Z Vltavy kulturní dálnice Evropy! Co vše nabídne projekt slavná & splavná?

Vltava v Rožmberku nad Vltavou.
Foto: Michielverbeek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Zcela mimořádnou akci pro letošní sezónu připravil Národní památkový ústav. Jde o projekt nazvaný VLTAVA slavná & splavná. Letos si všichni připomeneme 150. výročí prvního uvedení symfonické básně Vltava od hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Národní památkový ústav k této příležitosti připravil rozsáhlý soubor akcí VLTAVA slavná & splavná.

Reklama

Vltava, řeka, na kterou se můžete podívat různými pohledy

Cílem je připomenout obrovský význam této řeky coby národního symbolu v kultuře a nejenom v ní. Berou se v úvahu všechny její podstatné přírodní, kulturní, společenské i hospodářské souvislosti. Máte se tedy na co těšit, protože Vltava zde bude pojata opravdu ze všech možných pohledů. Navíc ke zmíněnému projektu se připojí spousta dalších institucí, a to nejenom kulturních, ale třeba i z oblasti dopravy a ochrany životního prostředí. V rámci celoročního programu můžete navštívit spoustu kulturních akcí, přednášek, vzdělávacích programů či prohlídek památek ležících na řece Vltava a kolem ní.

Vrchol akce přinese výstava

V září všechno vyvrcholí stejnojmennou výstavou, tedy VLTAVA slavná & splavná, v Jízdárně Pražského hradu. Na ní uvidíte nádherný soubor uměleckých děl, památek a historických dokumentů, které jsou s řekou velmi úzce spjaty. V rozsahu komplexnosti bude možné něco takového spatřit vůbec poprvé v dějinách. Na zahájení nebude chybět voda z pramene Teplé a Studené Vltavy, kterou až do Prahy dopraví vodní štafeta. Ta začne už 1. července u pramene Teplé Vltavy. Nebude chybět vzdělávací program pro školy.

Jak zapojit děti: Vltava jejich očima

Úplně nejmladší děti a mládež do 17 let osloví výtvarná soutěž Vltava očima dětí. Zúčastnit se mohou jak jednotlivci, tak i školní nebo nejrůznější zájmové skupiny. Takže pokud mají potomci chuť Vltavu nějakým uměleckým způsobem ztvárnit, nabízí se jim opravdu široký prostor. Téma je opravdu obsáhlé a je jenom na nich z jakého pohledu se ho chopí. Inspiraci mohou najít nejenom v přírodě kolem řeky, ale mohou se na Vltavu podívat z pohledu letních a zimních vodních sportů, zachytit vodní stavby a díla, nebo třeba dopravu na lodích či památky v okolí. Další variantou jsou legendy, mýty či pohádky spojené s řekou. Prostě umělecká paleta ztvárnění je nadmíru široká. Výstava potrvá až do prosince, takže na její návštěvu budete mít dost času. Takže pokud máte hudbu, dějiny, kulturu a samozřejmě také řeku Vltavu, poznamenejte si to už teď do kalendáře.

Řeka jako kulturní cesta

I jinak bude v rámci projektu VLTAVA slavná & splavná opravdu z čeho vybírat. Akce se snaží také Vltavu představit jako evropskou kulturní cestu a povzbudit v lidech zájem o kulturní i jiné dědictví, tedy o vše, co s ní nějak souvisí. V rámci projektu celý rok poběží různé výstavy, budou se konat koncerty, přednášky a spousta různých uměleckých představení.

Reklama

Vltava: národní symbol, energie i inspirace

Zkusme si Vltavu trochu přiblížit. Vnímáme ji národní symbol. Pojí se s ní legendy, kolem ní a na ní probíhal celý vír dějin. Spojuje historická sídla v podobě hradů a zámků. Tvoří krajinu, slouží jako dopravní cesta, ale také energetický a hospodářský zdroj – vzpomeňte si jenom, kolik je na ní vodních elektráren. Dopustit na ni nedají trampové i milovníci pestré škály vodních sportů. V minulosti i dnes tvoří nevyčerpatelný zdroj inspirace umělců.

