Punkevní jeskyně: Tajemství Moravského krasu

Punkevní jeskyně lodičky
Foto: Eva Sklenářová

Některá místa u nás mají neopakovatelnou atmosféru a tajemné kouzlo. Punkevní jeskyně, skvost Moravského krasu, jsou právě takovým místem. Nachází se na Blanensku v Pustém žlebu, kde vyvěrá říčka Punkva, a jsou součástí největšího krasového území v České republice.

Jeskyně jsou zpřístupněné od roku 1909, tehdy však byla otevřena pouze malá část jeskyní. Díky rozsáhlým výzkumům profesora Karla Absolona a jeho týmu byly od začátku 20. století postupně objevovány další jeskyně až do podoby, kterou můžeme vidět dnes.

Nezapomenutelná cesta skrz Punkevní jeskyně

Celá prohlídková trasa měří úctyhodných 1250 metrů a její absolvování zabere přibližně 60 minut. Každý moment této dobrodružné cesty je plný objevů a krás, které se vám naskytnou na každém kroku. Od úchvatné krápníkové výzdoby až po možnost zahlédnout unikátní živočichy volně se pohybující v temných zákoutích jeskyně – lodičky Punkevní jeskyně a prohlídka nabízí neopakovatelné zážitky.

Prohlídka začíná v Předním dómu, kde na vás čeká impozantní stalaktit zvaný Strážce, který je vysoký čtyři metry. Tento stalaktit jakoby “bdí” nad vstupem do jeskynního světa. Cesta pokračuje přes most, odkud je možné obdivovat nádhernou krápníkovou stěnu. Další kroky vás dovedou k “Zrcadlovému jezírku”, uměle vytvořenému úkazu, kde se odrážejí tvary krápníků jako v zrcadle. Tajemná atmosféra je umocněna atraktivním osvětlením, které zdůrazňuje křehkou krásu podzemního světa.

Dále vás cesta zavede do Reichenbachova dómu, a poté po Stalagmitové chodbě do Zadního dómu. Zde potkáte skupinu krápníků známou jako Turecký hřbitov. Závěrečná část prohlídky vede “Síní u Anděla”, kde se po umělé štóle dostanete na dno propasti Macocha – Punkevní jeskyně. Zde se vám naskytne nevšední pohled na tento přírodní úkaz. Po tomto nádherném pohledu se vydáte na cestu zpět po říčce Punkvě na lodičkách, což je nezapomenutelným zážitkem.

Punkevní jeskyně vstupné a informace

Při plánování návštěvy je dobré vědět, že Punkevní jeskyně nabízí různé možnosti vstupného, aby vyhověl všem věkovým kategoriím návštěvníků.

Plné320 Kč
Snížené (Studenti, senioři)270 Kč
Dětské (Od 3 do 15 let)160 Kč
Zdroj: punkevni.caves.cz

Otevírací doba: Kdy Punkevní jeskyně navštívit

Punkevní jeskyně jsou dostupné po celý rok, a to zejména díky příjemnému a stabilnímu klimatu.

Otevírací doba Punkevní jeskyně se liší podle ročního období. V zimním období jsou jeskyně otevřené od 8.40 do 14 hodin, zatímco v hlavní turistické sezóně se otevírací doba prodlužuje do 16 hodin.

Punkevní jeskyně parkování

Pro ty, kteří přijíždějí vlastním vozidlem, je důležitá informace i o parkování. Parkoviště se nachází v blízkosti vstupu do jeskyní a poskytuje dostatečnou kapacitu pro návštěvníky.

Pokud chcete vidět i nádherné prostředí Moravského krasu, je možné zanechat auto na vzdálenějším parkovišti. Toto parkoviště je vzdálené necelé 2 kilometry od Punkevních jeskyní, v bezprostřední blízkosti Kateřinské jeskyně. Po zaparkování tak můžete pohodlně navštívit Kateřinskou jeskyni a později i Punkevní jeskyně, ke kterým se lze dostat pěšky nebo turistickým vláčkem. Od Punkevních jeskyní potom vede krátká lanovka přímo k propasti Macocha.

Doprovodné atrakce: Lanovka a vláček

Vaši návštěvu můžete obohatit jízdou lanovkou nebo vláčkem, které vás zavedou do srdce Moravského krasu. Lanovka Punkevní jeskyně a vláček, nabízí jedinečné výhledy na okolní krajinu.

Macocha

Punkevní jeskyně a propast Macocha představují jedinečné spojení podzemního světa s nejhlubší propastí Evropy. Pohled do propasti, ať už z prohlídkové části zespodu nebo seshora, uchvátí každého návštěvníka. Její hloubka je úctyhodných 138m a vznikla propadnutím stropu velké jeskyně.

Občerstvení a Skalní mlýn

I když přímo u vstupu do jeskyní možnosti občerstvení chybí, cca dva kilometry od jeskyní se nachází hotel a restaurace Skalní mlýn, kde si můžete pochutnat na místních specialitách. Do této restaurace se lze dostat pěšky nebo turistickým vláčkem, který jezdí trasu v pravidelných intervalech. Další možností je také restaurace nad propastí Macocha, kam se dostanete od Punkevních jeskyní za cca pět minut pomocí lanovky.

Moravský kras a jeho poklady

Moravský kras představuje jedno z nejkrásnějších krasových území, kde kromě Punkevních jeskyní objevíte i mnoho dalších přírodních krás a zajímavostí. Neváhejte, a objevte toto kouzelné území.

Reklama

Zdroj: punkevni.caves.cz, návštěva místa Moravský kras

Sdílet článek:
Reklama