10krát nově otevřená rozhledna: Pokochejte se výhledem z rakety

Rozhledna Doubí u Vážan
Foto: DavidBlaha2307 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Nádherný výhled do krajiny, to je pořádná turistická výzva. Každým rokem u nás přibude nějaká nová rozhledna. Stojí za to na ni vystoupat a nechat se unášet nádherou jejího okolí. Vydejte se objevovat tyto architektonické skvosty, vystoupejte na jejich vrchol a nechte se unést dechberoucími panoramaty, která se vám otevřou. Udělejte si krásný výlet a poznejte nová místa z jiné perspektivy!

Reklama

Rozhledna jako posed

Podíváme se nejprve do Středních Čech, kde se nacházejí hned dvě nové rozhledny. V první případě je o rozhlednu Strážnice u Liběchova. Tato menší rozhlednička připomíná spíše myslivecký posed. Zbudována byla zjara roku 2024, a to na kraji obce Strážnice nacházející se přibližně 4 km od Liběchova na Mělnicku. Vystavěl ji na svém pozemku Jiří Marvánek z blízké Střednice. Ačkoliv není příliš vysoká – její celková výška je 8 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 5 metrů, přesto nabízí pěkné výhledy do okolní krajiny. Můžete z ní spatřit třeba České Středohoří a horu Říp nebo i Lužické a Jizerské hory a Ještěd a dostanete se na ni zdarma celoročně.  

Uvidíte bájnou horu

Druhé zastavení ve Středočeském kraji patří rozhledně Na Pasece. Tady se vydáme mnohem výše než minule, protože jde o 30 m vysokou ocelovou stavbu doplněnou dřevěnými prvky. Vybudována byla roku 2023, a to na vrchu Paseka nedaleko Trhového Štěpánova na Podblanicku. Jde o nezastřešenou stavbu, která má v každém patře ochozy. Můžete z ní vidět přehradní nádrž Švihov na Želivce, horu Blaník a města zhruba do vzdálenosti 60 km v okolí. Ve východní části omezuje viditelnost kopec Melechov, na západě Votické vrchy a jihu Strážiště, přesto výhled stojí za to. Věž je otevřena celoročně a vstupné je bezplatné.

Stavba připomínající raketu

Nad obcí Koberovy v Libereckém kraji v Českém ráji vznikla v roce 2023 rozhledna Hamštejn, slavnostně otevřená v listopadu téhož roku. Máme na myslí štíhlou konstrukci dosahující výšky 30,5 m, její vyhlídková plošina stojí ve výší 22,5 metru. Použité materiály tvoří dřevo a kov. Tvarem tato stavba asociuje raketu. Pokud se dostanete až na její vrchol, můžete se pokochat 360° výhledem do krajiny Českého ráje. Při troše štěstí uvidíte i siluety Jizerských hor, Krkonoš a Lužických hor. Otevřena je celoročně a za vstup neplatíte nic.

Rozhledna vytvořená z trafostanice

Co s bývalou trafostanicí? Udělejme z ní rozhlednu. A to se také stalo. Vyhlídka Na Janečku u Semil v Libereckém kraji byla otevřena v červenci 2023. Z někdejší trafostanice ji přestavěli otec a syn Ladislav a Vojta Vacátkovi. Přístupná je volně, a to buď po vnitřním kovovém schodišti nebo také vnějších žebřících. Uvnitř najdete i minimuzeum s expozicí pojednávající o historii zdejších osad Spálov a Janeček. Nechybí tu ani legenda o loupežníkovi Janíčkovi, po němž měla osada získat svoje jméno. Na druhém podlaží je galerie, kde se představují různí místní vystavovatelé. Ochoz věže se nachází v nadmořské výšce 515 m a pohledy do okolí jsou krásné.

Reklama

Přírodní památka

V Ústeckém kraji v roce 2023 vystavěli na čedičovém Holém kopci u Okounova rozhlednu Pastviště. Jejím základem se stala konstrukce z kroucených kmenů akátu. Dále zde nechybí kovové točité schodiště, kterým se dostanete nahoru. Samotný kopec Pastviště je přírodní památkou a je mimo jiné zajímavý i tím, že se zde vyskytují vzácní bezobratlí živočichové a druhy rostlin. Rozhled do krajiny je více než příjemný, podíváte se odsud třeba na hřebeny Krušných hor nebo svahy Doupovských hor, z civilizačních dominant například na komíny elektrárny Prunéřov. Naplánovat si sem můžete třeba pěší turistický výlet, ale počítejte s tím, že úzká kamenitá pěšinka, která sem vede, je celkem strmá.

Rozhledna ze dvou kontejnerů

Obdivovat panoramatické krásy historického města Litomyšl můžete z nové VýhledNy nad Litomyšlí v Pardubickém kraji. Návštěvníkům se otevřela 31. ledna 2025. Do konce března je přístupná denně od 9:00 do 16:00 hodin, v období od dubna do září ji můžete navštívit každý den od 9:00 do 19:00 hodin. Je volně přístupná. Vstup je volný. Nejde o klasickou rozhledu v pravém smyslu tohoto slova ani vyhlídkou, proto dostala trochu nevšední název VýhledNa. Nalézá se nad někdejší rasovnu na cestě mezi Litomyšlí a Kornicí. Zajímavostí je, že materiálem na stavbu se staly dva lodní kontejnery, které na obepluly svět.

Navýšená minirozhledna

Už v roce 2024 zbudovali u benzinové pumpy nedaleko Rudíkova na Vysočině vyhlídkovou plošinu ve výšce 2,5 m. Tato minirozhledna byla zvýšena v září 2024 a vznikla tak Vyhlídková věž Rudíkov. Došlo k přidání kryté ocelové nástavby, která poskytuje pěkný pohled nad koruny stromů v okolí. Dnes je s navýšením rozhlednička vysoká 13,4 m. Vstup na ni je volný a prohlédnete si odsud třeba část Rudíkova, Pekelný kopec, Jadernou elektrárnu Dukovany nebo Klučovskou horu. Rudíkov leží mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím. U vyhlídky narazíte i na dětské hřiště.

Připomínka římských legií

Římskou hláskou ze starověku se inspirovala rozhledna Tučín – Římská věž v Olomouckém kraji. Proč právě římský styl? Pro ty, kteří se zajímají o historii jistě není žádným tajemstvím, že se v 2. století římské legie dostaly až na Přerovsko. Proto rozhledna má nenápadně připomenout jejich zdejší přítomnost. Jde betonovou věž obloženou kamenem tyčící se do výše 15 metrů. Ve výšce 11 metrů se nalézá krytý ochoz, který vám otevře výhled na kolem dokola do úrodné krajiny Hané a na město Olomouc. Výrazný objekt se stal Rozhlednou roku 2024. Od dubna do června je zde otevřeno vpátek, sobotu a neděli od 13:00 do 19:00 hodin, v červenci a srpnu každý den od 9:00 do 19:00 hodin, vstupné je dobrovolné.

Reklama

Rozhledna připomíná maják

Na Olomoucku ještě zůstaneme a vydáme se na rozhlednu Maják Hlušovice. Tentokrát navštívíme šestnáctimetrovou vyhlídkovou věž svým tvarem připomínající maják. Nalézá se na okraji obce Hlušovice u Olomouce​. Když po ní vyšplháte do výšky 12 metrů, dostanete se na krytou plošinu, ze které můžete pozorovat horské pásmo Nízkého Jeseníku včetně poutního místa Svatý Kopeček s bazilikou Navštívení Panny Marie. Pokud bude dobrá viditelnost, můžete dohlédnout až na horu Praděd. Jde o součást areálu Přístav Hlušovice. Město Olomouc odsud neuvidíte, brání tomu vzrostlé stromy Černovírského lesa. Ve všední dny je rozhledna přístupná od 16:00 hodin, o víkendech od 13:00 hodin.

Výhled až na Bílé Karpaty

Do třetice představíme ještě jednu moravskou rozhlednu. Tentokrát se podíváme do Zlínského kraje a vystoupáme na rozhlednu Doubí u Vážan. Původně zde stála už od roku 2006 dřevěná věž, nicméně v létě 2024 ji nahradila zcela nová, celoocelová konstrukce. Pokud se odvážíte až nahoru, stoupnete na vyhlídkovou plošinu, ze které můžete krásně pozorovat nedaleké vrchy Chřiby. Bude-li krásné počasí, dohlédnete ještě dál, a to k vrcholkům Bílých Karpat, Pálavy či Hostýnských vrchů. Stojí poblíž silnice, které spojuje Vážany a Újezdec. Je vysoká 8 metrů a celoročně volně přístupná.

Reklama

Zdroj: https://www.litomysl.cz/aktuality/vyhledna_nad_litomysli_otevrena, https://www.tucin.cz/rozhledna-tucin-rimska-vez, https://www.rozhlednovymrajem.cz/rozhledny/pristav-hlusovice/, https://rozhledny.webzdarma.cz/hlusovice.htm, https://rozhledny.webzdarma.cz/vazany.htm, https://rozhledny.webzdarma.cz/straznice.htm, https://www.rozhlednanapasece.cz/, https://www.koberovy.cz/, https://rozhledny.webzdarma.cz/koberovy.htm, https://vyhlidka.unas.cz/, https://www.okounov.cz/, https://www.areal-rudikov.cz/

Reklama
Zavřít reklamu