Muzeum 8krát jinak: Obdivujte Cimrmana i stavebnici Merkur

Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích.
Foto: RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Cílem vašeho zimního výletu se může stát třeba nějaké neokoukané muzeum. Pokud vás nebaví vlastivědné poznatky z okolí nebo soubory archeologických nálezů, v následujících muzeích se nudit nebudete – zaručeně vás čeká nevšední zážitek.

Reklama

Muzeum stavebnice Merkur

Probuďte v sobě hravost. Také jste kdysi stavěli ze stavebnice Merkur? Potom byste si měli udělat čas na návštěvu muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Otevřeno má od roku 2006 a podrobně mapuje vývoj této stavebnice počínaje rokem 1920. Vidět můžete například kolejiště Merkur „O“ postavené v měřítku 1:45. Obdiv vzbuzuje Ocelové město inspirované stejnojmenným románem Julese Verna, které postavil Jiří Mládek a průběžně se ho snaží rozšiřovat. Zastavit se můžete každý den mezi 9:00-17:00 hodinou, ale pozor od Vánoc je až do března zavřeno.

Po stopách Járy Cimrmana

Jára Cimrman je český fenomén a má svoje muzeum. Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích se nalézá v areálu U Čápa. Jde o první oficiální muzeum tohoto svérázného českého génia, otevřené v létě roku 2013. Pokřtili ho samotní herci z divadla Járy Cimrmana a samozřejmě nechyběl Zdeněk Svěrák. Nalézá se zde mnoho věcí z depozitářů společnosti a divadla JC v Praze. Další artefakty přibyly zásluhou občanů Pojizeří – ti darovali památky na pobyt Cimrmana na Liptákovsku. Od listopadu do března mají otevřeno od čtvrtka do neděle od 10:00 do 17:00 hodin. Patříte-li k Cimrmannovým příznivcům a obdivovatelům, rozhodně se sem vydejte.

Muzeum známé pochutiny

Ctitelé olomouckých tvarůžků by se měli vypravit do Loštic, kde najdou originální muzeum této pochutiny. Podívat se sem můžete denně od 9:00 do 18:00 hodin. Kdy se poprvé staly součástí jídelníčku, to není úplně jisté. Hovoří o nich Kuxova zmínka pocházející z roku 1452 nebo i soupis jisté pozůstalosti z Olomouce z roku 1583. Tam už se objevuje slovo tvarůžky. Potom se dějinami vinou další zprávy o nich. Populárními se staly nejenom u nás, ale i ve světě, kde byly oceněny třeba na světové výstavě ve Vídni v roce 1872.

Životní styl a design v ČSSR

Retropředměty z minulé doby pořád frčí, takže co takhle navštívit rovnou retro muzeum a zavzpomínat na 60., 70. a 80. léta 20. století? Ti dříve narození si třeba připomenou svoje dětství a mládí, pro mladší ročníky to bude hezká a zajímavá exkurze do dob (ne)dávno minulých. Retromuzeum Cheb s podtitulem Životní styl a design v ČSSR najdete na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Schillerově domě. Kouknout do něj se můžete v době 10.00–17.00 hodin od úterý do neděle.

Reklama

Za filmovými zázraky

Učaroval vám svět filmu? Potom vás určitě nalákáme na prohlídku Muzea Karla Zemana v Praze, které nabízí filmové zázraky na počkání. Jeho adresa je Saská 3, Praha 1 a uvítají vás tu denně od 10:00 do 19:00 hodin. Muzeum návštěvníkům ukazuje tvorbu tohoto filmového tvůrce známého i ve světě. Seznámíte se tu s filmovými triky, kterými naši kinematografii zviditelnil i za našimi hranicemi. Můžete obdivovat jeho filmové postupy, dokumentaci z jeho projektů a nákresy filmových scén. Popusťte uzdu fantazii a připomeňte si filmy jako Baron Prášil, Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Ukradená vzducholoď. Co takhle proletět se na dělové kouli stejně jako to dokázal baron Prášil? Nebo se potopit s ponorkou z Vynálezu zkázy či se vznést do oblak na létajícím stroji? Ve světě filmové fantazie je všechno dovoleno.

Muzeum plné kostek lega

Kdo by si rád nehrál s kostkami lega? U dětí je tahle hračka nesmrtelná. Podporuje motorické schopnosti, hravost, fantazii. Většina z nás ji určitě měla doma a se zaujetím budovala. Víte ale, že se u nás nachází největší soukromá lego sbírka zapsaná dokonce v Guinessově knize rekordů? Jde o Museum of Bricks, celkem pět muzeí, a to v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Hatích u Znojma. V Praze na Národní třídě 31 je otevřeno denně od 10:00 do 20:00 hodin, v Kutné Hoře v Zámecké ulici 52 denně 9:00-18:00 hodin, v Poděbradech na Jiřího náměstí 7 denně, ve Špindlerově Mlýně v Bedřichově 22 denně od 10:00 do 18:00 hodin, v Hatích u Znojma v Chvalovicích 183 denně 10:00-19:00 hodin. Největší z pětice je Pražské muzeum, kde najdete například Karlův most nebo, Staroměstský orloj, ale i moskevský Chrám Vasila Blaženého nebo oblíbeného Krtečka, to všechno z lega.

Regionální historie pro děti hravě

První regionální dětské muzeum neboli Pradědovo dětské muzeum představí Jeseníky hravou a interaktivní formou při zapojení všech smyslů. Narazíte na něj ve vesnici Bludov. Děti si tu vyzkouší hry o historii, přírodě i řemeslech zdejšího kraje. Seznámí se s osobnostmi pocházejícími odsud z hor. Ochutnají zdejší speciality. Otevřeno je od středy do neděle 9:00 až 18:00 hodin. V dětské vesničce si potomci mohou zahrát na cokoliv, je tu jeskyně i hřiště. Tento originální zábavní park nabídne na ploše 600 m2 spoustu věcí pro celou rodinu. Nuda tu není ani chvilku.

Muzeum nejenom pro dámy

Na závěr něco pro dámy, které se chtějí krášlit. Oslovujeme něžné pohlaví – máte rády vltavíny? Někde jste viděly a zaujaly vás? Možná netušíte, že jde o jediné drahokamy, jež se zrodily díky dopadu meteoritu. Jde proto o naprostou raritu. Chcete-li jejich krásu poznat blíž, rozhodně navštivte Muzeum vltavínů v Českém Krumlově. Tam se můžete interaktivní formou podrobně seznámit s celou jejich historií. Je neuvěřitelně dlouhá. Sahá totiž od dob vzniku planet ve vesmíru přes vyhynutí dinosaurů u nás na Zemi až do dnešních dnů. Samozřejmě nechybí ukázky kamenů. A kdy přijet? Od října do března v čase 10:00-17:00 hodin.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.muzeummerkur.cz/, https://ucapa.eu/cz/muzeum/prehledne-informace.html, https://www.tvaruzky.cz/muzeum-olomouckych-tvaruzku, http://retromuseum.cz/o-muzeu, https://muzeumkarlazemana.cz/, https://museumofbricks.cz/, https://www.pradedovomuzeum.cz/, https://www.vltaviny.cz/,

Reklama
Zavřít reklamu