Reklama

Na zříceninu hradu Cimburk se podíváte celoročně, potěší i opakovaně

Pavel Kovář
19.03.2022 15:50
Zřícenina hradu Cimburk u Koryčan
Foto: Vlastní tvorba autora

Hrad Cimburk se nachází asi 4 km od Koryčan, městečka v okrese Kroměříž – Zlínský kraj. I když se jedná už oficiálně pouze o zříceninu hradu, který byl vystavěn ve 14. století, určitě stojí za návštěvu – a to i opakovaně. Hradu se totiž ujal spolek pro obnovu a využití historických památek POLYPEJE, který zříceninu už od roku 1996 neustále renovuje a hrad tak každým rokem neustále roste a přibližuje se své původní podobě.

Zřícenina hradu Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk nechal v roce 1327 vystavět Bernard z Cimburku, kam také později v roce 1348 přesídlil z původního hradu Cimburk v okrese Svitavy. Byl vystavěn v gotickém stylu, který byl výrazně inspirován prvky francouzské fortifikační architektury.

V roce 1350 byl hrad obléhán vojskem moravského markraběte Jana Jindřicha, jehož letním sídlem se hrad Cimburk později stal. V období do začátku 18. století hrad měnil své majitele a býval několikrát dobýván, mnohdy však neúspěšně. Například v roce 1645 úspěšně odolal nájezdu 4 000 švédských vojáků, kteří táhli na Brno.

Od roku 1703 byl hrad uváděn jako opuštěný a až v roce 2004 hrad přešel do společného vlastnictví města Koryčany a spolku POLYPEJE, který ho neustále spravuje a snaží se ho zrenovovat, do své původní podoby.

Parkování u hradu Cimburk a jak se na hrad dostat

V případě, že se cestujete k hradu Cimburk autem, můžete zaparkovat na parkovišti U Křížku. Odtud se k hradu vydáte mírně z kopce po žluté turistické trase, která je dlouhá asi 1,3 km. Trasa není nijak náročná a je určitě vhodná i pro malé děti, které ji bez problémů zvládnout.

Pokud půjdete k hradu pěšky z Koryčan, vydejte se směrem k přehradě Koryčany, která se nachází hned pod hradem. Od přehrady vás povede asi 1,5 km dlouhá lesní cesta, kterou dorazíte přímo k hradu.

Vstupné a otevírací doba hradu Cimburk

Velkou výhodou návštěvy hradu Cimburk je to, že je otevřen celoročně. Tudíž jeho krásy můžete obdivovat klidně i ve sněhu. Od září do dubna je otevřeno denně od 10:00 – 17:00 a od května do srpna od 9:00 – 18:00. Základní cena vstupného je 70 Kč, pro děti do 6 let zdarma. Radost vám určitě udělá také bufet s malým občerstvením, které si zde můžete zakoupit. V zimě vás tak například zahřeje dobrý svařák, v létě naopak osvěží vychlazené pivo. 🙂

Reklama

Další články

Reklama