Nejužší ulička v Praze: Unikátní průchod se semafory

Nejužší ulička v Praze
Foto: Pavel Kovář

Asi pět minut chůze od Karlova mostu na Malé Straně se skrývá mimořádná turistická atrakce – nejužší bezejmenná ulička v Praze. Tato ulička není jen pěší cestou. Toto místo přitahuje návštěvníky svým unikátním řešením pro pohyb chodců. Pěší jsou zde totiž řízení semafory.

Reklama

Nejužší ulička v Praze: Historie

Vznik této uličky se datuje do doby po roce 1503, kdy byla postavena jako jedna z mnoha požárních uliček na Malé Straně. Tyto úzké průchody se strategicky navrhovali mezi tehdejšími dřevěnými domy, aby zpomalovaly šíření požárů, které v té době často způsobovaly obrovské škody.

Ulička se semafory: Popis uličky

Nejužší ulička v Praze má ve svém nejužším bodě pouze 70 cm a tvoří ji kamenné schody. Tato ulička je tak úzká, že umožňuje průchod pouze jedné osobě. Z tohoto důvodu jsou zde instalovány semafory, které řídí pěší provoz a zabraňují kolizím návštěvníků. Semafory stojí na obou koncích uličky a zajišťují tím plynulý provoz této turistické atrakce. Uličku najdete na ulici U Lužického semináře a po jejím průchodu se dostanete na terasu restaurace Čertovka, která je situovaná přímo na břehu Vltavy.

Technická specifikace uličky

I když lidově označovaná jako „ulice“, z odborného hlediska se nejedná o plnohodnotnou ulici, ale spíše o soutěsku. To odkazuje na její velmi úzký charakter a specifické využití, které se liší od běžných ulic.

Informace a praktické tipy

Nejužší ulička v Praze je atraktivním místem pro všechny turisty a její návštěva je bezplatná. Díky své blízkosti ke Karlovu mostu a Čertovce je snadno dostupná pěšky z mnoha částí historického centra města. Vzhledem k tomu, že vstup do uličky řídí semafory, návštěvníci musí počítat i s možnou krátkou čekací dobou na tuto atrakci, zvláště během turistické sezóny. Těm, kteří chtějí zachytit tuto zajímavou a neobvyklou uličku na fotografii, doporučujeme navštívit místo brzy ráno nebo večer, kdy se v centru historické Prahy nachází méně lidí.

Reklama

Reklama

Zdroj: mapy.cz, kudyznudy.cz

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu