Strážov (Strážovské vrchy)

Strážov je nejvyšší hora Strážovských vrchů v Trenčianském kraji, nacházející se v okrese Ilava. Asi 20 metrů západně od vrcholu ve výšce 1209 metrů nad mořem se nachází nejvyšší bod okresu. Tento vrchol láká turisty zejména díky fantastickému výhledu, který nabízí na okolní krajinu, a je tak významným turistickým cílem mnoha návštěvníků tohoto malebného slovenského pohoří.

Reklama

Geografická poloha

Strážovské vrchy jsou součástí většího geomorfologického celku, který se nachází v západní části Slovenska. Strážov leží přímo v srdci tohoto pohoří a je považovaný za jeho korunu. Okres Ilava, ve kterém se hora nachází, je známý svou pestrou krajinou a bohatou flórou a faunou.

Přístupnost a trasy

Na vrchol Strážova vede několik turistických tras různé obtížnosti. Nejoblíbenějšími výchozími body jsou obce Čičmany a Pružina. Cesta z Čičman je považována za náročnější, avšak nabízí krásné výhledy a přírodní scenérie. Trasa z Pružiny je méně náročná a vhodná i pro rodiny s dětmi. Obě trasy jsou dobře značené a vybavené místečky pro odpočinek.

Flóra a fauna

Strážovské vrchy jsou bohaté na různé druhy rostlin a živočichů. Lesy obklopující vrchol jsou domovem pro řadu chráněných druhů, jako je například rys ostrovid a medvěd hnědý. Na svazích hory lze objevit množství vzácných rostlin, včetně orchidejí a různých druhů mechu. Díky pestré biodiverzitě byl tento region zařazen mezi chráněná území.

Kulturní a historický význam

Oblast Strážova a okolních vesnic má také bohatou kulturní historii. V obci Čičmany najdete tradiční dřevěné domy malované bílými geometrickými vzory, které pocházejí z lidového umění a byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Mnoho turistů tak spojuje návštěvu hory s prohlídkou této unikátní architektonické památky.

Reklama

Turistické služby

V okolních obcích najdete několik ubytovacích zařízení a restaurací, které nabízejí tradiční slovenskou kuchyni. V sezóně jsou zde organizovány různé turistické akce a výlety s průvodcem, které přibližují historii a přírodní krásy této oblasti. Je také možné si vypůjčit turistické vybavení či si zajistit dopravu do výchozích bodů turistických tras.

Strážov tedy není jen vrcholem Strážovských vrchů, ale také symbolem krásy a přírodní rozmanitosti, kterou toto pohoří nabízí. Díky své přístupnosti a turistické infrastruktuře je ideálním cílem pro všechny milovníky přírody a pěší turistiky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu