Olomouc: Na úsvitu dějin města stojí legenda o únosu

Olomouc, Horní Náměstí
Foto: Olmütz_hauptplatz.JPG: Dominik Tefert.The original uploader was Dominik.Tefert at German Wikipedia.derivative work: Millenium187, Public domain, via Wikimedia Commons / Public Domain

Výstavní domy, katedrála svatého Václava, úzké sepětí s dějinami. Centrum úrodné Hané. To všechno je Olomouc, která v žádném soupisu nejhezčích měst naší republiky nesmí chybět. Pojďme se proti proudu času vydat její historií a navštívit nejvýznamnější památky.

Reklama

V Olomouci sídlil kníže

Přemyslovský kníže Oldřich v letech 1018–1019 dobyl Moravu a připojil ji k přemyslovskému státu. Správcem nového území určil svého syna Břetislava, který se stal moravským údělným knížetem. Pokud je vám toto jméno z českých dějin povědomé, trefili jste se. Jde o Břetislava, se kterým je spojen slavný příběh o únosu Jitky, dcery bavorského velmože. Břetislav s ní poté žil na olomouckém hradě.

Stavba nového hradu

Ke zmiňované události došlo roku 1021. Pravděpodobně to byl Břetislav, kdo nechal na Václavském návrší zbudovat nový olomoucký hrad. Zde se měl tento pár usadit. Někteří historikové si ale myslí, že Břetislav s Jitkou obývali ještě starý hrad na Petrském návrší a nový hrad je dílem jeho následovníků. Tak či tak, romantická legenda o únosu je rozhodně hezkým zpestřením dějin, které se vážou k Olomouci.

Zrodilo se olomoucké údělné knížectví

Kníže Břetislav zemřel roku 1055. Ve stejném roce se písemné prameny zmiňovaly o novém olomouckém hradu. Břetislav se proslavil také tím, že určil pravidla dělení moci ve státě. Podle nich měl vládnout vždy nejstarší Přemyslovec. Říši rozdělil na údělná knížectví a jedním z nich se stalo i to olomoucké.

Město Olomouc má svoje biskupství

Význam města výrazně stoupl roku 1063, kdy zde kníže Vratislav založil biskupství, které bylo podřízeno mohučskému arcibiskupství. Biskupem se stal benediktinský mnich Jan. Vratislavovo rozhodnutí ale pobouřilo Vratislavova bratra, pražského biskupa Jaromíra. Ti měli spolu neustálé spory. Biskup Jaromír by byl v té době nejraději, kdyby olomoucké biskupství neexistovalo.

Reklama

Spory mezi bratry

Vznik olomouckého biskupství znamenal omezení moci Jaromírovi pražské diecéze, což vnímal jako oslabení svojí autority. Do Olomouce se proto osobně vypravil a biskupa Jana zbil. Zkrátka biskupství, které znamenalo přínos pro rozvoj Olomouce, se stalo mezi Přemyslovci jádrem sporů. Hádky musel řešit dokonce i sám papež.

Vratislavův bratr Konrád I. Brněnský se pokusil pražské a olomoucké biskupství znovu spojit, ale nepovedlo se mu to. V roce 1077 do Olomouce na pozvání olomouckého údělného knížete Oty I. přišli benediktini z pražského Břevnova, aby zde vybudovali klášter. Dnes Klášterní Hradisko slouží jako nemocnice.

Záhada kronikářova syna

Kronikář Kosmas zmínil jako první ve svém díle název Olomouc. Oženil se s paní Božetěchou. Perličkou je, že se ženil, ačkoliv byl kněz. Sňatky katolických kněží ale nebyly v 11. a na počátku 12. století ničím neobvyklým. Společně s manželkou měli syna Jindřicha. Zrodila se domněnka, že mohlo jít o pozdějšího olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Většina historiků ale tuto teorii zavrhuje. Zdík zde založil písařskou dílnu a Olomouc se stala centrem vzdělanosti.

Dějiště vraždy

K faktickému založení města Olomouc došlo někdy v letech 1239-1246 a královským městem se Olomouc stala roku 1253. Dálkový obchod s Prahou, Vídní, Vratislaví a Krakovem zajistil její rychlý rozvoj. Město získalo řadu výsad a opět se významně zapsalo do dějin 4. srpna 1306, kdy zde byl zavražděn český král Václav III. a jeho smrtí po meči vymřela dynastie Přemyslovců. Kdo ve skutečnosti stál za tímto hrůzným činem, nad tím dodnes visí otazník.

Reklama

Olomouc dostala orloj i univerzitu

Během husitských válek město podporovalo císaře Zikmunda Lucemburského. Olomouc se opět dostala do popředí v roce 1479, kdy zde byla podepsána smlouva, podle které Vladislav Jagellonský vládl v Čechách, zatímco Matyáš Korvín na Moravě. Ani morové epidemie v dalších staletích nezhatily další rozvoj města. V roce 1505 tu vznikla druhá nejstarší česká papírna, roku 1519 byl vybudován orloj a v roce 1573 se Olomouc dočkala své univerzity.

Lepší časy v Olomouci střídají ty špatné

Na počátku 17. století byla Olomouc hospodářsky nejrozvinutějším moravským městem. Zabrat jí ale dala třicetiletá válka, velký požár v roce 1709 a poté dvojí obléhání Prusy v polovině 18. století. Naštěstí potom přišlo lepší období. Městu věnovala svou vysokou pozornost Marie Terezie. V roce 1777 zdejší biskupství povýšilo na arcibiskupství.

Zástavba se rozrůstá

V 19. století došlo k rozvoji průmyslu, když do Olomouce byla roku 1841 dotažena železniční dráha. Během revoluce v roce 1848 zde pobýval císař Ferdinand I. Dobrotivý se svým dvorem. To všechno pochopitelně přispělo k dalšímu rozrůstání městské zástavby a přibývání průmyslových firem.

Skvostný morový sloup

Co můžete v Olomouci vidět? Srdce hanácké metropole tvoří Horní náměstí s impozantní radnicí, která má věž přístupnou od března do října. Můžete si z ní užít krásný výhled na historické centrum. Za pozornost stojí kašny na náměstí a sloup Nejsvětější Trojice, který se dostal na seznam kulturních památek UNESCO. Majestátní dílo s 30 sochami je svědectvím umění vrcholného baroka.

Reklama

Na olomouckém orloji se podepsal socialismus

Zmínili jsme také olomoucký orloj, který se nachází na severní straně radnice a je druhým nejstarším orlojem u nás. Jeho podoba se trochu změnila v dobách socialistického realismu, ale potěší vás také motivem Jízdy králů od malíře Karla Svolinského. Z Horního náměstí se přesunete na Dolní náměstí. Jeho dominantou je katedrála sv. Václava. Rozhodně se do tohoto nejvyššího moravského kostela podívejte.

Odpočiňte si v parku

Po procházení historických pamětihodností přijde vhod trocha odpočinku. Síly můžete načerpat krátkou procházkou v zeleni. Dobře dostupné jsou například sady Petra Bezruče v centru. Můžete si zde udělat piknik, krásné je i rozárium ve jihovýchodní části. Tam si můžete také odpočinout, je zde spousta vodních prvků a růží. V parku je také Pevnost poznání. Pokud vezmete s sebou na cestu děti, i ty se dobře zabaví, je zde spousta interaktivních exponátů z oblasti vědy.

Nevynechejte také muzea

Skvělý výhled je z věže olomouckého kostela svatého Mořice. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani kostel svatého Michala. Hovoříme-li o muzeích, navštivte Arcidiecézní muzeum, které ukazuje spoustu skvostných exponátů. Vlastivědné muzeum je dobrým tipem pro rodiny s dětmi, znalce malířství potěší Muzeum moderního umění. Samostatné představení si zaslouží Svatý kopeček u Olomouce, kam mohou vést vaše další kroky.

Reklama
Reklama

Zdroj: Kniha BARTOŠ, Josef, a kol., Olomouc, Malé dějiny města. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002. 389 s. ISBN 80-244-0493-1., NEŠPOR, Václav, Dějiny města Olomouce, Olomouc: Votobia, 1998. 347 s. ISBN 80-7198-343-8., https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Olomouce, https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturn%C3%ADch_pam%C3%A1tek_v_Olomouci, ,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu