Rozhledna Stratenec

Rozhledna Stratenec je jedním z nejvýznamnějších turistických cílů v Trenčínském kraji na Slovensku. Postavená byla v roce 2008 a nachází se na stejnojmenném vrchu, který leží na slovensko-české státní hranici. Vysoko položená rozhledna, která se tyčí do výšky 1041 metrů nad mořem, nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a je oblíbeným místem nejen pro turisty, ale i pro fotografy.

Reklama

Historie a výstavba rozhledny

Myšlenka na výstavbu rozhledny na vrchu Stratenec vznikla už v začátcích 21. století. Realizace projektu však došla k naplnění až v roce 2008. Hlavním cílem bylo poskytnout návštěvníkům jedinečné panorama Karpat a Beskyd, které je možné sledovat ze třípatrové konstrukce rozhledny.

Přístup a turistické trasy

Ke rozhledně vede několik značených turistických tras. Nejčastěji využívaná cesta začíná v blízké obci, kde je možno zaparkovat. Výstup k rozhledně je středně náročný a trvá přibližně dvě hodiny. Přestože cesta není snadná, je dobře značená a nabízí několik odpočinkových míst s lavičkami.

Turistické zajímavosti v okolí

V blízkosti rozhledny Stratenec se nachází několik dalších zajímavých míst. Mezi nimi je například přírodní rezervace NPR Súľovské skaly, která zaujme milovníky přírody svými unikátními skalními formacemi. Další možností je navštívit historické město Považská Bystrica, které nabízí pestrou paletu kulturních památek a turistických atrakcí.

Praktické informace

Rozhledna je celoročně přístupná, ale nejlepší období pro návštěvu je od jara do podzimu. V zimních měsících je přístup náročnější vzhledem k sněhové pokrývce. Vstup na rozhlednu je zdarma a na vrcholu rozhledny je umístěná informační tabule s popisy viditelných vrcholů a geologických útvarů.

Reklama

Tip: Nezapomeňte si vzít s sebou dalekohled, abyste si mohli ještě víc vychutnat detaily vzdálených hor a vesnic. Při dobré viditelnosti jsou výhledy dechberoucí.

Rozhledna Stratenec tak nabízí nejen krásné výhledy, ale také příležitost k aktivnímu odpočinku a prozkoumání přírodních zajímavostí Trenčínského kraje.

Fotografie: Honza Kysucan, Zdeněk Vaculík, Eva Eliášová, Pavel Bartoš, (zdroj mapy.cz)

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu