Velikonoce jako z pohádky: 10 skanzenů, kde ožívají dávné tradice

Vydejte se na velikonoční výlet a objevte, jak naši předkové prožívali předvelikonoční postní období a jak se připravovali na největší křesťanské svátky. Skanzeny vám nabídnou nefalšované Velikonoce z dávných dob. Nahlédnete do tradic, které spojovaly víru, přírodu i každodenní život.
Prožijte Velikonoce jako za časů našich předků
Co vás čeká ve skanzenu na Veselém kopci u Hlinska, tedy v Muzeu v přírodě Vysočina? Zjistíte, co to je popelec nebo pučálka. Budete znát odpověď na otázku, proč dívky na Smrtnou neděli utíkaly od potoka. Mimochodem, před svým úprkem tam utopily figurínu, která představovala zimu. V místech, kde se nalézají včelí úly, vás čeká další dobrodružství. Podíváte se na krásně ozdobený stromek zvaný líto. Děvčata ho donesla do vsi hned poté, co úspěšně utopila zimu. Tento rituál znamenal příchod léta a snažil se přivolat dobrou úrodu v probíhajícím roce. Stromek posloužil jako dárek včelaři.
Skanzen nabídne řehtání jako show pro děti
Hned zkraje Velikonočního týdne dostanete šanci vyrobit si pořádně koště. Proč? Určitě už tušíte. O Velikonocích se uklízí. Má to i obřadní význam. Úklid má zbavit dům všeho zlého, špatného, prostě havěti a věcí, které do domu nepatří. Pro děti bude hezkým zážitek tradiční řehtání, klapání nebo hrkání či jak to nazvat. Jde o obchůzku s hrkačkami a řehtačkami na Velký pátek 18. dubna. Jako suvenýr si mohou děti odnést řehtačku. Víte, proč se velikonoční pečivo zvané jidáše mazalo medem? Z jednoduchých důvodů. Toho, kdo ho snědl, chránilo před uštknutím hadem.
Obdivujte tance z okolí Telče
Kromě pestré ochutnávky zvyků je připravený i další program. Na Bílou sobotu 19. dubna se v kapli na Veselém Kopci rozezní varhany. Na Boží hod velikonoční 20. dubna se dozvíte, jak se dříve tancovalo v Telči a okolí. Vystoupí folklorní soubor a následovat bude obchůzka s voděním jidáše, což je zvyk udržovaný na Bílou sobotu v okolí Vysokého Mýta. Tím ale nic nekončí. Můžete si užít menší exkurzi, která vám ukáže, jaké zvyky se pěstovaly v okolí Hrochova Týnce a Vysokého Mýta.
Zahrajte si dávno zapomenuté hry
Konečně o Velikonočním pondělí 21. dubna si s dětmi můžete zahrát dávno zapomenuté hry, které se kdysi praktikovaly s vykoledovanými vejci. Samozřejmě nepřijdete o praktické ukázky pletení pomlázek, včetně toho, že se můžete pokusit o vlastní výtvor. Nebude chybět ani ukázka zdobení kraslic a ochutnávka velikonočních pamlsků. Na Veselém Kopci mají o Velikonocích otevřeno od 9:30 do 16:00 hodin.
Pochodíte si s Jidášem
Ve skanzenu – Muzeu lidových staveb v Kouřimi probíhá až do 27. dubna 2025 výstava Velikonoční čas. Na Bílou sobotu se tu bude dít spousta zajímavých věcí. Hned třikrát proběhne lidová obchůzka „Chození s Jidášem“. Na poledne je přichytána beseda s etnologem „O zpěvu velikonočních koled“. Odpoledne se můžete těšit na dvě představení divadelní hry „Zlomky z pašijí“. Celý den bude samozřejmě patřit vyprávění o velikonočních zvycích, zdobení vajíček voskem a vyškrabováním, pečení jidášů, pletení pomlázek, smažení pučálky a hrám. Kromě toho se seznámíte s kovářem nebo bylinkářkou.
Je libo hlt pálenky?
Na Boží hod velikonoční naváže pestrý program v Kouřimi ukázkami prostřeného velikonočního stolu během celého dne. Písně a tance z Polabí představí hned třikrát Folklorní soubor Jarošovci z Mělníka. Pro děti jsou připraveny dvě pohádky – Bajaja a Dlouhý, široký a bystrozraký. Opět se bude podívat o velikonočních zvycích. Vajíčka se budou nejenom zdobit, ale také koulet. Ochutnat můžete likéry a pálenky (samozřejmě pouze dospělí, děti ne!). Zažijete malý vesnický trh a užijete si kolotoč řezbáře Matěje. V oba dny je otevřeno od 10:00 do 16:00 hodin.
Zábavné úkoly pro děti
Velikonoce ve Středním Povltaví vám ukážou ve skanzenu Vysoký Chlumec. Můžete si uplést pomlázku, upéct jidáše, ozdobit kraslice, zkusit drátování. Vystřídá se zde od čtvrtka 17. dubna do neděle 20. dubna celá plejáda různých řemesel a tradičních činností úzce spojených s Velikonocemi, třeba smažení božích milostí, pečení mazanců, výroba košťat. Představí se vám se svým uměním šikovný košíkář, kovář nebo provazník. Děti budou mezi jednotlivými chalupami plnit rozmanité úkoly spojené s Velikonocemi. Po všechny dny je otevřeno od 10:00 do 17:00 hodin.
Nejstarší skanzen nezklame
Ve výčtu nesmíme zapomenout na náš nejstarší skanzen, a to Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm založené už roku 1925. Po tří dny od 19. do 21. dubna se tam můžete těšit na řízná vystoupení cimbálovky, představení dětských souborů, barvení kraslic, jarmarky s ukázkami lidových řemesel a velikonočních zvyků, ale třeba také na dramatizaci příběhu posledních dnů života Ježíše Krista. Začátek je vždy v 10:00 hodin, konec v 17:00 hodin.
Oslavte fašank a jaro na vsi
Ovšem skanzenů, kde se můžete poučit o dávných velikonočních zvycích, užít si jaro, pomlázku, vajíčka a dobře se pobavit, je u nás mnohem více. K těm známějším ještě patří Skanzen Strážnice – Muzeum jihovýchodní Moravy, kde se slaví už 14. a 15. dubna fašank pro školy. Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy na Kameníčkově gruntě představí 19. dubna lidové velikonoční zvyky na Hané, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Poměrně známý je i Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem, kde až do 30. dubna probíhá tradiční velikonoční výstava s názvem Jaro na vsi.
Podívejte se i do méně známých skanzenů
Některé skanzeny jsou ovšem méně známé, ale i ty nabídnou bohatý velikonoční rej. Zavítat tak můžete od 17. dubna do 21. dubna od 10:00 do 16:00 hodin na Šrámkův statek v Pileticích u Hradce Králové, kde se také budou čile slavit Velikonoce. Také Podorlický skanzen Krňovice nabídne 19. a 20. dubna podobnou podívanou. Nakonec ještě zmíníme nejmladší skanzen u nás, a to Muzeum v přírodě Zubrnice, kde budou o velikonoční víkendu prohlídky obohaceny o ochutnávku čerstvého mazance ze zdejší pece.
Zdroj: https://www.nmvp.cz/akce/velikonoce-na-veselem-kopci, https://www.skanzenkourim.cz/, https://www.muzeum-pribram.cz/detail-akce/velikonoce-ve-skanzenu-program-pro-verejnost/, https://www.nmvp.cz/roznov/program/akce/velikonoce-na-valassku4, https://www.nmvp.cz/prikazy/akce, https://www.polabskemuzeum.cz/mista/polabske-narodopisne-muzeum?time=current#akce, https://www.sramkuvstatek.cz/, https://www.krnovice.cz/, https://www.nmvp.cz//zubrnice/aktualne/ozivle-velikonoce, https://www.skanzenstraznice.cz/akce/