Nejrozsáhlejší dómy Moravského krasu najdete v Kateřinské jeskyni

Pavel Kovář
15.06.2022 16:56
Kateřinská jeskyně
Foto: Pavel Kovář

Kateřinská jeskyně patří mezi 5 veřejnosti zpřístupněných jeskyní z celkového počtu 1 100 objevených v Moravském krasu. Její dominantou jsou především rozsáhlé jeskynní dómy, které dosahují velikostí asi jednoho fotbalového hřiště a jsou tak největšími dómy celého Moravského krasu. V tom největším, Hlavním dómu, se dokonce díky skvělé akustice pořádají také koncerty s kapacitou cca 600 osob. Stálá teplota v jeskyni je kolem 7-8°C, proto se před návštěvou i v letním období nezapomeňte přiobléci.

Reklama

Pověst Kateřinské jeskyně

Jméno jeskyně je odvozeno dle pověsti od mladičké pastýřky Kateřiny, která se v jeskyni schovala před bouřkou. Jedna ovečka, ta nejmenší a její nejoblíbenější, však utekla do chodeb jeskyně a Kateřina se jí vydala hledat. Bohužel ovečka ani Kateřina už cestu zpět z jeskyně nikdy nenašly.

Otevírací doba Kateřinské jeskyně

Kateřinská jeskyně je otevřena od března do listopadu. V hlavní sezónu, od června do srpna, je otevřena denně a prohlídky se konají po celý den od 8:20 do 16:20. Mimo sezónu se prohlídky konají pouze v předem stanovených časech.

Kateřinská jeskyně – parkování a dostupnost

Ke Kateřinské jeskyni se bez problémů dostanete autem, na kole nebo pěšky po turistických stezkách. V blízkosti jeskyně a u nedalekého Skalního mlýnu se nachází tři velká placená parkoviště, kde pohledně zaparkujete.

Naučná stezka Macocha – z Kateřinské jeskyně na Macochu

Pokud budete chtít se po návštěvě Kateřinské jeskyně vydat prozkoumávat další krásná místa Moravského krasu, určitě nezapomeňte na naučnou stezku Macocha, která vás dovede až ke známé propasti Macocha, která je tou největší ve střední Evropě. Stezka je dlouhá asi 2,3 km, ale pokud se vám nebude chtít šlapat pěšky, můžete také využít vláček, který spojuje Skalní mlýn a Punkevní jeskyně, odkud se lanovkou dostanete až na vrchol propasti Macocha.

Reklama

Reklama

Zdroj: Správa jeskyní České republiky, návštěva Moravského krasu

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu