Reklama

Nejkrásnější hrady a zámky v České republice

Na území České republiky se nachází stovky zřícenin, tvrzí, pohádkových hradů, ale i zámků. Tyto historické skvosty jsou důkazem naší bohaté historie. Tyto stavby nám také názoně ukazují, jak naši předkové žili. Většina těchto hradů a zámků je samozřejmě přístupná veřejnosti. Jsou nádherné nejen zvenku, ale také nabízí bohatě zdobené interiéry, expozice nebo různé sbírky. V hlavní sezoně je možno také navštívit noční prohlídky, dobové jarmarky nebo třeba i koncerty. Nyní se podíváme na nejkrásnější hrady a zámky v naší zemi.

Hrady, které stojí za to navštívit

1. Pražský hrad

Nejnavštěvovanější hrad České republiky stojí přímo v centru hlavního města Prahy. Od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky, ale už dříve se samozřejmě stával sídlem mnoha panovníků. Je považován za symbol města ale i České státnosti. Také je jedním z největších obývaných hradů na světě. Hrad je denně hlídán Hradní stráží a jednou za den je k vidění střídání stráží. Na hradě lze vidět spousty expozic a historických relikvií. Tento pražský symbol denně navštíví tisíce turistů. Součástí hradu je katedrála svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku.

Pražský hrad
Pražský hrad

2. Hrad Karlštejn

Dalším Českým skvostem je hrad Karlštejn. Jedná se o nedobytné sídlo Karla IV, po kterém je hrad pojmenován. Hrad byl postaven pro uložení královských pokladů a sbírek. Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy s průvodcem. Karlštejn můžete znát z dokumentárních filmů, ale také z filmového muzikálu “Noc na karlštejně”. Kromě prohlídkových okruhů hrad každoročně nabízí řadu kulturních a společenských akcí.

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn

3. Hrad Křivoklát

Křivoklát patří k nejstarším hradům v České republice – pochází ze 13. století. Po nástupu Habsburků na Český trůn sloužil jako státní vězení. V raném dětství zde byl vězněný i Karel IV. Své jméno dostal prý podle svých křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Znát ho můžete například z pohádek Honza málem králem, Jak se budí princezny, Sůl nad zlato, Tři veteráni nebo Anděl Páně.

Hrad Křivoklát
Hrad Křivoklát

4. Hrad Pernštejn

Tento hrad je jednou z nejnavštěvovanějších památek na Moravě. Bývá označován jako “král moravských hradů”. Tento hrad nebyl za celou svou historii dobyt a tak se zachoval i s jeho detaily. Pernštejn můžete znát z pohádek “Jak se budí princezny” nebo také “Čert ví proč”. Je ojedinělým dokladem přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo.

Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn

5. Hrad Loket

Tento nádherný gotický hrad najdete ve stejnojmeném městečku Loket. Je srdcem tohoto malebného městečka. Ve středověku kolovala po česku pověst – “Kdo dobude Loket, dobude celé Česko”. Hrad je protkaný hlubokou minulostí a také starými pověstmi. Příkladem jedné z pověstí je skřítek Štrakakal, postrach neučesaných dětí. Těšit se můžete na 26 metrů vysokou věž s vyhlídkou a na expozici ve vězeňském prostředí.

Hrad Loket
Hrad Loket

Pohádkové zámky

1. Zámek Hluboká nad Vltavou

Jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších zámků v Česku. Nachází se nedaleko od Českých Budějovic. Zámek můžete znát z pohádky Tři bratři. Tento zámek návštěvníkům nabízí dokonce šest prohlídkových okruhů s průvodcem. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem. Je perfektním místem pro konání svateb.

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou

2. Zámek Lednice

Tento půvabný zámek se nachází poblíž města Mikulov. Pyšní se rozsáhlými zahradami a velkolepou výzdobou interiérů. Součástí zámku je rozsáhlý zámecký park, ve kterém se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a staveb. Celý Lednicko-valtický areál je zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO. Při návštěvě zámku si můžete vybrat celkem z devíti prohlídkových okruhů.

Zámek Lednice
Zámek Lednice

3. Zámek Sychrov

Novogotický zámek sloužil po mnohá desetiletí jako rezidence francouzskému rodu Rohanů. Nachází se nedaleko Liberce ve stejnojmenné obci. Tento zámek můžete znát z pohádky “Nesmrtelná teta”. Ke krásnému zámku přiléhá anglický park, který patří k nejkrásnějším a nejbohatším sbírkám v Čechách. V současnosti se prostory zámku a zejména parku využívají jak ke klasické expozici, tak ke konání dalších kulturních akcí.

Zámek Sychrov
Zámek Sychrov

4. Zámek Červená Lhota

Pohádkový zámek Zlatovlásky, je jedním z nejkrásnějších pohádkových zámků. Nachází se kousek od Jindřichova Hradce. Je postaven v zámeckém rybníku, který ho celý obklopuje a to mu přidává na jedinečnosti a kráse. Proto je nazýván také jako renesanční vodní zámek. Prohlídka zámku trvá asi 50 minut, během ní lze vidět 16 pokojů představující bydlení šlechty v 19. století a na začátku 20. století.

Zámek Červená Lhota
Zámek Červená Lhota

5. Hrad a zámek Český Krumlov

Nádherným okolím se může pyšnit hrad a zámek v Českém Krumlově. Komplex je zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO. Český Krumlov patří mezi nejvýznamější památky ve středoevropské oblasti. Natáčela se zde také pohádka “Z pekla štěstí”. Po Pražském hradě je druhý největší hradní a zámecký komplex v Čechách.

Hrad a zámek Český Krumlov
Hrad a zámek Český Krumlov
Reklama

Další články

Reklama