Příběhy ukryté v chutích Moravy: Od Štramberských uší po tvarůžky.

Štramberské uši. Ilustrační foto.
Licence GNU 1.2
Foto: Manka

Víno, frgály, tvarůžky, lokše, uši, klobásy, mrkvánky, okurky. Už se vám sbíhají sliny? Přijměte pozvání k ochutnávce moravských specialit. Tentokrát necháme stranou památky, kulturu i sport a vydáme se za vůněmi a chutěmi, abychom uspokojili mlsné jazýčky.

Reklama

Olomouc: Tvarůžky

Když se řekne Olomouc, většina cestovatelů si vybaví historické centrum a barokní sloup. Ale kdo ochutná olomoucké tvarůžky, ten si město spojí hlavně s jejich nezaměnitelnou vůní! Tento moravský zrající sýr z netučného tvarohu se vyrábí už od 15. století, jak potvrzují písemné prameny a jeho sláva dávno překročila hranice regionu. Dříve se tvarůžky dokonce používaly jako platidlo – v roce 1601 dostali dělníci za kopání studny kromě zlatky i dvě kopy tvarůžků!

Speciality, na které nezapomenete

Říká se jim olomoucké, právě v Olomouci měly svoje největší odbytiště, ačkoliv samotná výroba neprobíhala přímo ve městě, ale v nedalekých vesnicích. Dnes se vyrábějí především v Lošticích (začal je tam vyrábět Josef Wessels v roce 1976), kde najdete i muzeum věnované této „voňavé“ delikatese. Tvarůžky jsou chráněným označením EU a jejich specifická chuť je buď láska na první kousnutí, nebo zážitek, na který se nezapomíná. Pokud jste na cestách po Hané, tohle je místní „street food“, který byste rozhodně neměli minout – třeba s pivem nebo v moderní podobě jako tvarůžková zmrzlina.

Štramberk: Slaďoučké uši

Ve Štramberku, malebném městečku pod Beskydami, ochutnáte sladkost s temnou legendou – Štramberské uši. Tyhle křupavé perníkové kornoutky se pečou na památku událostí z roku 1241, kdy Moravu plenili Tataři. Podle pověsti místní lidí prokopali hráz rybníka a zatopili mongolský tábor pod kopcem Kotouč. Po bitvě našli ve vacích nasolené lidské uši – morbidní trofeje, které Tataři uřezávali svým obětem jako důkaz toho, že je zabili.

Speciality vonící po perníku

Dnes si místo válečné hrůzy odnesete ze Štramberka voňavou pochoutku. Uši se pečou tradičně při pouti v srpnu, a to 15. srpna na den Nanebevstoupení Panny Marie, ale ve Štramberku je seženete celoročně. Ať už věříte pověstem, nebo ne, jedna věc je jistá: Tahle místní specialita spojuje sladké s historickým mrazením v zádech. Ideální suvenýr pro ty, kdo hledají víc než jen cukrovinku, ale celý příběh, při kterém se můžete ponořit do dávné minulosti a třeba trochu pozastavit nad tím, jakých krutostí se dávní válečníci dopouštěli.

Reklama

Znojmo: Okurky

Znojmo – město vína, historie a… okurek! Právě tady má nakládání okurek víc než 450letou tradici. V roce 1572 přivezl opat Sebastian Freytag ze zdejšího kláštera semínka z Maďarska, protože věřil, že okurky mohou pomoci proti moru. Díky slunnému klimatu, kvalitní půdě a zavlažování vodou z Dyje se tu okurkám mimořádně dařilo. Brzy jich bylo tolik, že je místní začali nakládat – nejprve kvašením, později do sladkokyselého láku. A zrodila se legenda.

Speciality s kocouřím logem

Na konci 19. století se okurky ze Znojma díky konzervárně Moritz Felix dostaly až do evropských kuchyní. Sklenice se zeleným pokladem a logem kocoura byly tehdy hitem. Dnes si bez znojemské okurky řada lidí neumí představit řízek, bramborový salát ani klasické utopence. Až se vydáte na jih Moravy, nezapomeňte ochutnat tuto ikonickou pochoutku přímo v místě jejího zrodu.

Jižní Morava: Víno

Kdo se mihnul na jižní Moravě a neochutnal zdejší víno jakoby tady ani nebyl.  Víno na jižní Moravě není jen tradice – je to dědictví sahající až k Římanům. Už v 1. století n. l. se díky císaři Probusovi vysazovaly první vinice až k Pavlovským vrchům. Ačkoli se nejvíce rozvíjelo vinařství v Rakousku, Morava nezůstávala pozadu. První písemné zmínky o moravském víně najdeme v roce 1078 u kláštera Hradisko u Olomouce. O dvě století později se vinice rozprostírají kolem Znojma, Mikulova nebo Hustopečí – a mnohé z nich založili mniši, kteří víno pěstovali nejen pro obřady, ale i pro živobytí.

Speciality v elegantní sklence

Odborníci se však shodují, že víno se tu pilo už v dobách Velké Moravy. Dnes jižní Morava nabízí ideální kombinaci: výborné víno, malebné sklípky, cyklostezky mezi vinicemi a západy slunce nad vinicemi. Vezměte si sklenku v ruce a zažijte chuť historie přímo v terénu. Už jste si vybrali, které vinařské město navštívíte jako první? Že ještě ne? Měli byste také popřemýšlet, po které odrůdě sáhnout, protože výběr je zde více než bohatý. Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Sauvignon, Frankovka, Zweigeltrebe.

Reklama

Jižní Morava: Lokše s povidly a mákem

Na pomezí jižní Moravy a Slovenska narazíte na lahůdku, která voní domovem – lokše. Jsou to tenké placky z vařených brambor, mouky a špetky soli, které se pečou nasucho na plotně. Trochu připomínají na první pohled palačinky. Na Slovensku vedou slané verze – potírají se husím sádlem, plní zelím nebo masem a podávají k pečené huse. Moravané naopak milují sladké lokše s povidly, mákem, cukrem a rozpuštěným máslem.

Speciality sladké i slané

A pozor, na jižní Moravě meohou „lokše“ znamenat i široké nudle do polévky – takže při objednávce raději upřesněte, co čekáte na talíři. Lokše jsou ve slané variantě skvělým doplňkem k masu – můžete si dopřát trochu jinou přílohu, než jste zvyklí, ale potěší i jako samostatná sladká dobrota třeba na podzimní pouti. Pokud jste je ještě neochutnali, určitě to při svých cestách Moravou urychleně napravte – tahle poctivá specialita vás mile překvapí svou jednoduchostí i chutí. Pokud byste si je chtěli připravit i doma, je to překvapivě snadné, nejlépe se pečou na litinové plotně nebo pánvi.

Valašsko: Frgály  

Jsou víc než jen pečivo – jsou to kousky historie. Frgály. Původně označovaly nepovedené koláče, ale dnes jsou symbolem Valašska a neodmyslitelnou součástí svátečních stolů. Jejich příprava sahá až do 14. století, kdy byly považovány za sváteční dobroty. První písemné zmínky pocházejí z roku 1826, a od prosince 2013 mají dokonce chráněné zeměpisné označení.  Jejich průměr je většinou kolem 30 cm, tím se zcela liší od běžných koláčů, jeden frgál tedy posloužil k nasycení celé rodiny.

Speciality tradiční i obohacené modernou

Tradiční frgály se připravují z drobenky, másla, cukru a tvarohu, náplň se liší podle sezóny – od ovoce až po tvaroh nebo povidla. A i dnes se mění – frgály s exotickým ovocem, čokoládou nebo ořechy jsou novodobou atrakcí. Ovšem staromilci uznávají jenom klasické náplně. Tyto koláče se stále pečou na svatby a folklorní slavnosti, ale ochutnat je můžete i na moderních festivalech. Frgál je tedy nejen chutí Valašska, ale i příběhem, který se předává mezi generacemi.

Reklama

Morava: Klobásy

Kousek tradiční kuchyně, který si získá každého milovníka masa, to jsou moravské klobásy, Ty pravé pocházejí z venkova, kde se s masem nešetřilo a chuť byla stejně důležitá jako poctivá práce. Klobása se vyrábí z hrubě mletého vepřového a hovězího masa, třetina hovězího, dvě třetiny vepřového, maso ,okořeněné česnekem, pepřem, paprikou a kmínem, a plní se do přírodních střívek. Typicky se udí, ale chutná skvěle i grilovaná nebo opečená na pánvi.

Speciality, co nejlépe chutnají s pivem

Dřív bývaly samozřejmostí na každé zabijačce, dnes je najdete na trzích, jarmarcích a ve specializovaných řeznictvích. Moravské klobásy jsou ideální na rychlý oběd i jako součást pikniku s čerstvým chlebem a hořčicí. Moravské klobásy nejsou jenom jídlo – je to zážitek, návrat k jednoduchosti a klasickým chutím. Když je ochutnáte přímo na Moravě, nejlépe s půllitrem piva a výhledem na vinohrady nebo pole, pochopíte, proč na ně místní nedají dopustit.

Hukvaldy: Mrkvánky

Jestli vás cesty zavedou do malebných zákoutí pod hradem Hukvaldy, nenechte si ujít místní specialitu – Hukvaldské Mrkvánky. Jemné pečivo s přídavkem čerstvé mrkve a voňavou náplní z povidel nebo hrušek vzniká podle místního receptu, který se dědí už po generace. Původně šlo o domácí dobrotu, po které se vždy doslova zaprášilo.

Speciality plné povidel i zeleniny

Dnes si Mrkvánky získaly oblibu po celé republice, a to nejen díky své tradiční chuti, ale i kvalitnímu složení. Obsahují 30 % mrkve, jsou bohaté na vlákninu a neobsahují žádné konzervanty. Výborné jsou k odpolední kávě, na výlet nebo jako zdravější sladkost na cesty. Ať už míříte na hory, nebo jen projíždíte kolem, ochutnejte malý kousek Beskyd, pravý Hukvaldský Mrkvánek.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.dianaella.com/2023/05/22/mapa-ceske-tradicni-regionalni-speciality/, https://epochaplus.cz/znojemske-okurky-mely-poslouzit-jako-lek-proti-moru/, https://moravske-karpaty.cz/spolecnost/chlast/vino/historie-pestovani-vina-na-morave/, https://www.vinarskecentrum.cz/o-vine/historie-a-soucasnost, https://moravske-karpaty.cz/spolecnost/chlast/vino/historie-pestovani-odrud-vin-na-morave/, https://magazindoma.cz/vareni-a-recepty/487-lokse-podle-babicky-takto-se-pripravuji-na-morave-a-pochutna-si-na-nich-kazdy, https://www.valach.cz/clanky/valasske-frgaly-nadherna-symfonie-chuti-a-tradice/, https://www.lifee.cz/jidlo/valasske-frgaly-drive-byly-povazovany-za-zmetky-a-proc-na-ne-cukrar-josef-marsalek-pouziva-spaldovou-mouku_75828.html, https://plus.rozhlas.cz/moravske-klobasy-9047422, https://web.archive.org/web/20140112073643/http://www.chemievjidle.cz/klobasa/moravska-klobasa-bivoj, https://www.cechovninormy.cz/index.php/vyrobky/2667-nas-kraj-moravska-klobasa, https://www.mrkvanky.cz/, https://www.ferpotravina.cz/jemne-pecivo/hukvaldske-mrkvanky, https://www.stramberk.cz/o-meste/povesti/stramberske-usi-29cs.html, https://web.archive.org/web/20170729105215/http://www.stramberk.info/cs/mesto-stramberk/povesti/stramberske-usi.html

Reklama
Zavřít reklamu