Rozhledna Malý Chlum

Malý Chlum je často nazýván jako Moravský Říp díky své unikátní poloze a historickému významu. Nachází se v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko. Toto místo má velmi dlouhou historii osídlení, což potvrdily četné archeologické nálezy z období halštatského hradiště. V období první republiky byl známý pod názvem Holý vrch a sloužil jako strategické vojenské stanoviště. I dnes zde můžete najít pozůstatky staré vojenské hlásky, která byla aktivní až do roku 1940.

Reklama

Historické zajímavosti

Malý Chlum je místem, kde se v průběhu věků prolínají různé historické vrstvy. Archeologické vykopávky zde odhalily původní osídlení z doby halštatského hradiště, což z něj činí jedno z nejvýznamnějších míst této éry v regionu. Vojenská hláska, která byla na vrcholu postavena za první republiky, hrála důležitou roli během meziválečného období, kdy sloužila jako pozorovací stanoviště až do roku 1940.

Přírodní krásy a turistika

Rozhledna Malý Chlum nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu Jihomoravského kraje. S nadmořskou výškou 485 metrů poskytuje panoramatický výhled, který přitahuje turisty a milovníky přírody. Procházka k rozhledně je ideální pro rodiny a příznivce pěší turistiky. Cesta je dobře značená a vede přes malebné lesy a louky, které jsou domovem různých druhů fauny a flóry.

Co lze vidět z rozhledny

Z vrcholku Malého Chlumu se otevírá výhled na široký horizont jihomoravské krajiny, včetně okolních obcí a lesů. Na jasný den je možné spatřit i vzdálenější vrcholky Českomoravské vrchoviny, což činí z vyhlídky atraktivní cíl pro fotografy a milovníky přírody.

Tipy pro návštěvníky

  • Vhodné pro rodiny: Procházka k rozhledně není náročná a je vhodná i pro rodiny s dětmi.
  • Vybavení: Na vrcholu rozhledny není občerstvení, proto si přineste dostatek vody a svačinu.
  • Sezóna: Nejlepší období k návštěvě je od jara do podzimu, kdy je počasí příjemné a výhledy jsou nejkrásnější.
  • Přístupnost: K rozhledně se dá dostat po značených turistických cestách, parkování je možné v blízkých obcích.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu