obce. Z parkoviště je to k rozhledně asi 600 metrů po polní cestě, což představuje příjemnou procházku vhodnou pro všechny věkové kategorie. Rozhledna je celoročně volně přístupná, což z ní činí ideální cíl výletu v jakoukoliv roční dobu.

Pro ty, kdo si chtějí odnést domů suvenýr nebo razítko rozhledny, je možné jej zakoupit v Informačním centru.

Reklama

Zdroj: https://www.ichradec.cz/predelane/rozhledny-a-vyhlidky/rozhledna-sance/

Sdílet článek:
Reklama