Sitno

V srdci Banskobystrického kraje, přibližně 5 kilometrů jižním směrem od historického města Banská Štiavnica, se tyčí majestátní vrchol Sitno. S nadmořskou výškou 1007 metrů je nejvyšším bodem okresu Banská Štiavnica a zároveň vrcholem pohoří Štiavnické vrchy. Tento impozantní kopec je známý nejen svou překrásnou přírodou, ale i bohatou historií a množstvím turistických zajímavostí.

Reklama

Historie a legendy

Oblast kolem Sitna je opředena mnoha mýty a legendami. Jedna z nich praví, že v jeskyních pod vrchem spí vojsko rytířů, které se probudí k životu, aby chránilo své domovy v čase největšího nebezpečí. Kromě tajemných příběhů náleží Sitno i významná historická minulost, která sahá až do období středověku, kdy zde stávalo hradiště.

Turistické atrakce

Pro milovníky turistiky nabízí Sitno několik dobře značených tras, které vedou skrze malebné lesy a nabízejí nádherné panoramatické výhledy. Nejvíce turistů láká rozhledna na vrcholu, odkud je možné za dobrého počasí vidět nejen okolní kopce, ale i vzdálenější pohoří. Další zajímavostí je zřícenina hradu Sitno, která se nachází nedaleko vrcholu a jejíž základy stále uchvacují svou mohutností.

Flóra a fauna

Svahysitna jsou domovem rozmanité flóry a fauny. V lesích můžete narazit na různé druhy stromů jako jsou buky, jedle a smrky, které vytvářejí ideální prostředí pro různé druhy ptáků a lesní zvěře. Na jaře a v létě se lesy promění v květinovou oázu, kde rostou vzácné rostliny, které jsou chráněny.

Praktické informace

Pokud plánujete návštěvu Sitna, doporučuje se si přibalit pevnou obuv, protože některé stezky mohou být náročnější. V létě je ideální doba pro pěší turistiku a obdivování přírody, zatímco v zimě se oblast stává oblíbeným místem pro milovníky běžeckého lyžování. Na návštěvu Sitna lze vyrazit jak s rodinou, tak s přáteli, a to díky různorodosti aktivit, které zde můžete podniknout.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu