Rozhledna Velký Chlum

Rozhledna Velký Chlum je kamenná stavba z první republiky, která byla dostavěna v roce 1929. Nachází se v Ústeckém kraji, v okrese Děčín, a je výrazným turistickým cílem v pohoří České středohoří. Svojí výškou 19 metrů nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na okolní krajinu, přičemž stojí na kótě 482 metrů nad mořem.

Reklama

Historie a Architektura

Stavba rozhledny byla iniciována místním turistickým spolkem, který chtěl nabídnout turistům vylepšenou možnost obdivovat krásy krajiny. Realizace tohoto snu vyústila v dokončení rozhledny v roce 1929. Rozhledna je postavena z kamene, což jí dodává robustní, ale zároveň elegantní vzhled, který je typický pro architektonické projekty z první republiky.

Zajímavosti z okolí

Okolní oblast nabízí množství dalších turistických zajímavostí. V blízkosti rozhledny se nachází město Děčín, bohaté na historické památky včetně Děčínského zámku a nedaleké přírodní lokality jako Pravčická brána či Malá Pravčická brána. Turisté mohou využít množství turistických stezek, které vedou krásnou přírodou Českého středohoří.

Přístup a Vybavení

K rozhledně Velký Chlum vede dobře značená trasa, kterou mohou využít jak pěší turisté, tak cyklisté. Návštěvníci mohou zaparkovat svá vozidla na označených parkovištích v blízkosti výchozích bodů turistických tras. Na místě pak mají možnost využít posezení a odpočinková místa, která poskytují potřebné zázemí pro oddechové chvíle.

Návštěvní informace

Pro turisty, kteří plánují navštívit rozhlednu Velký Chlum, se doporučuje vzít si s sebou kvalitní turistickou obuv a dostatek pitné vody. Rozhledy, které se jim z výšky 19 metrů naskytnou, jsou nezapomenutelné. Každá roční doba nabízí jiné a unikátní pohledy; na jaře kvetoucí stromy, v létě zelenou krajinu, na podzim hýřící barvami listí a v zimě zasněženou krajinu.

Reklama

Místní Flóra a Fauna

České středohoří, jehož je rozhledna Velký Chlum součástí, je domovem mnoha druhů flóry a fauny. Při výstupu mohou návštěvníci spatřit květenu typickou pro tuto oblast jako jsou různé druhy orchidejí, či vzácné horské byliny. V lesech okolo rozhledny můžete narazit na různé druhy ptáků, ale také zvěře jako jsou srnky či zajíci. Biodiverzita této oblasti je jedním z důvodů, proč je tak oblíbená mezi milovníky přírody.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu