Adršpašské skály ročně přilákají tisíce turistů
Skály v Adršpachu se pyšní statusem největšího skalního města v České republice. Po vstupu do této přírodní rezervace se ocitnete v úplně jiném světě. Těšit se můžete nejen na stovky skalních věží, ale také na krásnou přírodu a neuvěřitelné výhledy, z nichž se vám bude tajit dech. Romantickou podívanou pak dotváří přírodní pískovna s průzračnou vodou.
Adršpašské skály a jejich historie
Odhaduje se, že skály vznikly zhruba před 89 miliony let a celé skalní město bylo údajně na dně pravěkého moře. V období mladších prvohor tu vznikla propadlina, do níž moře a řeky ukládaly své nánosy. Moře následně několikrát ustoupilo a souš se vlivem pohybů zemské kůry vyzdvihovala a postupně vysušovala. V mladších druhohorách se moře opět vrátilo, ale tentokrát ukládalo na svém dně jíl a písek. Ten se následně vahou a různými chemickými procesy spojil v pískovec. Když moře opět ustoupilo, vzniklo skalní město, jak jej dnes známe.
Adršpašské skály byly dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné
Dlouhou dobu byl Adršpach nepřístupnou divočinou, která poskytovala útočiště místním v době válek. První turisté se sem mohli vydat až začátkem 18. století. Právě v době romantismu si skály oblíbil německý básník Johann Wolfgang Goethe. Na jeho bustu narazíte u Velkého vodopádu. Roku 1824 skály zachvátil rozsáhlý požár, po němž se ale staly plně přístupnými.
O čtyři roky později koupil Adršpašské panství baron Ludvík Karel Nádherný, který udělal nejen ze zámku, ale také ze skal a jejich okolí místo, které si zamilovali nejen králové, ale i císaři. Právě díky němu vznikly ve skalním městě dodnes používané turistické trasy.
Okruhy Adršpašsko-teplických skal
Adršpašské a Teplické skály společně tvoří největší národní přírodní rezervaci v České republice. Okruh skalním městem vede po zelené turistické trase a je dlouhý cca 3,5 km. Na jeho zdolání si vyhraďte 2,5 – 3 hodiny času. Modrá trasa kolem pískovny je nejkratší (pouhých 1,5 km). Pokud budete chtít projít až do Teplických skal, připravte se na trasu dlouhou 6 km. Myslete na to, že v celém skalním městě nejsou k dispozici toalety. Ty najdete pouze u vstupu, kde se nachází informační centrum.
Trasa k Malému vodopádu je nenáročná a rovinatá. Některé části je však nutné zdolávat po úzkých schodech, proto se někdy s dětským kočárkem musíte vrátit stejnou trasou zpět.
Adršpašské skály: Užitečné informace pro turisty
Návštěvníci mohou obdivovat krásu skal celoročně. Některé vyhlídkové trasy však mohou být v zimě díky sněhu hůře přístupné. Kratší trasa s názvem Stará patrie, která vede k vodopádu je udržována celoročně, takže nemusíte mít obavy, že o vodopád přijdete. Adršpašské skály mají své kouzlo a půvab v kterémkoli ročním období.
Parkoviště se nachází zhruba 300 m od vstupu do skal, ale bývá často přeplněné. Zvažte proto buď včasné zakoupení vstupu i parkování online, nebo využijte parkování zdarma v Teplicích nad Metují a do skal se vydejte vlakem. Vlaková zastávka stojí naproti vstupu.
Pokud jsou vstupenky na webu vyprodány, nelze je zakoupit ani na místě. Zejména v sezóně bývají skály opravdu přeplněné nejen českými, ale také polskými turisty. Pokud nestojíte o davy turistů, zamyslete se nad návštěvou jiných skal v okolí Broumovska (př. Ostaš, Jiráskovy skály, Broumovské stěny).
Zdroj: https://www.adrspasskeskaly.cz/, https://adrspach.cz/, vlastní zkušenost autora