Znojemské historické vinobraní

Znojemské historické vinobraní
Foto: www.znojmoregion.cz

Jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v České republice. Velkolepá vinařská a historická slavnost připomínající dobu Jana Lucemburského s kulturním programem na 13 multižánrových scénách v centru královského města Znojma, s ochutnávkami burčáku a vín doslova na každém kroku. Vznešené průvody, dobové trhy, hudba, šerm, tanec, kejklíři, rytíři na koních i lovecká družina, ale i ulička chudiny, odpočinkové zóny a obrovská aktivní zóna pro děti se soutěžemi v rozlehlém hradebním příkopu. Samozřejmostí je hudební program plný populárních hvězd a závěrečný velký ohňostroj. 

Reklama

Tešte se také na sběratelské mince či originální skleničky anebo na akci Víno všemi smysly – zábavnou formu poznávání vína jinak než napitím. Vinařský spolek VOC Znojmo současně pořádá velkou ochutnávku vín certifikovaných VOC na prostranství u rotundy sv. Kateřiny v areálu bývalého Znojemského hradu. Víno a burčák můžete ochutnávat také v téměř 40 mázhauzech v křivolakých uličkách Znojma, které každoročně oceňuje radnice nejen za kvalitu nápojů, ale i za stylovou výzdobu, obsluhu a doprovodný program – nejčastěji cimbálovou muziku. 

Novinka letošního ročníku bude adrenalinová: provazochodci překonají na laně zavěšeném mezi kostelem sv. Mikuláše a rotundou sv. Kateřiny cca 120 m dlouhou trasu vysoko nad střechami domů starobylé městské části zvané “Jáma”.

Hlavními hvězdami hudebního programu roku 2023 budou např. QUEENIE, Mirai, Pokáč, Aneta Langerová, Mikolas Josef, Vesna anebo Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Speciálním folklórním bodem programu bude vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš.

Průvodu krále Jana Lucemburského s početnou družinou se zúčastní téměř 500 kostýmovaných účastníků i několik desítek koní a dalších živých zvířat.

Reklama

Letošní motiv na zlatých a stříbrných sběratelských mincích bude připomínat 300 let od návštěvy císaře Karla VI. Ten pobýval i s manželkou v roce 1723 ve Znojmě, které bylo jednou ze zastávek na jeho cestě do Vídně z pražské korunovace českým králem. 

https://www.znojemskevinobrani.cz 

https://www.facebook.com/znojemskevinobrani.cz 

Reklama
Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu