Železniční muzeum Lužná: Zažijte kouzlo historických vlaků

Železniční Muzeum Lužná u Rakovníka
Foto: Rainerhaufe / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Když se řekne cesta vlakem, většině z nás se vybaví letní pohodové cestování za sluncem. Železniční romantika je zkrátka s létem a blížícími se prázdninami neodmyslitelně spjatá. Železniční muzeum Lužná u Rakovníka jí nabízí bohatou porci.

Reklama

Fanoušky dráhy vábí Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Ruku na srdce, kdo z kluků někdy neobdivoval vláčky a netajil se mu dech, když viděl mohutně dýmající parní lokomotivu? Někomu tahle vášeň vydržela až do dospělosti a stal se velkým fanouškem železnice. Mohutné kolosy, ať už poháněné párou, nebo dieslovými motory či elektřinou zkrátka budí obdiv nejenom malých ale i velkých kluků.

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka slaví 25 let

Patříte-li mezi obdivovatele technických vynálezů, je Lužná u Rakovníka pro vás tou správnou adresou. Jde o původní výtopnu Lužná-Líšany, která se zrodila v roce 1871 kvůli potřebám Buštěhradské dráhy z Kladna do Chomutova. Následně se výtopna stala železničním depem, ovšem jeho význam postupně klesal. V roce 1996 skončil úplně. Milovníci vláčků, železniční techniky a historie ale prostor a jeho vybavení nenechali ladem. Snažili se ho využít k soustřeďování a opravám parních lokomotiv a různým výstavám. Na tuto úspěšně založenou tradici navázaly 1. července 1999 České dráhy, které v Lužné založily svoje muzeum. Nyní se tedy nezadržitelně blíží výročí 25 let existence.

Železnice znamenala průmyslovou revoluci

Největší sbírka parních lokomotiv nadchne nejenom železniční nadšence. Asi každý z nás úžasem vydechne, když se dá do pohybu mohutné ocelové monstrum poháněné párou. Ačkoliv si to moc neuvědomujeme, parní lokomotivy úplně proměnily náš svět. Když začaly za sebou táhnout vagony plné lidí nebo těžkého nákladu, přivezly do stanic, kterými projížděly, průmyslovou revoluci. Do této chvíle se totiž člověk dokázal pohybovat jenom po svých nebo v kočárech tažených koňmi. Nyní ale bylo všechno jinak. Železnice usnadnila přesuny materiálů do továren i odvoz hotových výrobků, cestování z místa na místo se výrazně zkrátilo. Dlužno dodat, že dráhy pomohly také ve válkách přesunem vojáků a vojenského materiálu. Poprvé byly využity pro tyto účely v USA při válce Severu proti Jihu v letech 1861-1865. Inu, každý vynález má ve svém využití i stinné stránky, tak už to zkrátka chodí. V Lužné můžete obdivovat parní mašiny, které pamatují doby Rakousko-Uherska.

Různorodá expozice

Kromě páry v muzeu narazíte i na další pozoruhodné exponáty, například elektrické a dieselové lokomotivy, dále nákladní a osobní vozy z různé doby včetně krásných historických motoráčků. Nejde ale jenom o legendy pohybující se po kolejích. Seznámit se můžete i se železniční zabezpečovací technikou, prohlédnout si rozmanité druhy návěstidel, svítilen i dalších předmětů běžně užívaných na železnici v různých dobách její existence.

Reklama

Uvidíte i modelové kolejiště

Malí i velcí kluci jistě zajásají při prohlídce velkého modelového kolejiště. Mimochodem, tušili jste, že železniční modelařina má také obrovskou tradici? Na Jarním lipském průmyslovém veletrhu v roce 1891 mohli fandové obdivovat první modelový vláček, který se tam proháněl po kolejišti na stánku firmy Märklin, která dodnes patří k předním výrobcům železničních modelů. Pokud někdo z vás modelaří, možná nějaký vláček od nich také máte doma. Průlomem se tenkrát v roce 1891 stalo, že kolejiště bylo možné rozebrat a pracovat s ním jako se stavebnicí. Postupně přibývaly další prvky včetně krajiny a dnes jsou některá modelová kolejiště bez nadsázky uměleckým dílem.

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka chystá na léto spoustu akcí

Co se bude dít v muzeum v nejbližší době? Během víkendu 15. a 16. června 2024 se můžete po okolí Lužné svézt tzv. Kafemlenkem, tedy nejstarší funkční parní lokomotivou u nás, která byla vyrobena v roce 1899. Každou prázdninovou středu, počínaje tou 3. července 2024 se můžete projet historickým vlakem z Lužné do Chomutova a tam nahlédnout do depozitáře Národního technického muzea. Další jízdy parními vlaky nebo historickými motoráčky budou probíhat v průběhu celých prázdnin. Podívejte se do kalendáře muzea a vyberte si termín a akci, která vás nejvíce zaujme. Nabídka je skutečně bohatá a návštěvu muzea tak krásně spojíte s dalším mimořádným zážitkem.

Reklama

Zdroj: https://www.cdnostalgie.cz/expozice/muzeum/muzeum-cd/-37094/, https://www.cdnostalgie.cz/cs/akce.php?kraj=ML,

Reklama
Zavřít reklamu