Masarykova věž samostatnosti v Hořicích
Masarykova věž samostatnosti bývala významným pietním místem, které se tyčí na vrcholku města Hořice. V současné době mají návštěvníci možnost, vystoupat na ochoz rozhledny a pokochat se výhledy do okolí. Věž zároveň slouží jako památník obětí první a druhé světové války.
Masarykova věž samostatnosti: Vznik
Základní kámen tu položili 10. září 1926. Tohoto počinu se zúčastnil sám tehdejší československý prezident T.G. Masaryk, jehož jméno dominuje v názvu věži. Nápad na vybudování víceúčelové rozhledny se ale začal objevovat již na počátku 20. století. Díky nadšení všech, kteří se na stavbě podíleli, rostla rozhledna velmi rychle. Spousta dělníků pracovala bez nároku na odměnu a některé práce byly vykonávány pouze za režijní náklady.
Masarykova věž samostatnosti jako letecký maják
Původní projekt Františka Blažka počítal s výškou věže 40 m. Kvůli tomu se zamýšlelo, že bude sloužit i jako letecký maják pro letadla na trase Praha > Varšava. Do roku 1938 se podařilo věž vyhnat do výšky 25 m a od té doby se její výška nezvyšovala.
Za německé okupace se vlastenecké symboly na věži zakrývaly pod plachtu. Když však německá kolona na sklonku války projížděla Hořicemi, vystřelený dělostřelecký granát věž poškodil. Toto poškození se opravilo až po skončení války.
Obnova věže až na konci 20. století
Význam rozhledy za socialismu opět poklesl, a proto se celkové obnovy dočkala až po roce 1998. V 90. letech, když byla rozhledna po celkové rekonstrukci, k ní přibylo sousoší Legie za hranicemi. Architekt František Blažek, který se na Masarykově věži podílel, byl zkušeným projektantem veřejných budov. Podílel se třeba na dostavbě Staroměstské radnice v Praze, nebo na projektu Reprezentačního domu u Prašné brány.
Masarykova věž samostatnosti v Hořicích
Masarykova věž samostatnosti se týčí nad městem Hořice, konkrétně na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m. n. m. Je tak celkem výraznou dominantou tohoto města, kterou uvidíte již z větší vzdálenosti. Na stavbě se významným způsobem podílela místní sochařská škola. V pietní síni můžete vidět jména hořických hrdinů, kteří padli během 1. sv. války. Následně sem po 2. sv. válce přibyla jména obětí nacistické okupace.
Kromě toho v objektu fungoval také byt pro domovníka, který působil jako jakýsi strážce věže. V její nejvyšší části zprovoznili i amatérskou observatoř.
V současné době můžete vystoupat na ochoz a rozhlédnout se do okolní krajiny. Věž je veřejnosti přístupná od května do září. Ačkoli sláva věže již není zcela taková jako kdysi, dle počtu turistů, kteří sem míří, je ale stále hojně navštěvovanou.
Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/rozhledna-masarykova-vez-samostatnosti-1266451