Stále více Čechů objednává last minute pobyty
Pokud přece jenom trochu tápete v tom, co přesně first minute a last minute znamená, stručně si obojí přiblížíme a vysvětlíme, jaký v současnosti panuje u nás trend a proč tomu tak je. Češi a nejenom oni se zkrátka v současnosti většinou o cíli své cesty rozhodují na poslední chvíli a stejně tak objednávají také ubytování, což platí i pro tuzemské ubytovací kapacity.
Dlouhodobé plánování si nemůže dovolit každý
Plánovat si dovolenou s velkým předstihem nemůže každý. Málokdo má takové zaměstnání, ve kterém přesně ví, že za půl roku bude mít možnost vzít si v určitém termínu volno. To je případ třeba plánovaných celozávodních dovolených v některých výrobních podnicích. Této formě rezervace dovolených se říká first minute. Je spojena se slevami za časnou rezervaci, na druhou stranu nikdy dopředu nevíte, co se může přihodit, když si pobyt na srpen objednáte už v lednu.
Široká nabídka je výhodou
U first minute máte také k dispozici nejširší nabídku, protože téměř nic ještě není obsazeno. Následují i další bonusy, třeba možnost změny termínu nebo destinace velmi krátce před odjezdem. Děti třeba mohou jet zdarma. Vše ale záleží na konkrétní nabídce cestovní kanceláře nebo ubytovacího zařízení. Proto škála slev a možností bývá různá. Nevýhodou však je, že zpravidla musíte zaplatit zálohu s poměrně velkým předstihem. Některé cestovní kanceláře ale například nabízejí garanci, podle které u nich cena zájezdu jako first minute nepřevýší cenu, kterou byste za zájezd zaplatili na last minute. Opět ale záleží na té konkrétní nabídce. Proto při objednávání first je důležité prostudovat si podmínky storna a mít pojištění storna.
Last minute aneb když máte v práci okurkovou sezónu
Dostáváme se k pojmu last minute zájezdů a rezervací ubytování. Jde o pravý opak first minute, zde si objednáváte doslova na poslední chvíli. Nemusí to být týden nebo pár dní, ale klidně i pouhý den nebo pár hodin předem. Taková forma dnes vyhovuje mnoha lidem. V práci je zrovna okurková sezóna, zakázek není mnoho. Situace se vyvine tak, že budete během nějaké doby postradatelní a můžete si bez potíží vzít dovolenou. Objednáváte si tak pobyt na poslední chvíli a z toho můžete těžit prostřednictvím příjemné slevy. Hoteliéři a ubytovatelé chtějí naplnit kapacity a je lepší mít plno i za cenu slevy, než aby pokoje zely prázdnotou.
Trend platí pro hotely, penziony i kempy
Hovoříme-li o aktuálních datech z ubytovacích zařízení u nás, data za letošní letní sezónu pochopitelně ještě nejsou k dispozici. Budeme je znát až na podzim. Situace je ale podle vyjádření ředitele České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Františka Reismüllera podobná jako v loňském roce. „Najdou se i taková místa, která mají momentálně nižší počet hostů, ale to může být způsobeno také tím, že čím dál více lidí rezervuje své pobyty na poslední chvíli nebo třeba týden před příjezdem. Zatímco dříve si pokoje zamlouvali i půl roku dopředu. A týká se to nejen hotelů či penzionů, ale i kempů,“ uvádí Reismüller.
Last minute vede hoteliéry k větší pružnosti
Někteří lidé odjeli v úvodu sezóny k moři a na srpen či září plánují naopak pobyt v tuzemsku, což si také žádá aktuální rezervaci na last minute. „Mezi hoteliéry sledujeme opakující se trend, že hosté bookují svoje pobyty na poslední chvíli a těžko se tak dá předvídat obsazenost na budoucí období,“ dodává Reismüller. Majitele ubytovacích kapacit to vede k větší pružnosti a nutnosti reagovat na aktuální situaci. Musí se snažit jít hostům vstříc, což je pro ubytované výhodou, ze které budou těžit v podobě zajímavých slev a nabídek služeb.
Zdroj: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/08/Cesko-laka-vice-turistu-roste-pocet-navstevniku-ze, https://cs.wikipedia.org/wiki/First_minute, https://cs.wikipedia.org/wiki/Last_minute, https://www.edovolena.cz/magazin/rozdil-mezi-last-minute-a-first-minute, https://www.denik.cz/cestovani/dovolena-first-last-minute15052015-2n9n.html,