Primaciální palác

Primaciální palác v Bratislavě byl vystavěn jako sídlo ostřihomského arcibiskupa. V současné době je tento klasicistní skvost mimo jiné sídlem primátora hlavního města Bratislavy.

Reklama

Historie a Architektura

Primaciální palác byl postaven v letech 1778 až 1781 podle návrhu architekta Melchiora Hefeleho. Budova, která byla původně určena jako rezidence pro arcibiskupy, dnes patří mezi nejvýznamnější historické památky Bratislavy. Palác je známý svou klasicistní fasádou zdobenou sochami a reliéfy, které symbolizují cnost a moudrost.

Zajímavosti uvnitř paláce

Návštěvníci mohou v paláci obdivovat slavný Zrcadlový sál, kde bylo v roce 1805 podepsáno Prešpurské mírové dohody mezi Francií a Rakouskem. Kromě toho se zde nachází i kolekce cenných gobelínů z 17. století, které pocházejí z anglické královské manufaktury Mortlake. Tyto gobelíny byly dlouhou dobu považovány za ztracené, než byly v roce 1903 nalezeny během renovace paláce.

Moderní využití

Dnes je Primaciální palác veřejně přístupný a slouží k různým kulturním účelům. Kromě oficiálního sídla primátora Bratislavy zde probíhají také výstavy, koncerty a slavnostní akce. Palác je otevřen pro návštěvy a turisty mají možnost prohlédnout si interiéry a dozvědět se více o jeho bohaté historii.

Poloha a okolie

Palác se nachází v historickém centru Bratislavy, v blízkosti dalších významných památek, jako je Bratislavský hrad a Dóm svatého Martina. Okolí je plné malebných uliček, kaváren a restaurací, které lákají k odpočinku po náročné prohlídce města.

Reklama

Tipy pro návštěvníky

Pokud se chystáte navštívit Primaciální palác, doporučujeme si vyhradit dostatek času nejen na samotnou prohlídku paláce, ale také na objevování jeho okolí. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu a případné vstupné na oficiálních stránkách, abyste si svou návštěvu maximálně užili.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu