Reklama

Lom Velká Amerika – ochutnejte Grand Canyon poblíž Karlštejna

Pavel Kovář
02.06.2021 22:11
Lom Velká Amerika

Lomu Velká Amerika se nepřezdívá český Grand Canyon pro nic za nic. Jedná se oblíbenou oblast, kde vás příroda pohltí a nadchne dech beroucími výhledy. Křišťálově čistá voda odrážející paprsky slunce a řada vyhlídek nabízí nádherné fotografické scenérie.

Lom je také filmařsky oblíbenou oblastí, natáčely se zde známé filmy, jako například Limonádový Joe, Cesta na jihozápad, Malá mořská víla a další.

V blízkosti se nachází také lom Mexiko a lom Malá Amerika, který je menším, ale také krásným přírodním útvarem. Oba lomy jsou spojené podzemními štolami.

Kde se nachází Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika se nachází ve Středočeském kraji, v těsné blízkosti hradu Karlštejn, na území obce Mořina (okres Beroun) kousek od Prahy. Je součásti CHKO Českého krasu a nejen díky tomu se jedná o velmi oblíbenou a vyhledávanou turistickou oblast v Česku, kde je možné si udělat krásný rodinný výlet.

Jak se dostat autem – parkoviště

V těsné blízkosti Lomu Velká Amerika se nachází parkoviště, autem se zde tak pohodlně dostanete. Parkování je zdarma. V případě potřeby můžete využít také MHD, autobusová zastávka se nachází hned vedle parkoviště.

Pešky z Karlštejnu

K Lomu Velká Amerika se můžete dostat také pěšky z hradu Karlštejn. Jedná se o příjemnou procházku v přírodě, trasa je asi 4 km dlouhá, zhruba za hodinku se tak dostanete přímo na vyhlídku na krásný lom.

Základní údaje – hloubka a rozloha

Lom Velká Amerika je vápencový lom, asi 750 metrů dlouhý a 150 metrů široký. Jedná se o největší zdejší lom. Lom je částečně zatopený a jeho hloubka bývá udávána v rozmezí 67 až 80 metrů.

Koupání v Lomu Velká Amerika

Průzračná voda v lomu láká ke koupání a osvěžení v letních dnech. Koupání v lomu Velká Amerika je však přísně zakázáno pod pokutou až 15 000 Kč. Brána k lomu je trvale uzavřená a cesta dolů k vodě je nebezpečná, v minulosti se zde stalo už spousta nehod, i proto je lom velice hlídaný.

Lom Velká Amerika – Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba vyhlídek lomu není nijak omezená, vstup je zde samozřejmě zdarma.

Jednou ročně se v rámci Evropského dne chráněných území otevírají také štoly, které je možné si projít s průvodcem.

Reklama

Další články

Reklama