Několik říčních nej

Tušíte, jak se zrodil její název? Pojmenování má původ v počeštěném výrazu Wilt Ahwa (Wilbahwa). To ve starogermánštině značilo divoká nebo také dravou vodu. Minimálně u pramenů si dravost a hravost Vltava rozhodně zachovala. Pyšní také několika nej. V rámci naší republiky je nejdelším vodním tokem, naměřili byste jí 430,2 km. Pokud jde o největší vodní plochu na ní, je to přehradní nádrž Lipno. Ovšem Orlická přehrada je zase jedničkou v množství zadržované vody a je zároveň i největší vodní nádrží v České republice. Konstrukce Žďákovský most, který Orlickou přehradu překlenuje, byla v době svého zrodu roce 1967největším dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě. Pokud jde o povodně, ty největší na ní byly v roce 2002. Prahou tenkrát protékalo přes 5000 m³/s a výška hladiny řeky se tehdy vyšplhala na 785 cm.

Nádrže pro energii i rekreaci

Nesmíme zapomenout na Vltavskou kaskádu, kterou tvoří hned devět přehradních nádrží, a to nádrže: Lipno I, Lipno II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Kamýk, Slapy, Štechovice a Vrané. Slouží nejenom k výrobě elektrické energie v hydroelektrárnách, ale i jako protipovodňová ochrana. Zároveň mají za úkol zajistit splavnosti Vltavy pro lodě a samozřejmě také ohromné rekreační využití.

Vltava a její nejvýznamnější památky

Řeka Vltava se jako nit vine našimi dějinami. Proto na ní vznikla ohromná spousta významných kulturních památek. Začněme na jihu. Tam hned narazíte na Český Krumlov, město zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Doslova zakopnete o nádherný zámek Hluboká nad Vltavou. Uchvátí vás starobylý klášter Zlatá Koruna. Pokud byste se z jihu přesunuli do středních Čech, ohromí vás majestátní hrady Zvíkov a Orlík. Po jejím toku dorazíte až do Prahy, kde protéká historickým centrem města a pohledem k lodi vám poběží po spoustě historických budov, které ji lemují. Pochopitelně po celém toku najdete i spoustu drobnějších, menších památek. My jsme jmenovali jenom ty nejdůležitější. Pánskou část turistů, ale nejenom ji, určitě budou zajímat i technické památky, ať už jde o samotné přehrady, nebo také historická zdymadla, vorové propusti a staré vodní elektrárny.

Reklama

Akce už startují

Pokud jde o nejbližší akce, které v rámci cyklu VLTAVA slavná & splavná proběhnou, potom se 8. dubna 2025 se v 17:00 hodin v pražském Národním muzeu koná přednáška Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Vltavský sen opata Kryšpína v Národním muzeu. V Českých Budějovicích v přednáškovém sále Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí se 14. dubna 2025 od 17:00 hodin koná přednáška Vltava jako důležitá obchodní stezka. O den později, tedy 15. dubna 2025 také v 17:00 hodin následuje v pražském Národním muzeu přednáška Zemská samospráva a vodní hospodářství v Čechách. Klášter Zlatá Koruna vás 16. dubna 2025 uvítá na přednášce nazvané Na počátku byla řeka … a přetrvala do konce… spojené s netradiční prohlídkou klášterních prostor.

Vltava a další přednášky a divadla s ní spjatá

A další? 22. dubna 2025, 17:00 hodin a opět pražské Národní muzeum a přednáška Proměny vltavských břehů v Praze 19. a 20. století. Dále Pohádková Zlatá Koruna – divadelní představení pro děti, které proběhne 26. dubna 2025 od 10:00 hodin. A ještě jedna přednáška s názvem „Řeka nám píseň bude hrát“ aneb Vltava hudbou zachycená, opět v Českých Budějovicích v přednáškovém sále Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí, a sice 28. dubna 2025 v 17:00 hodin. V dalších měsících proběhne spousta dalších akcí.  Až do konce letošního měsíce října můžete v pražském Národním muzeu, tedy jeho historické budově, navštívit výstavu Má Vlast, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o tomto hudebním cyklu Bedřicha Smetany.

Reklama

Zdroj: https://www.vltava2025.cz/cs, Vltava, Václav Větvička (text), Jan Rendek (fotografie). Praha 2007, nakladatelství Jan Vašut s. r. o., Vltava, Libor Sváček, MPU, 2011

Související témata

Reklama
Zavřít reklamu