Rozhledna Studený vrch

Zděná sedmiboká rozhledna Studený vrch u Dobříše, vybudovaná v roce 1940, představuje unikátní součást české krajiny. Původně sloužila zeměměřičům jako přesný bod pro jejich práce, avšak dnes je přístupná široké veřejnosti jako vyhlídkové místo, které nabízí nádherný výhled na okolní krajinu Brd.

Reklama

Historie a architektura

Rozhledna Studený vrch má jedinečný sedmiboký tvar, což ji činí výjimečnou mezi ostatními rozhlednami v České republice. Postavena během druhé světové války, její účel se během let proměnil z čistě funkčního do turistického. Materiál použitý na stavbu je většinou kámen a cihly, což dodává stavbě robustní a odolný charakter.

Významné parametry

Rozhledna se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, a její poloha na vrcholu Studeného vrchu, který se tyčí do výšky 663 metrů nad mořem, nabízí návštěvníkům neopakovatelný zážitek. Z výšky je možné pozorovat široké okolí, včetně pohoří Brdy, a při dobré viditelnosti lze spatřit i vzdálené pamětihodnosti.

Turistické informace

Blízkost města Dobříš činí rozhlednu snadno dostupnou, ať už přijíždíte autem, na kole nebo pěšky. Kolem rozhledny vedou značené turistické trasy, které jsou dobře značené a udržované, což činí výstup na vrchol dostupný i pro méně zdatné turisty.

Aktivity v okolí

Návštěva rozhledny může být krásně kombinována s dalšími aktivitami v okolí. Brdy jsou oblíbeným místem pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo dokonce houbaření. Historické město Dobříš navíc nabízí množství kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Reklama

Tipy pro návštěvníky

Při návštěvě rozhledny Studený vrch doporučujeme mít s sebou vhodnou obuv a oblečení, protože počasí na vrcholu může být proměnlivé. Na místě se nenachází žádné občerstvovací zařízení, takže je dobré mít s sebou dostatek vody a nějakou svačinu. Navíc nezapomeňte na fotoaparát, protože výhled z vrcholu je opravdu nádherný a stojí za to ho zvěčnit.

Rozhledna Studený vrch je skvělou destinací pro všechny milovníky přírody, historie a krásných výhledů, a to nezávisle na ročním období.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu