Zdarma za tajemstvím klasické, jaderné a vodní energie

Jaderná elektrárna Temelín
Foto: Ajrocket1 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Vstupné do muzeí je v dnešní době docela nákladnou položkou domácího rozpočtu. Proto spousta lidí uvítá, když se někam může podívat úplně zdarma. Umožní to některé umělecké galerie, nebo význačná muzea v den významných svátků. Ovšem co lidé, jejíž hlavním oborem a životním zájmem je technika? Řadíte-li se k nim a máte-li pocit, že tato oblast značně pokulhává, mýlíte se.

Reklama

Jaderná elektrárna Temelín otevírá svoje infocentrum zdarma

Například řada informačních center a expozic ČEZ vám svoje dveře otevře, aniž byste museli platit vstupné. Takhle to zní možná trochu nudně a stroze, ale když vám prozradíme více, určitě vás to chytne. Možná jste někdy zatoužili po tom, přesvědčit se, jak se řídí jaderný reaktor. Příležitost k tomu dostanete u jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách. U ní se totiž nachází renesanční zámek Vysoký Hrádek a v něm infocentrum této elektrárny. Nabízí spoustu interaktivních exponátů a seznámíte se s nimi úplně zdarma.

Stanete se spouštěčem jaderné reakce

Při prohlídce se setkáte s mnoha modely reálných zařízení, která v běžném provozu naplno jedou v temelínské elektrárně. Díky tomu si můžete třeba takový jaderný reaktor prohlédnout na vlastní oči velice zblízka. Také si užijete, jaké to je, když na jeho dno spustíte regulační tyče. Jaký je to pocit moci, stát se iniciátorem jaderné reakce? A další věc. Možná jste dosud netušili, v jakém množství všude kolem sebe potkáte přírodní ionizující záření. Tady se o tom přesvědčíte.

Zdarma virtuálně po elektrárně

Všechno je úplně jednoduché. Nasadíte si sluchátka, speciální brýle, uděláte si pěkně pohodlíčko a virtuální prohlídka jaderné elektrárny Temelín právě v tu chvíli startuje. Jde o ReakTour, díky které se dostanete do těch nejtajemnějších a zároveň také nejstřeženějších prostor elektrárny. Patří sem samozřejmě samotný jaderný reaktor, bloková dozorna – tedy řídící centrum čili mozek elektrárny a dále také chladící věž. Kromě toho můžete zkusit i druhou exkurzi, a to Virtuálně v elektrárně pomocí aplikace Teams a televizního studia. Budete se cítit, jako byste elektrárnu opravdu reálně navštívili. Otevřeno tu mají denně od 9:00 do 16:00 hodin, na prohlídky je dobré se předem objednat.

Skvělý zážitek i v Dukovanech

Pokud je pro vás Temelín trochu z ruky, protože žijete na Moravě, můžete se vydat do jaderné elektrárny Dukovany. I do jejího informačního centra vás pustí zdarma. Zažijete tady ReakTour, seznámíte se s mnoha interaktivními exponáty přibližujícími vznik jaderné energie. Když se usadíte do kinosálu s dokonalou audiotechnikou, dozvíte se o spoustu zajímavých informací o jaderné energetice. Třeba si projdete celou cestu paliva od začátku až do jeho vyhoření. Otevírací doba je denně od 9:00 do 16:00 hod zavřeno je o vánočních svátcích a na Nový rok.

Reklama

Pořádná porce energetické historie zdarma

Jestliže vás víc lákají obnovitelné zdroje energie a chcete se s nimi seznámit blíže, potom se vydejte do Hradce Králové. Právě tam se totiž nachází infocentrum menší vodní elektrárny Hučák. Tady uvidíte na vlastní oči, jakou sílu má voda jako zdroj energie, ale i další obnovitelné možnosti, tedy využití slunečního záření a větru. Dostanete se dokonce i do strojovny v elektrárně, a to opět úplně zdarma. V Hučáku najdete dokonce i patřičnou porci historie, protože tato vodní elektrárna vyrábí energii už od roku 1912. Proto tu najdete i opravdu staré exponáty.

Děti zabaví skřítci

Můžou sem i opravdu malé děti, které v dětském koutku zabaví skřítci Eneři, a to Watík a Joulinka a poučí je i o zajímavostech z oblasti energetiky. Ostatně tyto skřítky můžete potkat i jinde v infocentrech a přinesou s sebou vždy jak dobrou náladu, tak také poučení. Dětské koutky jsou v infocentrech ČEZu už tak trochu samozřejmostí. Otevřeno je v Hučáku od úterý do neděle od 9:00 do 16:00. Zavřeno je na vánoční svátky, Silvestra a 7. a 8. ledna 2025. Je dobré si ovšem termín prohlídky rezervovat předem. Mimochodem, za pozornost stojí i samotná budova elektrárny, protože jde o překrásnou secesní stavbu budovanou právě pro tyto průmyslové účely.

K velkým lákadlům patří mimořádné prohlídky

Na webu ČEZu najdete u infocenter také termíny mimořádných prohlídek, a to nejenom u Temelína a Dukovan, ale i dalších objektů patřících ČEZu, například vodních elektráren Lipno, Střekov či Přelouč nebo větrné elektrárny Věžnice a dalších. Lákavé jsou třeba noční Dukovany, které také byly v letošní nabídce. Pokud byste o popisované mimořádné prohlídky měli zájem, sledujte pravidelně tuto sekci webu ČEZu, až se zde objeví termíny na rok 2025. V letošním roce už všechny prohlídky proběhly. Je potom nutné včas zareagovat a místo si zajistit.

Nejvyšší rozhledna u nás zdarma

Konečně zdarma přístupná infocentra ČEZu doplňují ještě Ledvice u Bíliny. V tomto případě se vám představí klasická koncepce energetiky. I tady narazíte na spoustu interaktivních prvků, seznámíte se s tím, jak elektrárna funguje. Také je zde expozice pojednávající o přírodě a rekultivaci krajiny. Velký lákadlem je také návštěva zdejší rozhledny s prosklenou vyhlídkou. Pokud se do ní vydáte, čeká na vás jedinečný zážitek. Na svět budete shlížet z nejvyšší rozhledny a budovy v České republice, která měří rovných 144 metrů. Otevřenou je tu od úterý do soboty od 8:00 do 16:00 hod., zavřeno pak během státních svátků a na Silvestra.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/temelin-136405, https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/hucak-136625, https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/dukovany-135065, https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/mimoradne-prohlidky, https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/ledvice-136626, ,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu