Zažijte šlechtický luxus i adrenalin z kočáru: Národní hřebčín Kladruby nad Labem zahajuje sezónu

Šestispřeží starokladrubských běloušů. Ilustrační foto.
Foto: Lubomír Havrda / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Starokladrubský kůň je legendou a Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který se věnuje jeho chovu, rovněž. Pokud máte rádi koně, je to rozhodně dobrý tip, kam se nyní na jaře vydat na výlet. Tím spíše, že hřebčín 1. dubna 2025 zahajuje novou turistickou sezónu.

Reklama

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se chlubí dlouhou historií

Historie chovu koní tu má dlouhou tradici. Sahá až do počátků 16. století. Příslušníci rodu Pernštejnů v Kladrubech nad Labem někdy před rokem 1522 založili oboru, ve které chovali také koně. V roce 1560 ji jako součást pardubického panství zakoupila Česká komora pro panovníka. O tři roky později tu císař Maxmilián II. Habsburský založil hřebčín. Jeho syn a nástupce Rudolf II. Habsburský hřebčín 6. března 1579 povýšil na dvorní. Když se v letech 1579–1582 kladrubské panské sídlo přestavovalo, vznikly tu nové stáje. Od začátku 17. století se hřebčín specializoval na chov ceremoniálních kočárových koní, které sloužily k potřebám císařského dvora. Tito koně se zde chovají a cvičí nepřetržitě už od začátku 17. století, což je naprosto unikátní.

Ohrožení chovu pominulo

Zánik Rakousko-Uherské monarchie v roce 1918 mohl chov a výcvik ohrozit, protože starokladrubští koně byli vždy spojováni s luxusem habsburského dvora. Vůči tomu se nově zrozené Československo pochopitelně velmi ostře vymezovalo. Skutečně v letech 1918 a 1919 došlo k radikálnímu poklesu stavu chovaných koní. Nicméně se záhy ukázalo, že i nová republika potřebuje kvalitní chovné koně k reprezentačním účelů a hřebčín se stal státním podnikem spadajícím pod Ministerstvo orby. Starokladrubští koně pak ceremoniálech vítali nové vyslance a státní návštěvy, nebo se účastnili inaugurace prezidenta.

Ani komunisté Národní hřebčín Kladruby nad Labem nezničili

Po 2. světové válce došlo k zařazení hřebčína do Státního plemenářského podniku. Kolem poloviny 20. století vzniklo v zámku zemědělské učiliště s oborem chovatel koní. Naštěstí ani socialistická éra chov koní nepřerušila. V průběhu 2. poloviny 20. století v hřebčíně vystavěli řadu nových provozních budov, třeba kotelnu a kočárovnu. V roce 1996 začala rekonstrukce zámku a zrodila se historická expozice coby část prohlídkové trasy určené návštěvníkům hřebčína. Vrátily se sem také kanceláře ředitelství hřebčína. Vrcholem obnovy a ochrany celého komplexu hřebčína se stal rok 2019, kdy došlo k jeho zápisu do Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Koně pro ceremoniální účely

Starokladrubští koně, které můžete v hřebčíně obdivovat, patří mezi barokní rasy koní a pyšní se španělsko-neapolským původem. Jejich historie sahá do roku 1579, od začátku je šlechtili pro ceremoniální účely panovnických rodů. Bělouši tvoří pravděpodobně jediné koňské plemeno na světě, určené výhradně do tahu do kočárů císařů a králů. Vraníci se zase zapřahali jako doprovod vysokých církevních hodnostářů. Dnes tu najdeme 250 běloušů, o 250 vraníků se starají ve stájích ve Slatiňanech u Chrudimi.

Reklama

Lipová alej spojuje Národní hřebčín Kladruby nad Labem s Františkovým dvorem

Samotný Národní hřebčín Kladruby nad Labem je jedním z nestarších na světě. Jeho plochu tvoří 1 200 hektarů půdy v Polabí poblíž Pardubic. Areál se skládá z hlavních stájí, zámku a kostela. S průvodcem se dostanete do všech objektů. Stáje tvoří části určené plemenným hřebcům, chovným klisnám a mladým koním ve výcviku. Dále tu najdete porodnu hříbat i jízdárnu. V zámeckých komnatách na vás dýchne habsburský duch – panovníci hřebčín často navštěvovali. Hlavní nádvoří hřebčína je zhruba tříkilometrovou lipovou alejí spojeno s Františkovým dvorem, kde se nachází odchovna hříbat pro koně staré od půl do 3,5 roku.  

Kočáry pro císaře i prezidenta

Od dokončení velké rekonstrukce v roce 2015 se Národní hřebčín Kladruby nad Labem opět pyšní svým bývalým klasicistním vzhledem jako na počátku 19. století. Restaurovalo se sedmnáct budov a poté hřebčín maximum z nich otevřel veřejnosti. Díky tomu si můžete prohlédnou stáje, zámek, kostel. V kočárovně, postrojovně a muzeu na vlastní oči uvidíte soukromý kočár císaře Ferdinanda V., státní kočár T. G. Masaryka, dokonalý model osmispřeží a spoustu dalšího.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem netvoří jenom stáje

Kromě toho jsou zde o další objekty, které lákají k návštěvě. Lesovna se řadí k nejstarším roubenkám v Polabí a nachází se v ní úřadovna c. a k. lesního správce. Hned za ní pak můžete zažít pěkný adrenalin. Na simulátoru jízdy v kočáře se vypravíte na projížďku Polabím. Pokud přijdete ve dnech od pondělí do pátku, mrknete se i do sedlářské dílny, kde se stále pracuje – sedla pro koně jsou přirozeně potřeba stále. Máte chuť zkouknout Polabí z výšky? Příležitost dostanete na rozhledně vysoké 17 metrů. Tedy pokud budete ochotni vystoupat všech 87 schodů na někdejší vodárenskou věž, která je dnes veřejně přístupnou rozhlednou. Dostanete se sem bez průvodce, za klíč ale musíte na pokladně složit zálohu 200 korun.

Navštivte i vraníky ve Slatiňanech

Nemáte-li koní dost, můžete kromě srdce Národního hřebčína Kladruby nad Labem navštívit také stáje ve Slatiňanech, kde už více než 70 let chovají starokladrubské vraníky. Projít si tam můžete stáje plemenných hřebců a klisen, kde uvidíte i hříbata, dále kočárovnu a sedlovnu. Bývalé knížecí stáje rodu Kinských v Heřmanově Městci v současnosti slouží jako výcvikové centrum starokladrubských vraníků. Podívat se můžete i sem. Mimo jiné si v postrojovně a galasedlovně prohlédnete historické knížecí postroje staré mnohdy až 200 let, jedinečná historická sedla a výbavu na koňské pólo.

Reklama

Zakončete výlet naučnou stezkou

Udělejte si čas i na procházku, která vám do nejmenších detailů ukáže krajinu, ve které starokladrubští koně chovají a pohybují. Jde o naučnou stezku dlouhou přibližně 5 kilometrů s celkem dvanácti zastaveními, která přibližují zdejší dějiny i současnost. To může příjemné zakončení výletu. Podotýkáme, že návštěvnická sezóna Národního hřebčína Kladruby nad Labem trvá od 1. dubna do 31. října 2025. Prohlídky probíhají od úterý do neděle od 10:00 do 16:00 hodin a začínají vždy v celou hodinu. Vyplatí se rezervovat si konkrétní čas online, protože zájem je opravdu veliký. Vyplatí se také sledovat web hřebčína, protože během pořádá spoustu různých akcí, při kterých si prohlédnete zdejší koně rovnou v akci.

Reklama

Zdroj: https://www.nhkladruby.cz/, https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/kladruby-nad-vltavou-unesco-kone-baku.A190706_162038_praha-zpravy_kuce, https://pamatkovykatalog.cz/hrebcin-s-kmenovym-chovnym-stadem-starokladrubskeho-kone-13428375, https://www.visitczechrepublic.cz/cz/unesco-svetove-dedictvi-czech-republic/narodni-hrebcin-kladruby-nad-labem/4-430/,

Reklama
Zavřít reklamu