Zimní vodopády Bílé Opavy v srdci Jeseníků

Lávky Bílou Opavou
Foto: marketa98

Spousta magických chodníčků a cestiček skrytých pod vrstvou sněhu a ledu, které okouzlí nejednoho z vás. Rádi byste vyrazili na zimní výlet, ale bojíte se, že budou cesty špatně přístupné? Sbalte mačky a vyrazte na vodopády Bílé Opavy, které vám učarují i v zimním období.

Pramen hledejte na jižních svazích Praděda

Říčka Bílá Opava, na níž narazíte na nespočet vodopádů, ale i kaskád a skalních útvarů pramení nedaleko známé chaty Barborka. Tato říčka v Národní přírodní rezervaci Praděd ústí do Střední Opavy.

Naučná stezka Bílá Opava 

Smrkový les, uprostřed kterého se vodopády nachází, za poslední roky vcelku prořídnul, avšak i tak vám poskytne prostředí, kde se budete cítit propojeni s přírodou. Stezka začíná u první informační tabule, a sice u hotelu Hubertus v Karlově Studánce a vede až k chatě Barborka. Cestou potkáte 13 naučných tabulí. Na těchto tabulích se dozvíte nejrůznější zajímavosti o místní přírodní rezervaci.

Žebříky, mosty a lávky

Ačkoliv si na tomto místě budete připadat jako v zimní pohádce, bude vás to něco stát. Místy se nachází náročnější úseky, a to zejména v zimním období, kdy jsou žebříky, mosty i lávky pokryté silnou vrstvou ledu či sněhu. Pro tyto případy je vhodné mít s sebou mačky, které se vám budou hodit na nejednom úseku.

Téměř osmimetrový vodopád

Vodopádů a kaskád na trase zhlédnete opravdu mnoho. Jeden z nich je však opravdu okouzlující a měří necelých 8 metrů. Spatříte jej u čtvrté naučné tabule. Své kouzlo mají však i ty z vodopádů, jenž zamrzly a nyní odráží sluneční paprsky.

Z Karlovy studánky a zpět

Kratší trasa, jenž vede po žluté turistické trase přímo okolo vodopádů, začíná v Karlově studánce a je dlouhá zhruba 5 km. Jakmile dojdete “Nad vodopády Bílé Opavy”, vydáte se po modré turistické trase. Tento okruh je vhodný, pokud neradi chodíte tam i zpět stejnou cestou. 

Z Karlovy studánky na Ovčárnu

Jestliže máte naplánovaný celodenní výlet, můžete si trasu prodloužit, a sice až na Ovčárnu. Odsud vám pak nezbývá velký kus cesty a dostanete se až k chatě Barborce, anebo rovnou na Praděd.

Reklama

Zdroj: Naučná stezka Bílá Opava, Ceskehory.cz

Sdílet článek:
Reklama