Krajská hvězdárna v Žilině (dříve Kysucká hvězdárna v Kysuckém Novém M

Krajská hvězdárna v Žilině, dříve známá jako Kysucká hvězdárna v Kysuckém Novém Městě, se stala jedním z hlavních bodů zájmu pro milovníky astronomie a hvězdářství v Žilinském kraji. Tato změna nastala od ledna roku 2013, kdy převzala funkci zrušené Považské hvězdárny v Žilině.

Reklama

Historie a význam

Původní Kysucká hvězdárna byla založena s cílem přinést vědecké poznatky a popularizaci astronomie široké veřejnosti. Po přemístění do Žiliny se tento cíl ještě více rozšířil, což umožňuje jejím návštěvníkům nejen pozorovat nebeské objekty, ale také se zúčastnit různých přednášek a vzdělávacích programů.

Expozice a aktivity

Krajská hvězdárna nabízí návštěvníkům různé expozice a aktivity, díky nimž se zájemci mohou dozvědět více o planetách, hvězdách a dalekých galaxiích. Mezi nejzajímavější pozorování patří:

  • Pozorování Slunce
  • Galaxie Sombrero
  • Galaxie Větrník

Díky modernímu vybavení hvězdárny můžete pozorovat nádherné detaily těchto nebeských těles.

Vzdělávání a popularizace vědy

Hvězdárna také pravidelně pořádá vzdělávací programy pro školy a veřejnost. Tyto programy zahrnují nejen astronomická pozorování, ale také interaktivní přednášky a workshopy, které přibližují různé aspekty astronomie a kosmologie. Tímto způsobem se snaží inspirovat mladou generaci k zájmu o vědu a techniku.

Reklama

Okolí a dostupnost

Nachází se v malebném prostředí Žilinského kraje, v okrese Kysucké Nové Mesto, na nadmořské výšce 413 metrů nad mořem. Toto umístění poskytuje ideální podmínky pro pozorování noční oblohy, jelikož je daleko od světelného znečištění měst.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu