Pardubice: Město plné kultury, sportu a studentského života
Pardubice se pyšní znakem přepůleného koně a svou bohatou historií. Podle legendy se v roce 1158 jistý Ješek z Pardubic zúčastnil tažení do Milána s římským císařem Fridrichem Barbarossou. Odvážně pronikl do města, ale při ústupu spadla mříž městské brány těsně za jeho záda, což přepůlilo jeho koně. Tento okamžik se tak podle legendy stal základem městského znaku města Pardubice.
Pardubice a jejich městský znak
Skutečně věrohodná písemná zmínka o městě ale pochází z doby o více než století pozdější. Hovoří o tom, že papež Bonifác VIII. vzal roku 1295 pod svoji ochranu zdejší kostel sv. Bartoloměje, kde působil rytířský řád cyriaků. O prvním majiteli města máme informace až z počátku 14. století. Šlo o zemského soudce Půtu z Dubě, které se stal zakladatelem rodu pánů z Pardubic. Právě tento rod už měl v erbu rozpůleného koně a Pardubice ho přijaly za svůj městský znak.
Okolí plné rybníků
Nejslavnějším pánem z uvedeného rodu je jistě Arnošt z Pardubic, který město podědil v roce 1340. Je známý jako věrný rádce a přítel českého krále a římského císaře Karla IV. Zastával funkci arcibiskupa. V roce 1491 získal Pardubice do svého majetku bohatý šlechtic Vilém II. z Pernštejna. Stal se zakladatelem východočeského rybníkářství. Pardubicko v jeho době zažívalo opravdu zlatý věk hospodaření. Podle pramenů tu v okolí bylo 230 nebo dokonce 250 rybníků a kapr v nich pěstovaný se stal významným vývozním artiklem po celé Evropě.
Renesanční metropole východních Čech
V pernštejnské době město vzkvétalo. Právě Vilémovi vděčí historické jádro za svoji renesanční podobu, z původního hradu také přestavbou vznikl dnes krásně opravený zámek. Z rukou Pernštejnů se ale město dostalo v roce 1560 do vlastnictví habsburského císaře Ferdinanda I. Tehdy bylo pardubické panství zadlužené. Druhým významným obdobím pro rozvoj města se stal čas po roce 1845, kdy bylo připojeno k železnici.
Pardubice se staly významným železničním uzlem
V souvislosti s tím, že tudy projel v roce 1845 první vlak na trati Praha-Olomouc, musíme zmínit i jejího projektanta Jana Pernera. Zde ve městě zemřel na následky utrpěné při zranění po nárazu hlavou na sloupek za choceňským železničním tunelem.
Výčet pardubických rodáků z řad známých osobností by byl velmi dlouhý, proto jmenujme ještě alespoň jednoho, a tím je propagátor letectví, pilot Jan Kašpar.
Projděte se historickým jádrem
Co byste měli navštívit, když se do Pardubic vypravíte? Už jsme zmiňovali slavnou éru Pernštejnů, kteří dali městu renesanční podobu. Rozhodně se proto projděte po městské památkové zóně v okolí Pernštejnského náměstí. Nejprve ale musíte projít Zelenou bránou, a ještě, než to uděláte, měli byste se podívat do kostela svatého Bartoloměje ze 14. století, který budete mít po pravé ruce a je další zdejší dominantou.
Ochutnejte zdejší perník
Rozhodně nezapomeňte ochutnat zdejší perník. Pardubice jsou jeho výrobou proslulé už opravdu dlouhou dobu. První pernikář se zde objevil už v době, kdy město vlastnil Vilém II. z Pernštejna. Dokládají to písemné prameny z roku 1515. Poté se jedna z ulic jmenovala Perníkářská, takže řemeslo se zdárně rozvíjelo. Marie Terezie pak potvrdila městu právo na výrobu perníku v roce 1756. S opravdu masovou výrobou se ale začalo až na přelomu 19. a 20. století.
Pardubický perník má chráněné zeměpisné označení
V roce 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník, kde se spolčují výrobci s cílem propagovat perník vyrobený ve městě a bdít nad dodržováním správných technologických postupů. Od roku 2008 je „Pardubický perník“ chráněným zeměpisným označením. Aby výrobek mohl nést tento název, musí být vyroben pouze na území Pardubic a přesně podle tradičních receptur. Ve městě najdete několik prodejen, kde můžete tuto pochoutku koupit nejenom pro svůj mlsný jazyk, ale i jako suvenýr.
První velký dostih
Pardubice jsou samozřejmě synonymem koní a zdaleka nejde jenom o zmiňovaného koně ve znaku. Dne 5. listopadu 1874 se tu poprvé konal slavný závod Velká pardubická steeplechase. Účastnilo se ho tehdy 14 koní, do cílové rovinky ale dorazilo jenom osm z nich. Podívanou si nenechal ujít ani rakousko-uherský císař František Josef I. s chotí Alžbětou. Závod je od té doby vždy velkým svátkem milovníků koní, takže zajet sem v době jeho konání a rezervovat si vstupenky je rozhodně skvělý nápad.
Město Pardubice se pyšní parky i kulturním centrem
Prodejny perníku a dostihové závodiště rozhodně nejsou jedinými lokalitami, ve kterých byste se měli během svého pardubického pobytu zastavit. Oblíbenou volnočasovou destinací je park Na Špici, kde se můžete projít, zaběhat si, nebo si také udělat piknik a relaxovat. Najdete ho poblíž Automatických mlýnů. Tato stavba vznikla v letech 1909-1910 pod taktovkou známého architekta Josefa Gočára. V současnosti se zní stává významné centrum, kde se konají kulturní a společenské akce. Za relaxací můžete zamířit i do Tyršových sadů, oblíbeného parku v centru Pardubic.
Pardubice uspokojí milovníky kultury i sportu
Zůstaneme-li v oblasti kultury, výbornou pověst má Východočeské divadlo Pardubice. Pokud zrovna nedorazíte v době divadelních prázdnin, kupte si vstupenky na některé z divadelních představení. Výběr je široký a určitě najdete něco podle svého gusta. Pardubičtí jsou na svoje divadlo pyšní a rádi do něj chodí. Kdo dá přednost sportu, může se podívat na Zimní stadion, který je domovskou scénou zdejšího hokejového klubu HC Dynamo Pardubice, hrajícího v nejvyšší lize. V létě zase přijde vhod návštěva pardubického Aquacentra. Ani ta vás rozhodně nezklame. Najdete tu bazény, tobogány, samozřejmě i welness a fitness centrum a víceúčelovou halu.
Studentské Pardubice plné mladých
Pardubice jsou také městem studentů. Na Vysoké škole chemickotechnologické se začalo vyučovat už v roce 1950 a roku 1994 se z ní stala Univerzita Pardubice s více fakultami. Proto v ulicích města uvidíte spoustu mladých lidí.
Mimochodem, za tepnu Pardubic je považována Třída Míru. Lemuje jí spousta obchodů, restaurací a dalších podniků, takže pokud chcete poznat pardubický život, rozhodně se po ní pěšky projděte.
Tipy na výlety po okolí
Chcete vyrazit na výlety po okolí? Máme hned dva žhavé tipy. Hrad Kunětická Hora ze 14. století láká svojí expozicí milovníky historie. Druhým výletním cílem je Perníková chaloupka pod Kunětickou Horou. V tomto celoročně otevřeném muzeu se seznámíte s tradiční výrobou perníku, prohlédnete si exponáty spojené s touto sladkostí. Návštěvu obou míst můžete krásně spojit dohromady a udělat si celodenní výlet.
Zdroj: Kniha Šebek, František, Toulky historií Pardubic, HELIOS – Jiří Razskazov 2016, ISBN 978-80-85211-38-2, https://cs.wikipedia.org/wiki/Pardubice, https://pardubice.eu/historie-mesta, https://www.obletsvet.cz/co-videt/czechia/pardubice, ,