Dymník se konečně dočkal své zašlé slávy
Rozhledna Dymník se tyčí ve Šluknovském výběžku a v posledních letech mu byl opět navrácen život. Nejen že si užijete krásné výhledy na Lužické hory, ale také se tu dobře najíte, případně si můžete zahrát unikátní fotbalgolf.
Dymník: Základní informace
Šluknovské pahorkatině se také jinak říká České nizozemí, protože rozhlednami oplývá. Tento nepříliš vysoký vrch (516 m) najdete zhruba 2 km od Rumburku a 3 km od Krásné Lípy. Tato kruhová stavba měří 15 m a postavena je z cihel, přičemž podstavu tvoří pískovcové kameny. Po vystoupání 79 schodů se vám naskytne široký pohled na Lužické hory, Jedlovou a část Šluknovského výběžku. Navrhl ji Josef Hampel, který projektoval i nedalekou Vlčí horu.
Jak Dymník vznikl
Roku 1887 založili v Rumburku sekci Horského spolku, jehož členové se rozhodli udělat z vrchu Dymník vyhlídkové místo s věží. Z tohoto důvodu koupili nejvýše položené hospodářství, které přestavěli na restauraci, jejíž otevření se konalo v červnu 1895. Na stavbu věže už ale nezbyly finance, proto se rozhodl městský radní August Wenschuh, že zafinancuje rozhlednu sám. Stavbu daroval sám sobě ke svým šedesátým narozeninám. Proto se až do roku 1945 rozhledně říkalo Augustýnka. Začátkem roku 1896 se začalo stavět a slavnostní otevření se konalo v září toho samého roku. Dnešní podoby se Dymník dočkal v roce 1910, když byla vyhlídková plošina kompletně zastřešena.
Dymník a jeho osud po 2. světové válce
Po skončení 2. světové války se Dymník stal volně přístupným pro veřejnost a začal chátrat. Blížící se stoleté výročí dalo podnět k rekonstrukci, o kterou se zasloužil Klub českých turistů společně s městským úřadem. Na obnově se podílelo mnoho občanů i institucí, a proto se Dymník znovu otevřel v březnu 1995. Dnes je majetkem Lesů ČR, které ji znovu opravili roku 2008.
Kudy na Dymník
Zaparkovat můžete přímo na parkovišti pod Dymníkem. U přilehlé výletní restaurace potěší zejména malé návštěvníky výběh koz. Pak už se jen vydáte po modré turistické značce směrem vzhůru. Na vrchol je to necelých 300 m, takže nic náročného. Občerstvit se pak můžete v již zmíněné restauraci, nebo v hotelu Dymník, který má stejného majitele.
Fotbalpark Dymník
První certifikované fotbalgolfové hřiště v ČR tu otevřeli roku 2014. Najdete tu dvě 18ti jamková hřiště na světové úrovni. Jde o poměrně nový, za to rychle se rozvíjející sport pro všechny věkové kategorie hráčů. Jamky zahrnují jak přírodní, tak umělé prvky, podobně jako u minigolfu. Při hře se používá fotbalový míč č. 5 a cílem hry je dostat jej co nejméně kopy do jamky.
Kamenný strom života
Kromě toho můžete na Dymníku obdivovat také kamenný strom života. Někdy se také označuje jako kamenná hvězda. Tuto stavbu tvoří 22 štíhlých obelisků, které se vypínají až do výše 5 m. Tento prastarý duchovní symbol objevili v Jiřetíně pod Jedlovou při rekonstrukci kanalizace. Možná právě Dymník je tím pravým místem, na chvíli se zastavit a rozjímat o životě.
Zdroj: https://www.region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/rozhledna-dymnik/, https://rozhledny.webzdarma.cz/dymnik.htm