Tipy na naše nejlepší skiareály pro začátečníky, děti i zábavu

Více informací Červenohorské sedlo z vrcholu sjezdovky na severozápadním svahu, v pozadí Velký Klínovec
Foto: Pastorius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Samozřejmě mnoho aktivních vyznavačů a vyznavaček bílých sportů má svoje oblíbené destinace, skiareály, kam každoročně vyráží. Považuje je za osvědčenou záruku kvality. Možná to ale letos chcete zkusit i někde jinde. Získat nové zkušenosti.

Reklama

Kritéria výběru: Co mají mít nejlepší skiareály

Jak ale vybrat dobrý skiareál a nesplést se, neriskovat zklamání? Co vlastně dělí nejlepší ski areály od těch průměrných? Základem jsou pochopitelně výborně udržované sjezdovky různého typu, aby si mohli užít lyžařští začátečníci i ti zkušení. Musí mít kvalitní technické zasněžování, protože na přírodní podmínky se nedá vždy spolehnout. Dále nabízet kvalitní služby zahrnující veškerý servis pro lyžaře a skvělé zázemí. Ubytování musí být na dosah a různého typu a komfortu, aby uspokojen byl každý, ať už má jakékoliv nároky. Velmi důležitý je optimální poměr mezi kvalitou ubytování a servisu a cenou obojího. Nechybí i nabídka další zábavy. Proč? Samozřejmě si chcete občas od lyžování odpočinout a zažít i něco jiného. Vzhůru na lyže, nejlepší ski areály u nás čekají právě na vás.

Zkusili jsme to i jinde

Klasikou, která jistě nezklame, jsou například skiareály Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn či Lipno. Podobně bychom mohli pohlížet i na některé další, třeba Černou Horu-Jánské Lázně nebo Bedřichov a řadu dalších. Na druhou stranu jsou velmi známé, takže se může stát, že budou v době vaší návštěvy poněkud přelidněné. Proto jsme se podívali i jinam, kde je skvělé prostředí i z pohledu určitých lyžařských skupin – například začátečníků, rodin s dětmi, nebo kde se můžete zabavit i jinak než lyžováním.  

Všechny typy sjezdovek a jedna maxi

Mezi naše nejlepší skiareály se řadí jedno z nejmodernějších středisek bílého sportu, a to Skiareál Plešivec v Krušných horách. Nachází se nedaleko Karlových Varů, takže lyžování spojíte třeba s výletem do lázeňského města. Připraveno je tu 12 km sjezdovek různého typu, tedy modrých, červených i černých. Nejdelší sjezdovka měří 3230 metrů. Na 9 km sjezdovek si vychutnáte i večerní lyžování s osvětlením. Nahoru se dostanete po dvou rychlých čtyřsedačkových lanovkách, jedné klasické pomalejší čtyřsedačkové lanovce, dále čtyřmi posuvnými pásy nebo třemi vleky – máte tedy na výběr. Technické zasněžování je samozřejmostí.

Skiareály vítají začátečníky

Uspokojí tu širokou paletu hostů od začátečníků po zkušené lyžařské matadory od rodin s dětmi přes party přátel po dvojice či jednotlivce. Nechybí dvě půjčovny výstroje nabízející nejnovější vybavení, skiservis, lyžařská škola a školka. Občerstvit se můžete v après-ski baru a v restauraci. V Loukách pod Plešivcem a Pstruží, které slouží jako nástupní stanice, využijete bezplatná parkoviště. V okolí Plešivce rovněž narazíte na pestrou škálu ubytovacích možností od privátů přes penziony, apartmány, resorty, ubytovny i chaty. Skvěle hodnotí tento resort začátečníci, protože je jim zde věnována pozornost. Podobně si začátečníci oblíbili třeba Karlov – Skiareál Karlov, Benecko v Krkonoších, Čerťák pod Pradědem, Severák v Jizerských Horách.

Reklama

Tip pro vyznavače carvingu

Z Krušných Hor, tedy severozápadu republiky si nyní můžete odskočit téměř na její druhý konec. Tam se nachází Lyžařské středisko Horský resort Dolní Morava. Na své si zde přijdete hlavně pokud jste pokročilejšími lyžaři, ale bát se nemusí ani začátečníci – i ti zdejší pobyty posuzují kladně. Středisko leží v pohoří Kralický Sněžník poblíž Šumperka. Nabízí k využití 7 hlavních sjezdovek, každá je široká minimálně 50 metrů.  Vyznavače carvingu láká červenomodrá sjezdovka Velký Slon, široká 80 metrů, dlouhá 1200 metrů, obsahující převýšení 293 metrů. Rodiny s menšími dětmi si užijí na modré sjezdovce Malý Slon. Zkušenější lyžaři by si neměli nechat ujít červenou sjezdovku Slamník. Start je přímo pod vrcholkem Slamníku ve výšce 1232 m. n. m., konec u chaty Slaměnka.

Spousta rozmanitých aktivit

Do kopců vás na Dolní Moravě dopraví rychlá čtyřsedačková lanovka, dále jedna klasická čtyřsedačka nebo tři vleky. Máte chuť zažít adrenalin? Pak je tu pro vás crossová trať a snow fun park. Proč můžeme Dolní Moravu zařadit mezi nejlepší ski areály u nás? Hned z několika důvodů. Například proto, že nudit se tu rozhodně nebudete. Nabízí tu spousty nelyžařských aktivit, například Stezku v oblacích nebo bobovou dráhu. Nachází se zde světový unikát – Sky Bridge 721, což je nejdelší visutý most na světě. Jak už název napovídá, měří 721 metrů a projdete se po něm ve výšce 95 metrů. V resortu najdete i spoustu wellnes vyžití.

Skiareály nabízejí speciality pro děti

Dalším důvodem, proč vyrazit právě sem, je Dětský park Amálka, který se nachází stranou od sjezdovek. Je tu dětský vlek, kolotoč využívaný pro výuku začátečníků, pohyblivý pás. Děti sem smí jenom v doprovodu rodiče či instruktora a můžete si být jisti, že tu jejich první krůčky na lyžích dopadnou na jedničku. Upoutá i pestrá nabídka rodinných skipasů. K dětem jsou kromě už zmiňovaného Benecka a Čerťáku pod Pradědem přátelské třeba také skiareály Kouty nad Desnou, Vrchlabí-Kněžický vrch nebo Miroslav-Lipová lázně.

Pestrá nabídka skipasů

Na severní Moravě ještě zůstaneme. Vydat se s námi můžete do Lyžařského střediska Červenohorské sedlo. Tři čtvrtiny lyžařských terénů (resort se nachází v nadmořské výšce 862 do 1160 metrů) tvoří mírné sjezdovky (jsou zde modré a červené sjezdovky), což tuto destinaci činí rovněž jedničkou pro rodiny s dětmi a začátečníky. Výhodou je, že s dětmi mladšími 12 let využijete různé varianty rodinných skipasů. Dopravu zajišťuje čtyřsedačková lanovka a sedm vleků. Půjčovny či úschovny vybavení patří k samozřejmostem, stejně tak skiservis, restaurace nebo lyžařské školy.

Reklama

Skiareály nemají běžeckou stopu tak často

Navíc se zde nachází stálé sídlo Horské služby, takže v případě úrazu máte pomoc zajištěnou velmi rychle. Kromě toho, že v Červenohorském sedle mají skvělé podmínky děti a rodiny s dětmi, protože místní terén vyhovuje i méně zdatným sportovcům, rádi se sem vracejí také běžkaři. Pro příznivce bílé stopy je totiž v okolí Hrubého Jeseníku připraveno 63 km pravidelně dobře upravovaných běžeckých tratí. To v řadě jiných středisek, která se soustřeďují hlavně na sjezdaře, běžné není. Proto tato destinace boduje i u běžkařů.

Reklama

Zdroj: https://www.onthesnow.cz/ceska-republika/lyzarska-strediska, https://www.usetreno.cz/clanky/nejlepsi-skiarealy-v-cr/, https://www.skiarealy-sjezdovky.cz/, https://pocestach.cz/nejlepsi-lyzarske-arealy-v-cesku/, https://www.snowlab.cz/blog/15-nejlepsich-skiarealu-v-cesku/, https://www.kdyjet.cz/lyzovani-v-cr/,

Reklama
Zavřít reklamu