Přípravy na Vánoce můžete o tomto víkendu strávit pětkrát jinak
Stromeček, betlémy, trhy, návštěva adventně vyzdobené ZOO, nebo Vánoce v ulicích, to vše začíná už o tomto víkendu 23. a 24. listopadu 2024. Nechte se proto zlákat na malý výlet.
Vánoce s vyzdobenou šalinou
Víte, co vám v Brně zvedne v době adventu náladu? Vánoční šalina, tedy tramvaj. Ulice moravské metropole bude křižovat speciální vánoční tramvaj typu T3. Samozřejmě s vánoční úpravou. Když ji potkáte, dostanete chuť si nafotit nebo se chvilku svézt a Vánoce si užít už teď. Vánoční výzdobu bude mít letos jak zvenku, tak i zevnitř. V zadní části vozu narazíte na dřevěný elektrický krb, nebude chybět vánoční stromek i dárky. Potkat ji můžete už v sobotu 23. listopadu 2024 a to v intervalu 30 minut od 13:00 do 20:30 hodin po okružní trase centrem města: Česká (nástupiště 6) – Malinovského náměstí – Hlavní nádraží (1. kolej) – Hlavní nádraží (nástupiště 8) – Zelný trh – Náměstí Svobody – Česká (nástupiště 1) – Šilingrovo náměstí – Nové sady – Hlavní nádraží (nástupiště 8) – Zelný trh – Náměstí Svobody – Česká (nástupiště 6). Jezdit bude až do 23. prosince 2024.
Stoleté výročí stromečku Republiky
V Brně ještě chvíli zůstaneme, protože Muzeum města Brna v letošních roce oslavuje kulaté výročí známé tradice instalace Vánočního stromu republiky. Je to přesně 100 let, co se objevil poprvé. Zakladatelem této tradice se stal spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Díky jeho iniciativě se 13. prosince 1924 na brněnském Náměstí svobody úplně poprvé v dějinách rozsvítil mohutný smrček. Pořádala se u něj charitativní sbírka určená pro vybudování domova pro opuštěné děti. Vánoce tak měli i ti nejchudší.
Stromky na Vánoce jako symboly stylu
Výstava k tomuto krásnému výročí začíná 23. listopadu v 16:30 hodin, kdy se slavnostně rozsvítí vánoční stromeček na nádvoří u hradu Špilberk. Na výstavě se seznámíte s tím, jak se tato tradice rozvíjela od svého vzniku dodnes. Hezkou podívanou určitě bude deset stromečků umístěných na chodbách hradu, ozdobených vždy podle stylu určité dekády – tedy v letech 1924-2024. Půjde o krásnou názornou ukázku vývoje vánočních ozdob, tradic a stylu zdobení. Zajímavou perličkou je příběh, který se váže k obrazu Lidušky Polákové. Dívenku zachycuje v dobách začátků uvedené tradice. Nedávno tento artefakt objevili v Bílovicích.
ZOO Zlín plná svítících zvířat
Kam vyrazit s dětmi v době adventu? Jasně, že do ZOO. Třeba do ZOO Zlín, která se na letošní adventní čas chystá opravdu velkolepě. Už 23. listopadu 2024 se v jejím areálu rozsvítí spousty světelných motivů v podobě exotických zvířátek. Ať už půjde o klokany, tapíry nebo třeba slony, můžete si být jisti, že podívaná to bude skutečně velkolepá.
Na Vánoce se i zvířata budou mít dobře
Také se během tohoto víkendu můžete ve zlínské ZOO těšit na adventní tvořivé dílny. Podmínkou ale je, že si rezervaci místa vytvoříte na webových stránkách zoo. Aby se dostalo na co nejvíce lidí, v jedné rezervaci si můžete zamluvit jenom tři místa. Co se chystá? Pro dospělé výroba adventních věnců, pro děti další tvoření. Lákadlem víkendového programu budou také mimořádná komentovaná představení zvířat v tomto časovém sledu: 10:00 tučňáci, 10:30 lachtani, 11:15 supi v Gora Ark, 11:30 žirafy, 13:00 medvědi, 14:00 lachtani, 14:30 rejnoci. Takovou show si nemůžete nechat ujít.
Díla mistrů nože a dláta
Nepatříte sice mezi věřící a nábožensky založené osoby, ale v čase adventu nebo přímo o vánočních svátcích rádi zavítáte do nějakého kostela, nasát atmosféru rozjímání a hlavně obdivovat místní betlém? Pokud se rádi seznamujete s tím, z čeho všeho a jak lze betlém vyrobit, potom se od soboty 23.11. 2024 podívejte do galerie Slezskoostravského hradu. Uvidíte zde výstavu dřevěných betlémů od „Mistrů techniky nože a dláta“ pocházejících ze severovýchodu Moravy. Jde samozřejmě o současnou tvorbu, a to Betlemářů Valašska, což je regionální pobočka Spolku českých betlemářů. Svoje práce představí také jejich přátelé z Laška, Vsacka a Slovácka.
Figury vysoké jeden metr
Až do 5. ledna 2025 shlédnete přes 60 betlémů vytvořených v tradičním lidovém krajovém duchu a většinou z lipového dřeva. Půjde jak o reliéfní práce, tak o pohyblivé betlémy. Dílem, které zaslouženě vzbudí asi největší pozornost, se nepochybně stane Velký betlém z Příboru od Metoděje Berana, který obsahuje figury vysoké 1 metr.
Betlémy odrážejí Vánoce v různé podobě
Pozoruhodný je jistě i betlém Jana Brlici z Francovy Lhoty. Nese se v nazarénském stylu a má neobyčejně pečlivě propracované výrazy obličejů jednotlivých figur, kromě toho upoutá i draperiemi na oděvech postaviček v betlému. Nedáte-li dopustit na klasické pojetí postav spjatých s narozením Ježíše Krista, potom vás určitě potěší tvůrci Oldřich Unar z Valašských Klobouků a Milan Ptáček z Horní Lidče, kteří představí tradiční valašské betlémy. To ale není všechno. Jestliže rádi obdivujete ruční práci šikovných řemeslníků, potom výstavu navštivte buď v sobotu 7. prosince nebo v sobotu 21. prosince, kdy se kouknete řezbářům pod ruce při práci a případně si i nějaké jejich dílko koupit.
Barokní památka ve vánočním hávu
Jestliže máte rádi vánoční atmosféru v ulicích a vůni svařáku – na mnoha místech také začnou vánoční trhy – už jsme o nich podrobně psali. Z těch, které jsme nezmínili, to budou 23. a 24. listopadu 2024 od 9:00 do 16:00 hodin vánoční trhy v Kuksu. Vychutnáte si gastronomické speciality, koupíte hezké řemeslné výrobky, které se vám budou hodit třeba jako dárky pro vaše blízké a můžete sledovat ukázky lidových řemesel, to vše podtržené atmosférou této nádherné barokní památky.
Zdroj: https://www.dpmb.cz/vanocni-tramvaj-4, https://www.zoozlin.eu/advent-zoo-zlin-2024/, https://www.muzeumbrna.cz/, https://www.slezskoostravskyhrad.cz/cz/akce/340-betlemy-z-valasska.html, https://www.hospital-kuks.cz/cs, ,