Zámek Bojnice

Zámek Bojnice se vypíná na travertinové skále a je v okolí horního Ponitří viditelný již z dálky. Tento romanticky přestavěný goticko-renesanční zámek v neogotickém stylu láká tisíce návštěvníků každý rok svou unikátní architekturou a bohatou historií. Zámek byl v roce 1970 vyhlášen Národní kulturní památkou tehdejší ČSSR, což podtrhuje jeho historický a kulturní význam.

Reklama

Historie zámku Bojnice

Původní středověké opevnění bylo v průběhu staletí několikrát přestavováno a rozšiřováno, až se v 19. století díky knížeti Janovi Františkovi Pálffymu přeměnilo na současný neogotický zámek. V interiérech zámku se nachází bohatě zařízené místnosti plné historických artefaktů, které odrážejí různé architektonické styly od gotiky až po baroko.

Co na zámku můžete vidět

Návštěvníky upoutá zejména nádherně zdobená Zámecká kaple, která je zdobena freskami a vitrážemi. Dalším lákadlem je Zlatý sál, jehož strop je vykládaný 24karátovým zlatem. Hluboko pod zámkem se nachází i travertinová jeskyně, přístupná veřejnosti, což z ní činí jedinečný turistický cíl. Kolem zámku se rozprostírá nádherný park s měnící se flórou po celý rok.

Praktické informace pro návštěvníky

Zámek Bojnice se nachází v Trenčianském kraji v okrese Prievidza a okolí poskytuje mnohé další turistické atraktivity. Pro návštěvníky je připraveno několik prohlídkových tras, které vedou od sálů, kde se pořádají kulturní akce, přes různé expozice až po zmíněnou travertinovou jeskyni. Prohlídky jsou vedeny kvalifikovanými průvodci, kteří poskytují podrobné a zajímavé informace o každém exponátu.

Další zajímavosti okolí

Neměli byste vynechat návštěvu blízkých lázní Bojnice, které jsou známé svými léčivými prameny. Pro milovníky přírody je v okolí mnoho turistických tras a cyklostezek, které vedou přes malebné lesy a kopce. A pokud cestujete s dětmi, určitě navštivte nedalekou místní zoologickou zahradu, která je jednou z nejstarších a největších na Slovensku.

Reklama

Zámek Bojnice je tak ideálním místem nejen pro milovníky historie a architektury, ale také pro rodinné výlety a romantické procházky v krásném prostředí. Jeho bohatá historie a nádherná výzdoba z něj činí nezapomenutelné místo, které stojí za to navštívit.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu