Hrad Kašperk pomáhal císaři Karlovi IV. umořovat dluhy
Hrad Kašperk nabízí díky své poloze nádherný výhled na Šumavu. Český král a římský císař Karel IV. měl západní Čechy ve velké oblibě. Roku 1356 přikázal vybudovat hrad Kašperk, který sloužil jako stavba zajišťující ostrahu zemské hranice s Bavorskem. Zároveň střežil také Zlatou stezku, která tudy vedla. Na Šumavě se tehdy začalo těžit zlato a kraj ožíval. Přicházeli sem řemeslníci, rostl ruch na zdejších obchodních cestách. Proto bylo také nutné chránit kupce, kteří projížděli šumavskými lesy se svým zbožím. I tuto funkci hrad Kašperk zajistil.
Hrad Kašperk vměstnali do miniaturního prostoru
Stavba trvala až do roku 1361. Jednalo se o skutečně mistrovské dílo. Budovu dokázali stavitelé umístit na 18 metrů široký ostroh na skále, severovýchodním výběžku Ždánovského kopce. To je skutečně úctyhodné. Šlo o obdélníkový palác a k němu připojené obytné věže. Toto jádro hradu obepínalo opevnění. Hradní nádvoří tvořilo hospodářské zázemí pro obyvatele této gotické pevnosti.
Zasklená okna jako středověký unikát
Hrad Kašperk vybudovali jako velmi honosné sídlo, které směle konkurovalo nejvýznamnějším královským hradům v říši. Budova hradu měla například zasklená okna, což tehdy ve středověku zdaleka nebylo běžné. Zasklení mívaly jenom ty nejluxusnější budovy. Zachoval se zde také prevét, středověký hradní záchod tvoření arkýřem na krakorcích, kamenných výstupcích trčících z hradební zdi. Výkaly padaly podél zdi hradeb dolů do příkopu.
Sídlo určené k pronájmu
Na hrad Kašperk pak císař sice nikdy nezavítal, sídlili zde ale královští úředníci, kteří se starali o správu zdejšího kraje. Sám Karel IV. hrad včetně panství často pronajímal, obvykle tzv. zástavním držitelům za určitý finanční obnos. Prvním z nich se stal arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Kašperk tedy sloužil jako zástavní hrad, který Karlovi pomohl umořovat jeho poměrně rozsáhlé dluhy. I další čeští králové po Karlu IV. s hradem Kašperk nakládali stejně – pronajímali ho. Proto význam tohoto hradu postupně klesal.
Hrad Kašperk držel proradný šlechtic
Z dalších zástavních držitelů můžeme jmenovat královského mincmistra Petra Zmrzlíka ze Svojšína a Orlíka, který si hrad pronajal roku 1411. Zmrzlík se syny patřil ke kališníkům, takže husité hrad nedobývali. Jedním z držitelů se stal poté také Zdeněk ze Štenberka. Tento významný šlechtic ke hradu nechal dobudovat předsunutou pevnůstku zvanou pustý hrádek. Chtěl tímto krokem zajistit, aby hrad odolal eventuálnímu obléhání vojsky Jiříka z Poděbrad. Zdeněk totiž proti Jiříkovi povstal, přestože mu před tím slíbil svoji věrnost.
Bašta proti rebelům
Přesně opačně se zachoval další z hradních držitelů Jiří z Lokšan, který zastával úřad místokancléře a tajemníka císaře Ferdinanda I. Ten naopak byl ke svému panovníkovi celou dobu svého úřadování naprosto loajální. I díky tomu se roku 1547 hrad Kašperk stal významnou baštou, která pomáhala ve zdejším kraji potlačit rebely v prvním stavovském povstání.
Hrad Kašperk naštěstí nerozebrali
Budovy hradu však postupně v průběhu času chátraly v souvislosti s tím, jak upadala jeho důležitost. Roku 1616 už byl zcela opuštěný. Tehdy ho koupilo město Kašperské Hory. Po skončení třicetileté války (trvala v období 1618-1648) se bohužel stal pro měšťany zdrojem stavebního materiálu pro budování svých domů. Naštěstí k jeho úplnému zboření nedošlo.
Prohlídky hradu
Když ve 2. polovině 19. století začal růst zájem o turistiku, o hradu Kašperk se psalo také v několika publikacích. To podnítilo zájem o něj a město Kašperské Hory zahájilo rekonstrukční práce. V majetku města hrad zůstal do dnešních dnů a rozhodně není žádným mrtvým sídlem. Kromě klasického prohlídkového okruhu zahrnujícího výstavbu hradu a jeho historii, hornickou tradici zdejšího kraje a obchodování na Zlaté stezce, se zde konají i pravidelné interaktivní prohlídky pro děti od 6 do 11 let. Vaše potomky tedy můžete vzít na hrad s sebou, nudit se tu rozhodně nebudou.
Hrad Kašperk: Pro návštěvníky
Zajímavé je, že na prohlídku lze vzít i psa, pokud bude na vodítku. Koná se tu spousta zajímavých akcí, včetně třeba divadelních představení. Z těch nejbližších akcí jmenujeme noční prohlídku hradu 22. srpna 2024. Od 3. do 31. října 2024 si budete moci projít hrad bez průvodce a bez časového omezení, takže pokud toužíte po tom si tuhle gotickou pevnost opravdu vychutnat, dostanete skvělou možnost. Za šumavskými skřítky se na hradě Kašperk můžete vypravit 19. října 2024, kdy zde ožijí dávné šumavské pověsti.
Zdroj: Kniha SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek XI. Prácheňsko. Praha: František Šimáček, 1897. 326 s. Kapitola Karlšperk hrad, s. 166. , https://cs.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%A1perk, https://www.kasperk.cz/o-kasperku/historie-a-rekonstrukce,