Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály jsou jednou z nejstarších Národních přírodních rezervací v České republice. Tato rezervace byla vyhlášena již v roce 1933 a zaujímá rozlohu 1771 hektarů, které zahrnují zachovalé celky skalních měst Adršpachu a Teplických skal.
Krása skalních měst
Adršpašsko-teplické skály jsou symbolem divoké přírodní krásy s množstvím skalních útvarů, které získaly svá jména podle tvaru a legend. Některé z nejznámějších útvarů zahrnují Milenci, Starosta a Starostová nebo Homole cukru. Tyto impozantní pískovcové formace, které se tyčí až do výšky 100 metrů, jsou výsledkem miliony let trvající eroze a působení přírodních sil.
Historie a význam
Tato oblast má nejen přírodní, ale i historický význam. V 19. století začaly být skály využívány pro turistiku a alpinismus. První turistické trasy byly vybudovány již v roce 1824. Dnes jsou zdejší stezky dobře značené, což umožňuje návštěvníkům snadný přístup k těm nejkrásnějším pohledům.
Turistické zajímavosti
V oblasti najdete mnoho turistických zajímavostí, jako jsou různé vyhlídky, jezírka a vodopády. Rybníky a vodopády, jako například Pískovna a Adršpašský vodopád, přidávají k divoké kráse tohoto místa unikátní vodní prvky.
Sport a rekreace
Adršpašsko-teplické skály jsou oblíbené i mezi horolezci. Skála Chrámové věže je jednou z nejoblíbenějších horolezeckých destinací v oblasti. Kromě horolezectví jsou zde populární i pěší túry a cykloturistika. Nedaleko od skal se nachází město Teplice nad Metují, které nabízí další možnosti ubytování a rekreace.
Rezervace je snadno dostupná z Krakonošova regionu, konkrétně z Královéhradeckého kraje a okresu Náchod. Díky své unikátní krajině a bohaté historii je toto místo jednou z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice.