Pivní turistika: Její obliba u nás výrazně roste
Pivní slavnosti spojené s hudbou různých žánrů či oslavami založení pivovaru. Dále také otevřené dny v pivovaru spojené s exkurzí do výroby – takové cíle lákají poslední dobou stále více Čechů.
My Češi jsme národ pivařů a na dovolených a výletech to jenom potvrzujeme. Pivní turistika je u nás stálicí. Poslední statistiky České centrály cestovního ruchu CzechTourism jasně ukazují, že mezi nejoblíbenější pivní destinace patří Plzeňský Prazdroj, který v roce 2023 navštívilo téměř 530 tisíc lidí. Dále lidé navštěvují pivní unikáty v Žatci, jako jsou Chrám Chmele a Piva nebo také Chmelařské muzeum. V Prazdroji láká především prohlídková trasa, kde se o pivu dozvíte spoustu věcí, které jste možná netušili.
Pivní turistika u nás: Nejoblíbenějším cílem je Plzeňský Prazdroj
Dalším oblíbeným cílem, kde se pivo potkává s relaxací, jsou pivní lázně. Přibývá jich po republice jako hub po dešti. Možná můžeme říci i jako hub po pivu a jejich popularita významně roste. Pivo se u nás pojí s historií a mnoha tradicemi. Zkrátka Češi a pivo, to jde skvěle dohromady a pivní turistika u nás jenom kvete.
Není to ale jenom záležitost výše zmiňovaného Plzeňského Prazdroje. Třeba pivovar Radegast v Moravskoslezském kraji v minulém roce zažil v meziročním srovnání nárůst počtu turistů o 188 %. Navštívilo ho 19 600 lidí. Ovšem lidé si v roce 2023 stále častěji našli cestu také do Muzea pivovarnictví v Táboře, středočeského pivovaru Velké Popovice nebo Návštěvnického centra Budějovického Budvaru. Roste obliba také míst souvisejících s pivem v žatecké oblasti, kde se pěstuje chmel.
Spojení piva s tradicemi a historií
„Česko má výjimečný potenciál v oblasti pivního turismu, díky své dlouhé historii vaření piva, unikátním pivovarům a současnému trendu zážitkového a udržitelného turismu. Naším cílem je ukázat, že cestování za pivem může být nejen o ochutnávce skvělého piva, ale také o poznávání české kultury, tradic a historie. Tuzemské pivovary nabízejí zážitky, které kombinují tradici s moderními inovacemi, což je klíč k lákání bonitních turistů,” říká ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism, František Reismüller. Zkrátka pivo lze svázat se skvělým kulturním nebo sportovním zážitkem, právě o tom je jádro pivní turistiky. Pivo je součástí naší národní identity a lákadlem pro turisty z Čech i zahraničí.
Pivní turistika: Snoubení dobrého pití a jídla
Chutným pivem můžete zapít skvělý oběd nebo večeři. I takovou podobu má pivní turistika. „K dobrému pivu neodmyslitelně patří také dobré jídlo. A Česko nabízí unikátní spojení vynikajících pokrmů a vychlazené sklenice pěnivého moku. Zárukou kvality je modré logo na dveřích certifikovaných restaurací, které jsme na vlastní chuťové buňky vyzkoušeli v rámci našeho projektu CzechSpecials. V seznamu certifikovaných provozoven s tou nejvyšší kvalitou najdeme i několik pivovarů a minipivovarů napříč republikou,” dodává František Reismüller.
Pivní turistika: Žatecko jako světový unikát
V loňském roce byl Žatec a krajina žateckého chmele zařazena na seznam UNESCO, což také významně přispělo k rozvoji pivní turistiky u nás. Žatec se stal unikátem, tedy prvním místem na světě, kde krajinu pěstování chmele chrání tento prestižní status. Návštěvníci se mohou na vlastní kůži podívat na chmelnici, zastavit se ve zdejším Chmelařském muzeu a samozřejmě také ochutnat piva hned z několika pivovarů, vařených z místního chmele. Zvýšený zájem pivních turistů o Žatecko potvrzují i data. Během minulých 14ti let se počet návštěvníků Chrámu Chmele a Piva zdesetinásobil. V roce 2010 jich sem dorazilo 1 464, v minulém roce už 15 728.
V roce 2023 navštívilo 14 344 turistů také zámek Stekník. Nejde jenom o klasický prohlídkový zámecký okruh. Můžete se zde dozvědět spoustu zajímavostí o historii piva v rámci výstav věnovaných chmelové tématice s názvem „Jak se češe do věrtele“.
Praha nezůstává stranou
Také v Praze se stále více pozornosti věnuje prezentaci malých pivovarů pro účely pivní turistiky. Návštěvníci se tak dostanou i na jiná místa, než je hojně turisty zatížené historické centrum.
Po celé republice se zviditelňují menší řemeslné pivovary, rodí se pivní stezky. Pořádají se akce ukazující, jak je pivo svázané s místní kulturou a tradicemi. Ke slovu se dostávají originální piva a exkurze spojené s jejich výrobou. Zkrátka pivní turistika ve všech možných podobách zažívá boom.
Pivní turistika na Svatováclavských slavnostech
„Čeští pivovarníci se stále více zaměřují na kvalitu a udržitelnost, což přitahuje náročnější turisty. Naši členové spojují výrobu piva s místními tradicemi a nabízí tak komplexní zážitky, které zahrnují nejen pití piva, ale také prohlídky pivovarů, exkurze do chmelnic či workshopy vaření piva. Příležitost vyzkoušet speciální druhy piv přinese i významná událost pro všechny pivovarníky – “Svatováclavská slavnost”, která se koná každoročně v září a odstartuje “Dny českého piva”, které jsou svátkem všech milovníků piva, hospod a gastronomie. Během nich řada našich pivovarů nabídne pivní speciály a kulturní události,“ uvádí výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Tomáš Slunečko.
Doporučujeme se tak před víkendem 28. a 29. 9. 2024 porozhlédnout v okolí po tom, co se bude dít v nejbližším pivovaru. Možná vás potěší zajímavý program spojený jak jinak než s pivem a rozšíříte řady nadšenců do pivní turistiky.
Zdroj: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/08/Cesko-si-drzi-pozici-na-spici-svetoveho-pivniho-tu, https://ceske-pivo.cz/csps/svatovaclavska-slavnost#:~:text=Se%20sv%C3%A1tkem%20je%20proto%20tradi%C4%8Dn%C4%9B%20spjata%20i%20Svatov%C3%A1clavsk%C3%A1, https://ceske-pivo.cz/tiskove-zpravy,