Zajeďte do Křečovic pokochat se vesničkou ze slavného filmu

Slavná brána JZD v obci.
JAn Dudík/Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

V okolí Křečovic se pokocháte hezkou krajinou úplně stejně, jako se to dařilo herci Rudolfovi Hrušínskému ve slavném kultovním filmu Vesničko má středisková natočeném v letech 1984-1985.

Reklama

Autentické chalupy a družstvo

Jenom pár kilometrů od Sedlčan (cca 9 km severozápadním směrem) se nachází půvabná víska Křečovice, kde se zmíněný film natáčel. Na první pohled vás upoutá kostelík s přilehlým hřbitovem. Ano, právě u něj bydlel řidič náklaďáku Pávek v nezapomenutelném podání Mariána Labudy. Jde o číslo domu 17. A to zdaleka není všechno. Chalupa Oty Rákosníka je stavení s popisným číslem 26, dvůr někdejšího družstva zase najdete v čísle 9 a nachází se tu i kancelář, která se ve filmu několikrát rovněž objevila.

Silnička určená ke kochání

Nechybí místní hostinec, i ten si přece ve filmu také zahrál, a to ve scéně, když štamgastů lijí pivo z okna. Zkrátka budete si moci projít všechna místa spojená s filmem. Pro fanoušky tohoto dílka režiséra Jiřího Menzela výlet jako stvořený. Krásně členitá krajina plná rybníčků luk, lesů a kopečků láká k procházce a zastavení. Není divu, že se doktor Skružný alias Rudolf Hrušínský při svých cestách tak často zasnil. I vám se to určitě podaří. A kde že to doktor obdivoval okolí? Hlavně na silnici mezi Křečovicemi a nedalekými Osečany. Tu si chutí a pomaloučku projeďte.

Filmová trojice

Nemusíte ale jenom snít a vzpomínat na slavný film. Mimochodem není jediný, který se zde natáčel. V roce 1968 tu další slavný režisérský bard Evald Schorm natáčel snímek Farářův konec a jenom rok po slavné Vesničce, tedy ve chvíli, kdy se psal letopočet 1986, se tu zrodil ještě do třetice televizní film Není sirotek jako sirotek. Ovšem Menzelův film je z téhle trojice samozřejmě zdaleka nejslavnější.

Slavný rodák

Křečovice také mají jednoho slavného rodáka. Stal se jím světově proslulý hudební skladatel Josef Suk. Ačkoliv se vydal do světa a osud ho zavál do různých končin, na svoji rodnou vesnici rozhodně nezanevřel. Vracel se sem rád. Můžete v Křečovicích navštívit světnici v jeho rodném domě, která svojí expozicí připomíná Sukův život. Takže pokud se do Křečovic vydáte, pro dokreslení atmosféry si můžete pustit i nějakou slavnou Sukovu skladbu.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/obec-krecovice-vesnicka-strediskova, https://www.obec-krecovice.cz, vlastní vzpomínky autorky

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu