Královské město Kadaň má turistům rozhodně co nabídnout
Téměř jako Fénix vstala Kadaň z popela, přestože tady v roku 1362 propukl pustošivý požár. Hned po něm ale bylo vše znovu vystavěno, a to včetně vylepšených hradeb. Královské město, které během druhé světové války utrpělo nemalé šrámy. Po sametové revoluci ale nastala rozsáhlá rekonstrukce zdevastovaných budov, a proto dnes můžeme opět obdivovat krásu historického centra. A že opravdu je co obdivovat!
Hrad Kadaň
Vaší pozornosti jistě neunikne dominanta města, která se tyčí nad řekou Ohří již více než 750 let. Kadaňský hrad tvoří pomyslné srdce městského opevnění, které se line celým historickým centrem města. Stejně jako několik další památek v Kadani, jej najdete na seznamu chráněných kulturních památek České republiky.
Historie ve zkratce
Hrad vznikl roku 1260, kdy v českých zemích vládl Přemysl Otakar II. Zajímavostí je, že není umístěn ve středu opevnění, jak tomu obvykle bývá, ale na jeho okraji. Jeho původní podoba se ale od té dnešní značně liší. V průběhu 16. století totiž prošel gotickou a renesanční přestavbou. Během třicetileté války jej vyplenili a vypálili, ale po roce 1750 se hrad začal opět využívat a zřídila se v něm kasárna.
Prohlídky
Prohlédnout si můžete hradní sklepení, které se dochovalo nejvíce. Expozice nabízí pohled na významné dobové události, dozvíte se o historii hradu, vývoji i o výjimečných návštěvách, které sem přijely.
Kadaňský orloj
Na nábřeží Maxipsa Fíka pod kadaňským hradem, stojí replika Staroměstského orloje. Jde o kovovou sochu, která je oproti originálu 5x tak větší. Měří přes 5 metrů a váží něco málo přes 5 tun. Orloj vznikl jako pocta Mikulášovi z Kadaně, jenž se roku 1410 významně podílel na zdokonalení Staroměstského orloje.
Sloup Nejsvětější Trojice
Stal se dominantou hlavního kadaňského náměstí. Tuto památku zde postavili někdy v polovině 18. století. Hlavním účelem není nic jiného než oslava katolické církve a víry jako takové. Částečně jde také o zobrazení pocitu vděčnosti za ukončení morové epidemie, které se ani Kadaň nevyhnula.
Kostel Povýšení svatého Kříže
Jde o hlavní katolický chrám města, na který opět narazíte na hlavním náměstí. Právoplatně představuje, společně s radnicí, neodmyslitelnou dominantu města. Původní gotická stavba prošla po mnoha požárech barokní úpravou, takže se zde snoubí hned několik různých slohů. Kromě klasických pravidelných bohoslužeb se tu pořádá také mnoho koncertů.
Kadaň: Katova ulička
I Katova ulička se může pyšnit jedním nej. Jde o nejužší pojmenovanou ulici v České republice. Projít si jí můžete během minuty, protože měří 50 m, ale pozor, v nejužším místě dosahuje šíře pouhých 66 cm. Nic pro klaustrofobiky.
Jak samotný název napovídá, v dávných dobách sloužila právě katovi. Nejen, že ji využíval městský kat, když šel na náměstí, ale odváděla také přebytečnou vodu z náměstí přímo do Bystřického potoka. Když se na noc městské brány uzavíraly, katova ulička představovala jedinou přístupovou cestu do města.
Kadaň: Svatá brána
Výstavba Svaté brány se datuje ke konci 13. století. Portálem této brány projížděli kupecké karavany, ale také panovníci při svých návštěvách Kadaně. Odděluje od sebe Staré Město kadaňské a čtvrť zvanou Nové Město.
Od roku 2016 můžou věž navštěvovat turisté. Na první pohled se může zdát, že nenabízí tak hezký výhled jako ochoz radniční věže, výhled vás ale překvapí zcela jinou perspektivou. Otevírací doba se liší dle sezóny, proto si ji vždy ověřte.
To vše, a ještě mnohem více uvidíte v Kadani. Pokud budete mít cestu okolo, rozhodně toto královské město nesmíte minout!
Zdroj: https://kadan.eu/pamatky/, vlastní zkušenost autora