Hrad Pernštejn: Pohádková pevnost plná historie a kouzel

Hrad Pernštejn
Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pern%C5%A1tejn_(hrad)

Hrad Pernštejn, často přezdívaný jako „Mramorový hrad“ kvůli své jedinečné architektuře, která využívá místní kamenné zdroje, stojí jako němý svědek bohaté historie a tradic, které sahají až do druhé poloviny 13. století. Tento hrad, zasazený do malebné krajiny na hranici Moravy a Čech, přitahuje návštěvníky nejen svou impozantní podobou, ale i fascinujícími příběhy, které jeho zdi ukrývají. Odolávající času i nepřátelským obléháním, Pernštejn nabízí návštěvníkům unikátní pohled do středověkého života, jeho architektury a umění obrany.

Hrad Pernštejn historie

Pernštejn byl původně jednoduchý hrad, ale postupem času prošel mnoha změnami. Dnes je zajímavý tím, že ukazuje, jak se hrad z původní středověké pevnosti proměnil v nádherné renesanční sídlo. Navíc, díky různým stylovým úpravám od pozdní gotiky po romantismus 19. století, mohou návštěvníci vidět, jak se hrad a jeho palác vyvíjely a měnily v průběhu staletí.

Hrad Pernštejn pohádky

Hrad je známý nejen svou historií, ale i jako místo natáčení oblíbených pohádek. Točili se zde filmy jako Šíleně smutná princezna, O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Zlatovláska. Tato skutečnost přidává hradu kouzlo a přitahuje fanoušky z celého Česka.

Hrad Pernštejn otevírací doba a vstupné

Hrad je přístupný veřejnosti od dubna do října, s prohlídkami v několika okruzích trvajícími od 45 do 90 minut. Vstupné se liší dle zvoleného okruhu a věku návštěvníka, což umožňuje každému najít si prohlídku přímo pro něj. V následující tabulce můžete vidět ceník několika vybraných okruhů. Vstupenku na prohlídku hradu můžete zakoupit také s předstihem online. Předejdete tak čekání ve frontě u pokladny nebo tomu, že budou prohlídky již obsazené.

Cena – základní okruhCena – zkrácený okruhCena – hradní nádvoří
Dospělí 25-64 let260 Kč220 Kč60 Kč
Senioři 65+, mládež 18-24 let210 Kč180 Kč60 Kč
Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P210 Kč180 Kč60 Kč
Děti 6-17 let 80 Kč 70 Kč60 Kč

Hrad Pernštejn akce

Během sezóny se na hradě koná řada akcí, včetně rytířských turnajů, historických trhů, koncertů a divadelních představení, které oživují hrad a přibližují návštěvníkům středověký život. Pro děti je připravena zábavná stezka s úkoly a hřiště, což z hradu činí ideální výletní místo pro rodiny.

Kde je hrad Pernštejn

Hrad se nachází v obci Nedvědice, zhruba 40 km od Brna. Jako mimořádně zachovalá středověká pevnost představuje nejen historický, ale i kulturní význam pro celý region.

Hrad Pernštejn parkování

Návštěvníci hradu mohou využít parkoviště nedaleko hradu, které usnadňuje přístup k této historické památce i jejímu okolí. Návštěvníci se ke hradu dostanou pěšky po síti parkových a lesních cest, což trvá přibližně 15 až 25 minut v závislosti na fyzické kondici, přičemž je třeba překonat převýšení asi 70 metrů.

Při návštěvě hradu si můžete dopřát také občerstvení v místní restauraci, která nabízí široký výběr jídel a nápojů.

Hrad Pernštejn je skvostem české historie a architektury, nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat středověkou pevnost a užít si rozmanité akce a prohlídky. Jeho bohatá historie, architektonická krása a kulturní význam dělají z návštěvy nezapomenutelný zážitek.

Reklama

Zdroj: hrad-pernstejn.cz, wikipedia.org

Sdílet článek:
Reklama