Jak se dostat do pražských galerií a muzeí zadarmo?

Národní galerie, Veletržní palác
Foto: chmee2 řekl: / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Navštívit muzea a galerie zadarmo, koho by to nelákalo? Ať už máte rádi umění nebo techniku, určitě dobře víte, že pokud patříte k pravidelným a častým návštěvníkům muzeí, galerií nebo technických památek, částky, které vydáte za vstupné nejsou zrovna zanedbatelné. Mnohdy mohou být docela citelným zásahem do vašeho rozpočtu. Možná proto zvažujete omezení podobných aktivit. Nabízíme vám některé zajímavé tipy, abyste ušetřili. Víte, že se v některé dny do některých galerií, muzeí a památek dostanete úplně zadarmo? Jde o to vědět, kdy a kam.

Reklama

Přijďte na výročí republiky

Národní galerie v Praze má nádherné expozice, které potěší srdce každého milovníka umění. Pokud si ale myslíte, že je to luxus, který si nemůžete dopřát, jste na omylu. Existují totiž některé dny v roce, během kterých mají volný vstup. Můžete se tedy do nich podívat úplně zadarmo. Aktuálně to bude v pondělí 28. října 2024 na výročí vzniku Československa. Dále v letošním roce 17. listopadu, kdy je státní svátek Den boje za svobodu a demokracii.

Oslavte zadarmo Den muzeí

Jinak v expozicích Národní galerie pravidelně bývá volně otevřeno na Den muzeí, který připadá na 18. května. Také se sem bez placení dostanete na výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, tedy spolku, který je předchůdcem NG. Založen byl 5. února 1796 zřejmě ve Šternberském paláci. Letos proběhly v souvislosti s tímto 228. výročím dny otevřených dveří o víkendu 3. a 4. února. Otevřely se sbírkové expozice Staří Mistři I. ve Schwarzenberském paláci, Staří Mistři II. ve Šternberském paláci, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550 v klášteře sv. Anežky České,

Děti neplatí nikdy

Dále vítali návštěvníky pracovníci galerie ve Veletržním paláci v expozicích 1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1956–1989: Architektura všem, 1939–2021: Konec černobílé doby. Do všech bylo možné nahlédnout od 10 do 18 hodin. Stejné expozice se turistům ukázaly bez nutnosti zaplatit za vstup i na zmíněný Den muzeí a budou otevřené také 28. října a 17. listopadu 2024. Pravděpodobně se tyto možnosti budou v příštím roce opakovat. Ohlídejte si termíny tak, že budete sledovat webové stránky Národní galerie. Děti do 15 let včetně mají do Národní galerie vstup zdarma vždy.

Na Mezinárodní den dětí také zadarmo

Podobně si můžete zadarmo projít i Národní muzeum, a to na zmiňovaný Mezinárodní den muzeí, a kromě toho i 1. června na Mezinárodní den dětí. Samozřejmě také nyní na výročí vzniku republiky 28. října a poté 17. listopadu. Muzeum pražské energetiky, které od roku 2009 sídlí v areálu rozvodny 110 kV v Holešovicích, navštívíte také zadarmo. Na 800 m2 se tu seznámíte s historií výroby elektřiny, jejích rozvodů a distribuce, a to od začátku 20. století až do dnešních dnů. Návštěvní dny jsou v úterý a čtvrtek od 8 do 15 hodin, ale vždy se musíte předem objednat. Prohlídky startují od 8.00, 10.00 a 13.00 hodin.

Reklama

Do bankovního trezoru nebo za antickým vodovodem

Po celý rok se volně dostanete i na výstavu ČNB Lidé a peníze nacházející se v někdejším trezoru České národní banky. Vzhledem k tomu, že je o návštěvu velký zájem, rezervujte si prohlídku online předem. V některé dny v roce se podíváte bez placení do Muzea pražského vodárenství, které sídlí v Podolské ulici v Podolí v objektu vodárny. Například letos proběhl den otevřených dveří 22. září v rámci festivalu Poznej Vltavu. Nachází se tu opravdové technické skvosty, třeba vodovodní potrubí z dob antiky, nebo část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a model čerpacího soustrojí sestrojený českým vynálezcem Josefem Božkem. Chcete-li sem nakouknout zadarmo, sledujte pravidelně jejich web.  

České plynárenství se vám představí zadarmo

Do Plynárenského muzea v Michli rovněž nahlédnete bez nutnosti platit vstupné. Ovšem, i když je to zadarmo, musíte se objednat předem. Seznámíte se s historií plynárenství včetně zajímavých modelů. V části zvané Národní najdete zkrácené dějiny českého plynárenství. Nechybí model Michelské plynárny ze 30. let 20. století. V části Technická pak najdete všechno o plynu od jeho těžby přes distribuci až ke spotřebičům.

Zadarmo za vojenskou technikou

Překvapivě existují i muzea otevřená zdarma celoročně. Patří sem mezi Armádní muzeum v Praze na Žižkově, kam se podíváte každý den mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin. Nadšenci do vojenské techniky zajásají a určitě se neomezí na jedinou návštěvu, protože toho uvidí opravdu hodně. Na rozloze 5000 m2 odhalíte kompletní vojenskou historii od 6. století n. l. do dnešních dnů. Expozici tvoří sedm částí a celkem 7000 exponátů.

Vydejte se za letadly

Také Letecké muzeum v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely založené v roce 1968 vás přivítá a nemusíte mít přitom v kapse ani korunu. Projdete se tu od května do září každý den kromě pondělí od 10.00 – do 18.00 hodin, v říjnu potom už jenom o víkendech. Pravděpodobně přiláká hlavně pánské nadšence do letectví. Ostatně jde o mimořádnou sbírku. Kbelská kolekce se řadí k největším v Evropě. Najdete tu 275 letadel. Stovka z nich se nachází v krytých halách a 25 venku. Celkem 155 z nich skrývají depozitáře a deset letounů je provozuschopných. Uvidíte celou řadu unikátů mapujících podrobně historii československého a českého letectví.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.ngprague.cz/o-nas/stranka/oteviraci-doba-behem-svatku-a-dny-volneho-vstupu-do-ngp-v-roce-2024, https://cs.wikipedia.org/wiki/Spole%C4%8Dnost_vlasteneck%C3%BDch_p%C5%99%C3%A1tel_um%C4%9Bn%C3%AD, https://www.ngprague.cz/o-nas/vstupne-a-objednavky-akci, https://www.nm.cz/navstivte-nas/vstupenky/dny-volnych-vstupu-do-objektu-narodniho-muzea, https://www.vstupzdarma.cz/armadni-muzeum-zizkov, https://www.vstupzdarma.cz/letecke-muzeum-kbely-sezona-2024, https://www.kamvpraze.info/zdarma.htm, https://www.pre.cz/cs/profil-spolecnosti/dalsi-aktivity-pre/kultura-pre/muzeum-pre/, https://nc.cnb.cz/sch/cs/expozice/lide-a-penize-praha/, https://ppas.cz/o-nas/plynarenske-muzeum, https://www.ovodarenstvi.cz/clanky/pvk-nabidnou-zdarma-prohlidku-muzea-prazskeho-vodarenstvi/, https://www.pvk.cz/voda-hrou/muzeum-prazskeho-vodarenstvi/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu